تصویر
علی الوندی

9 روز پیش

مفاهیم اساسی در بازار فارکس

مفاهیم اساسی در بازار فارکس

برای استفاده از بازار جفت ارز نیازی نیست که یک معامله گر روزانه باشید، اینگونه فرض کنید که اگر به خارج از کشور سفر کنید و پول خود را به ارز خارجی تبدیل کنید، شما در بازار جفت ارز شرکت کردید.

در واقع می توان گفت بازار جفت ارز در سکوت مانده و از حواشی مثل بازار ارز های دیجیتال دوری کرده، اما می توان گفت این بازار بزرگترین بازار مالی موجود است.

با وجود بزرگی این بازار، وقتی صحبت از معامله ارزها می شود، مفاهیم ساده هستند.

در ادامه با مفاهیم اساسی در بازار جفت ارز آشنا می شویم.

نکات کلیدی

 • بازار فارکس بزرگترین بازار سرمایه در جهان است که بزرگتر از بازار های سهام یا اوراق قرضه می باشد.
 • اگرچه صدها ارز وجود دارد، اکثر معاملات فارکس در تعداد انگشت شماری از جفت ارزهای اصلی انجام می شود.
 • بازارهای فارکس، دارای اهرم بسیار بالایی هستند و فرصتی برای سود یا زیان بسیار سریع فراهم می کنند.
 • بسیاری از معامله گران بازار فارکس سعی می کنند از تفاوت بین نرخ های بهره در بین ارزهای مختلف سود ببرند.

هشت رشته اصلی فارکس

بر خلاف بازار سهام، که در آن سرمایه گذاران هزاران سهام برای انتخاب دارند، در بازار ارز فقط باید از هشت اقتصاد بزرگ پیروی کنید.

این هشت اقتصاد و ارزهای آنها که به طور غیررسمی به عنوان The Majors شناخته می شوند، اکثریت قریب به اتفاق معاملات جفت ارز را تشکیل می دهند.

این اقتصادها دارای بزرگترین و پیچیده ترین بازارهای مالی در جهان هستند و ارزهای آنها بر بازار فارکس جزو اصلی ترین ها می باشند.

به عنوان مثال: دلار آمریکا 88.3 درصد از کل معاملات فارکس را تشکیل می دهد و یورو در 32.3 درصد استفاده می شود.

با تمرکز دقیق بر روی این هشت کشور، می توان فعالیت خود را متمرکز کنید و با استفاده از ابزار های مناسب در این بازار و این هشت کشور سود بهتری داشته باشیم.

هشت رشته اصلی به شرح زیر است:

 • ایالات متحده (دلار آمریکا)
 • کشور های یورو (یورو)
 • ژاپن (ین ژاپن)
 • بریتانیا (پوند)
 • سوئیس (فرانک سوئیس)
 • کانادا (دلار کانادا)
 • استرالیا (دلار استرالیا)
 • نیوزلند (دلار نیوزیلند)
هوش مصنوعی ارز دیجیتال و بورس

پیش بینی حرکت قیمت

وقتی در بازار نقدی ارز در حال معامله هستید، در واقع در حال معامله دو ارز اصلی می باشید، یکی را می خرید و دیگری را می فروشید.

در بازار فارکس همه ارز ها به صورت جفتی قیمت گذاری می شوند، به عنوان مثال: EUR/USD (دلار/یورو) یک نرخ معین دارد، به این معنی که برای خرید یک یورو یک نرخ معین باید دلار پرداخت کنید.

یکی از ساده ترین معاملات در بازار فارکس، پیش بینی کردن حرکات آتی ارز ها است، که می توانید در صورت پیش بینی درست چه در بازار نقدی چه در بازار آتی کسب درآمد کنید.

اگر معامله گری احساس کند که اقتصاد اتحادیه اروپا از ایالات متحده آمریکا پیشی خواهد گرفت، ممکن است با پیش بینی یورو قوی تر، اقدام به فروش دلار کند و برعکس، کسی که تصور می کند اقتصاد ایالات متحده از  سایرین پیشی می گیرد، ارز های دیگر را به دلار می فروشد.

معاملات آتی ارز نیز به همین صورت عمل می کند؛ در یک قرارداد آتی، معامله گران توافق می کنند که ارزها را در تاریخ آتی با قیمت از پیش توافق شده مبادله کنند، اگر قیمت واقعی ارز در آن تاریخ با قیمت آتی متفاوت باشد، یکی از معامله گران کسب سود خواهد کرد.

در بازار های فارکس امکان استفاده از اهرم بسیار بیشتر است، این موضوع به این معنی است که شما می توانید سرعت سود یا زیان بسیار بالایی داشته باشید.

مفاهیم اساسی در بازار فارکس 1

بازده فارکس

زمانی که نوبت به معاملات ارز ها می رسد، یکی از نکات کلیدی که باید به خاطر داشته باشید این موضوع است که بازدهی باعث بازگشت می شود.

هر ارز با نرخ بهره ای که توسط بانک مرکزی آن کشور تعیین شده، ارائه می گردد، یک معامله گر ارز می تواند به تفاوت بین نرخ بهره ارزی که فروخته و ارزی که خریده است، بهره تعلق گیرد.

معامله گران Carry امیدوارند نه تنها با افزایش ارزش پول، بلکه از نرخ های بهره متفاوت بین ارزها نیز کسب درآمد کنند.

به عنوان مثال: اگر نیوزلند دارای نرخ بهره 8% و ژاپن دارای نرخ بهره 0.5% باشد، تاجری که تصمیم دارد جفت NZD/JPY طولانی مدت داشته باشد، می تواند 8% سود سالانه کسب کند.

پس از آن، آنها باید 0.5٪ برای بازده خالص 7.5٪ پرداخت کنند.

معاملات فارکس فقط پیش بینی چگونگی تغییر قیمت ها نیست، معاملات تبادلاتی تکنیکی است که در آن معامله گران از تفاوت نرخ بهره بین دو ارز سود می برند.

استفاده از اهرم در معاملات فارکس

در بازار فارکس می توانید از اهرم های فوق العاده استفاده کنید، که معمولا این اهرم ها بین 1 تا 100 می رسد، این موضوع به این معنی است که می‌ توانید دارایی‌ هایی به ارزش 10000 دلار را با حداقل 100 دلار سرمایه کنترل کنید.

معامله گران سهام امکان استفاده از اهرم های کمتری را دارند که معمولا تا عدد 2 محدود شده است.

در بازار های اهرمی اگر تحلیل شما درست باشد و بتوانید روند را درست پیش بینی کنید می توانید سود مناسبی را کسب کنید اما اگر نتوانید تحلیل درست را برای معاملات خود داشته باشید می توانید به راحتی متضرر شوید.

چگونه با Carry Trades پیروز شویم

کلید یک معامله موفق، جفت کردن یک ارز با نرخ بهره بالا در برابر ارزی با نرخ بهره پایین نیست.

مشاهده چگونگی تغییر اسپرد بسیار مهم تر است: یک معامله گر موفق، یک ارز را با نرخ بهره در حال افزایش در برابر ارزی که نرخ بهره آن در حال کاهش است جفت می کند.

این امر مستلزم درک خوبی از اقتصاد اساسی کشور های مورد بحث است.

به‌ طور کلی، کشور هایی که عملکرد بسیار خوبی دارند، با نرخ‌ های رشد قوی و تورم فزاینده، احتمالاً نرخ‌ های بهره را برای مهار تورم و کنترل رشد افزایش می‌ دهند.

یکی از سودآور ترین راه ها، انجام معاملاتی است که نه تنها از بازدهی مثبت و رو به رشد سود می برند، بلکه پتانسیل افزایش ارزش را نیز دارند.

این موضوع حائز اهمیت می باشد زیرا همانطور که افزایش ارزش پول می تواند ارزش درآمد های معاملات شما را افزایش دهد، کاهش ارزش ارز می تواند تمام سود های معاملات شما را پاک کند.

بازار فارکس چه زمانی باز می شود؟

بازار جهانی فارکس و با وجود هماهنگی مناطق زمانی در مراکز معاملاتی مهم، به صورت 24 ساعته فعال است.

این بازار در تعطیلات آخر هفته بسته می شود، یکشنبه بعد از ظهر ساعت 5 باز می شود و جمعه ساعت 4 بعد از ظهر بسته می شود.

بازار فارکس چگونه کار می کند؟

بازار فارکس شبکه ای جهانی از صرافی ها، کارگزاران، بانک ها و سرمایه گذاران نهادی و معامله گران خرده فروشی است که در طول روز معاملات ارزهای مختلف را خریداری می کنند، می فروشند، قرض می گیرند یا وام می دهند.

هر ارز توسط یک بانک مرکزی تنظیم می شود که عرضه و نرخ بهره آن ارز را تعیین می کند.

معامله گران به دنبال کسب سود از تغییر نرخ بهره و ارزش نسبی هشت ارز اصلی هستند.

مفاهیم اساسی در بازار فارکس 2

ارزش بازار فارکس چقدر است؟

بازار فارکس بزرگترین و نقد شونده ترین بازار در جهان است. در سال 2020، ارزش آن 2.4 کوادریلیون دلار بود.

نتیجه گیری

به لطف در دسترس و گسترده بودن شبکه های معاملات الکترونیک، معاملات فارکس اکنون بیش از هر زمان دیگری در دسترس است.

بزرگ‌ ترین بازار مالی جهان فرصت‌ های گسترده‌ ای را برای سرمایه‌ گذارانی فراهم می‌ کند که زمان می‌ گذارند تا آن را درک کنند و یاد بگیرند که چگونه ریسک معاملات را کاهش دهند.

ارسال نظر