تصویر
علی الوندی

7 روز پیش

اصطلاحات رایج برای معامله گران بازار های مالی

اصطلاحات رایج برای معامله گران بازار های مالی

معامله گران اصطلاحاتی برای معاملات، واکنش ها و عملکرد های خود دارند، که در زیر با بعضی از مهمترین آنها آشنا می شویم:

معرفی

چه در بازار سهام باشید، چه در معاملات روزانه جفت ارز یا ارزهای دیجیتال، اصطلاحات معاملاتی زیادی را خواهید شنید که ممکن است نا آشنا به نظر برسند.

معاملات و سرمایه گذاری زبان خاص خود را دارد و یادگیری همه این اصطلاحات جدید می تواند دلهره آور باشد.

با این حال، اگر بخواهید از آنچه در بازار های مالی می گذرد مطلع شوید، می توانند بسیار مفید باشند.

در این مقاله، برخی از مهم ترین اصطلاحات معاملاتی را که در صورت معامله باید بدانید، را مطالعه می کنیم:

1. FUD (ترس، عدم اطمینان و شک)

در حالی که FUD منحصراً یک اصطلاح معاملاتی نیست، اغلب در زمینه بازار های مالی استفاده می شود.

FUD یک استراتژی است که هدف آن بی اعتبار کردن یک شرکت، محصول یا پروژه خاص با انتشار اطلاعات نادرست در مورد آن است. هدف از این کار ایجاد ترس و کسب سود می باشد.

این می تواند یک مزیت رقابتی یا تاکتیکی یا سود بردن از کاهش قیمت سهام ناشی از اخبار نادرست و مضر باشد.

اصطلاحات رایج برای معامله گران بازار های مالی 1اصطلاحات رایج برای معامله گران بازار های مالی 2

FUD در بازار های مالی بسیار رایج است، در بسیاری از موارد، سرمایه گذاران ممکن است وارد یک موقعیت کوتاه در یک دارایی شوند و پس از ایجاد موقعیت، اخبار مضر یا گمراه کننده را منتشر کنند، به این ترتیب، می توان با فروش کوتاه یا خرید گزینه های فروش، سود زیادی را به دست آورد.

در بسیاری از موارد، معلوم می شود که اطلاعات نادرست یا حداقل گمراه کننده هستند.

با این حال، همیشه خوب است که سعی کنید همه جوانب را در نظر بگیرید.

فکر کردن به اینکه مردم با به اشتراک گذاشتن عمومی نظرات خاص چه انگیزه هایی می توانند داشته باشند می تواند مفید یا مضر باشد.

2. FOMO (ترس از دست دادن)

FOMO احساسی است که سرمایه گذاران هنگام خرید دارایی ترسی درونشان ایجاد می شود و این ترس نسبت به از دست دادن فرصت سود، می باشد.

از آنجایی که احساسات در معاملات درگیر هستند، FOMO توسط تعداد زیادی از مردم می تواند منجر ایجاد یک حرکت قدرتمند در روند قیمت ها شود.

همانطور که می دانید احساسات معامله گران بسیار در روند بازار تاثیر گذار است و می تواند بسته به حجم خرید و فروش بازار های مالی را تحت فشار قرار دهد.

3. HODL (بر گرفته از واژه HOLD به معنی نگهداری)

HODL اصطلاحی است که از غلط املایی Hold گرفته شده است.

HODL در واقع به معنی خرید دارایی و نگه داشتن آن است.

HODL در ابتدا در سال 2013 در یک پست معروف در فرم BitcoinTalk ظاهر شد، این عبارت یک اشتباه املایی با عنوان بود: I AM HODLING.

HODLing به حفظ سرمایه گذاری ها با وجود کاهش قیمت ها اشاره دارد، همچنین معمولاً در زمینه سرمایه گذارانی استفاده می‌شود که مسلماً در معاملات کوتاه‌ مدت خوب نیستند.

همچنین ممکن است برای سرمایه گذارانی استفاده شود که اعتقاد زیادی به یک ارز خاص دارند و قصد دارند سرمایه گذاری خود را برای مدت طولانی‌ تری حفظ کنند.

استراتژی HODLing مشابه استراتژی خرید و نگهداری سرمایه گذاری است که از بازارهای سنتی می آید.

سرمایه گذاران سعی می کنند دارایی های کم ارزش را پیدا کنند و آنها را برای مدت طولانی نگه دارند.

بسیاری از سرمایه گذاران این استراتژی را برای بیت کوین اتخاذ می کنند.

اصطلاحات رایج برای معامله گران بازار های مالی 3

4. BUIDL ( به معنی درست کردن یا ساختن)

BUIDL یک اصطلاح بر گرفته از HODL است.

BUIDL معمولاً معامله گران و سرمایه گذاران بازار های مالی را توصیف می کند که بدون توجه به نوسانات قیمت به ساخت خود (خرید و فروش و استراتژی ذهنی خود) ادامه می دهند.

ایده اصلی این است که معتقدان واقعی بازار مالی بدون توجه به بازارهای خرسی به ساختن اکوسیستم این بازار ها ادامه می دهند.

BUIDL طرز فکری است که هدف آن نشان دادن این است که، دارایی فقط در مورد حدس و گمان نیستند، بلکه برای ارائه این فناوری به جامعه وجود دارند.

این به عنوان یک یادآوری عمل می کند که به ساختن زیر ساخت هایی ادامه دهیم که ممکن است در آینده به میلیاردها نفر خدمت کند.

علاوه بر این، BUIDLers می دانند که تیم‌ هایی که با طرز فکر بلند مدت به ساخت خود ادامه می‌ دهند، احتمالاً در بلند مدت عملکرد خوبی خواهند داشت.

اصطلاحات رایج برای معامله گران بازار های مالی 4

5. 2FA 

2FA به معنای احراز هویت دو مرحله ای نیز می باشد، در این احراز هویت دو مرحله ای یک لایه امنیتی از طریق مرحله تائید دوم با استفاده از رمز عبور وجود دارد که رایج ترین روش ارسال کد از طریق پیام متنی نیز می باشد.

اصطلاحات رایج برای معامله گران بازار های مالی 5

6. ROI (بازگشت سرمایه)

بازگشت سرمایه (ROI) راهی برای اندازه گیری عملکرد سرمایه گذاری است.

ROI بازده سرمایه گذاری را نسبت به هزینه اولیه اندازه گیری می کند.

همچنین ROI روشی مناسب برای مقایسه عملکرد سرمایه گذاری های مختلف است.

در اینجا نحوه محاسبه ROI آورده شده است.

شما ارزش فعلی سرمایه گذاری را می گیرید و هزینه اصلی سرمایه گذاری را کم می کنید، سپس آن عدد را بر هزینه اصلی تقسیم می کنید.

ROI = (ارزش فعلی - هزینه اصلی) / هزینه اصلی

فرض کنید بیت کوین را با قیمت 6000 دلار خریداری کرده اید و قیمت فعلی بیت کوین در بازار 8000 دلار است.

ROI = (8000-6000)/6000

ROI = 0.33

این به این معنی است که سرمایه شما 33 درصد از سرمایه اولیه خود بیشتر شده.

همچنین ارزش این را دارد که کارمزد یا نرخ بهره را که باید بپردازید، در نظر بگیرید.

با این حال، هنگام مقایسه سرمایه گذاری ها، عوامل دیگری نیز نقش دارند، مثل: خطرات، افق زمانی، نقدینگی و لغزش قیمت و... در نتیجه ROI به خودی خود معیار نهایی نیست، اما ابزار مفیدی برای سنجش عملکرد سرمایه گذاری شماست.

7. BTD

BTD  یا  Buy the Dip به عنوان فرصتی برای خرید یک دارایی با قیمت پایین تر پیش از افزایش مجدد می باشد و زمانی که قیمت یک دارایی به شدت کاهش می یابد، به کار برده می شود.

8. BAGHODLER

BAGHODLER به معنای "نگهداری غیر منطقی" گفته می شود این عبارت برای افرادی به کار می روند که برای نگه داشتن غیر منطفی یک دارایی پافشاری می کنند که به این افراد bag-holder  یا از دیدگاه طنز BAGHODLER می‌گویند.

19. REKT

کلمه REKT از یک اشتباه نگارشی از کلمه  wrecked به معنای نابود شده به وجود آمده است. این کلمه برای افرادی که دچار ورشکستگی و یا نابودی دارایی افراد در بازار های مالی به کار برده می شود.

10. ATH (بالاترین زمان)

ATH بالاترین قیمت ثبت شده یک دارایی است.

یکی از جنبه‌ های قانع‌ کننده از رسیدن یک دارایی به بالاترین زمان، این ایده است، تقریباً همه کسانی که خرید کرده‌ اند سود دارند.

اگر دارایی در بازار نزولی طولانی مدت بوده باشد، بسیاری از معامله گرانی که چمدان های زیانده را در دست دارند، احتمالاً زمانی که موقعیت آنها به نقطه سر به سر رسید، می خواهند از بازار خارج شوند.

با این حال، اگر دارایی ATH خود را نقض کند، هیچ فروشنده‌ ای باقی نمی‌ ماند که منتظر خروج در نقطه سر به‌ سر باشد، به همین دلیل است که برخی از نقض‌ های ATH به عنوان شکست‌ های آسمان آبی یاد می‌ کنند، زیرا لزوماً هیچ ناحیه مقاومت آشکاری در پیش رو نیست.

نقض ATH نیز اغلب با افزایش حجم معاملات همراه است، زیرا معامله گران روزانه نیز ممکن است با سفارش های بازار از فرصت استفاده کنند تا به سود سریع برسند و با قیمت بالاتر بفروشند.

معامله‌ گران و سرمایه‌ گذاران در برخی مواقع به دنبال کسب سود هستند و ممکن است سفارش‌ های محدودی را در سطوح قیمتی خاص تعیین کنند.

این امر به ویژه در صورتی صادق است که سطوح قبلی تمام زمان‌ ها بارها و بارها نقض شوند.

11. ATL (پایین ترین زمان)

نقطه مقابل ATH، پایین ترین زمان یا ATL می باشد.

ATL پایین ترین قیمت یک دارایی است.

شکستن یک دارایی می تواند به اثری مشابه با شکستن حداکثر زمان، اما در جهت مخالف منجر شود.

بسیاری از دستورات توقف ممکن است زمانی که پایین ترین زمان قبلی نقض می شود، فعال شوند و منجر به حرکت شدید رو به پایین شوند.

از آنجایی که هیچ سابقه قیمتی کمتر از پایین ترین زمان قبلی وجود ندارد، ارزش بازار فقط می تواند پایین، پایین تر بیاید.

از آنجایی که لزوماً نکات منطقی برای توقف آن وجود ندارد، خرید در چنین مواقعی بسیار پر ریسک است.

بسیاری از معامله گران منتظر یک تغییر روند تایید شده توسط میانگین متحرک مهم یا شاخص دیگری خواهند بود تا حتی وارد یک موقعیت خرید شوند، در غیر این صورت، آنها می توانند کیف را برای مدت طولانی نگه دارند و در موقعیتی به دام افتاده اند که مدام پایین و پایین تر می رود.

اصطلاحات رایج برای معامله گران بازار های مالی 6

12. DYOR (خودتان تحقیق کنید)

وقتی صحبت از بازارهای مالی می شود، DYOR اصطلاحی است که نزدیک به تحلیل بنیادی (فاندامنتال) است.

این بدان معناست که سرمایه گذاران باید تحقیقات خود را در مورد سرمایه گذاری های خود انجام دهند و به دیگران متکی نباشند که کسی این کار را برایشان انجام دهد.

(اعتماد نکن، تأیید کن) یک عبارت رایج در بازارهای مالی با معنای مشابه است.

موفق ترین سرمایه گذاران تحقیقات خود را انجام می دهند و به نتایج خود می رسند، به این ترتیب، هر کسی که می خواهد در بازارهای مالی موفق باشد، باید استراتژی معاملاتی منحصر به فرد خود را ارائه دهد، همچنین ممکن است منجر به اختلاف نظر بین سرمایه گذاران مختلف شود که بخشی کاملاً طبیعی از سرمایه گذاری و معامله است.

یک سرمایه گذار ممکن است نسبت به یک دارایی صعودی باشد، در حالی که دیگری ممکن است نزولی باشد.

نظرات مختلف می تواند برای استراتژی های مختلف وجود داشته باشد و معامله گران و سرمایه گذاران موفق استراتژی های بسیار متفاوتی خواهند داشت.

ایده اصلی این است که همه آنها تحقیقات خود را انجام دادند، به نتایج خود رسیدند و تصمیمات سرمایه گذاری خود را بر اساس آن نتایج گرفتند.

13. BEAR

BEAR  به معنای خرس می باشد که در بازار های مالی به معنای روند نزولی، ریزش یا سقوط قیمت نیز می باشد به عنوان مثال منظور از بازار خرسی بازار نزولی رو به پایین نیز است.

اصطلاحات رایج برای معامله گران بازار های مالی 7اصطلاحات رایج برای معامله گران بازار های مالی 814. BULL

BULL به معنای گاو می باشد که در بازار های مالی نماد روند صعودی یا افزایش قیمت نیز است، منظور از بازار گاوی بازار صعودی رو به بالا نیز می باشد.

اصطلاحات رایج برای معامله گران بازار های مالی 9

15. WHALE

به معامله گرانی که دارای سرمایه بسیار زیادی از یک دارایی می باشند نهنگ های بازار مالی گفته می شود که این نهنگ ها روی آینده دارایی ها بسیار موثر می باشند.

16. WAGMI

WAGMI به معنای "ما موفق می شویم" می باشد، این عبارت یک عبارت انگیزشی بوده و حس مثبتی را در جامعه و صنعت مالی نیز ایجاد می کند، دارندگان می توانند بدون در نظر گرفتن نوسانات دارای پیش فرض اینکه همه چیز خوب خواهد بود باشند. این اصطلاح اغلب در بازار های نزول نیز استفاده می شود به ویژه در سطوحی که ترس، شک و نیز عدم اطمینان نیز وجود دارد.

17. DD (دقت لازم)

دقت لازم (DD) تا حدودی با DYOR مرتبط است.

DD به بررسی و مراقبتی اشاره دارد که از یک فرد منطقی یا یک معاملات انتظار می رود قبل از توافق با طرف دیگر انجام دهد.

زمانی که نهاد های معاملاتی منطقی به توافق می رسند، انتظار می رود که دقت لازم را در مورد یکدیگر انجام دهند، زیرا هر بازیگر منطقی می خواهد اطمینان حاصل کند که هیچ شرایط بدی در این معامله وجود ندارد.

همین امر در مورد سرمایه گذاری نیز وجود دارد، هنگامی که سرمایه گذاران به دنبال سرمایه گذاری های قدرتمند هستند، باید بررسی های لازم را در مورد پروژه انجام دهند تا اطمینان حاصل شود که می توانند تمام ریسک ها را در نظر بگیرند یا خیر.

18. AML (مبارزه با پولشویی)

مبارزه با پول شویی (AML) به تعدادی از مقررات، قوانین و رویه هایی اشاره دارد که هدف آنها جلوگیری از مخفی کردن مجرمان از مخفی کردن پول های به دست آمده غیر قانونی به عنوان درآمد مشروع است.

AML کار را برای مجرمان سخت‌ تر می‌ کند که پول‌ هایشان را با پنهان کردن به‌ عنوان منابع قانونی پول شویی کنند.

مجرمان همیشه به دنبال راه هایی برای پنهان کردن منبع واقعی سرمایه خود هستند.

با توجه به پیچیدگی بازارهای مالی، راه های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد.

اصطلاحات رایج برای معامله گران بازار های مالی 10

 

محصولات مشتقه متشکل از محصولات مشتق و دیگر دسیسه های پیچیده بازار می تواند ردیابی منبع واقعی سرمایه را بسیار دشوار کند (البته غیرممکن نیست).

مقررات AML مؤسسات مالی مانند بانک ها را ملزم می کند تا تراکنش های مشتریان خود را نظارت کرده و فعالیت های مشکوک را گزارش دهند و به این ترتیب، مجرمان کمتر از پولشویی وجوهی که به‌طور غیر قانونی به دست آورده‌اند فرار می‌کنند.

19. KYC (مشتری خود را بشناسید)

پلتفرم های معاملاتی باید با دستور العمل های ملی و بین المللی مطابقت داشته باشند، به عنوان مثال؛ بورس اوراق بهادار باید از مقررات تعیین شده توسط دولت پیروی کنند.

هدف های مشتری خود را بشناسید، KYC تضمین می کند، مؤسساتی که معاملات مالی را تسهیل می کنند، هویت مشتریان خود را تأیید می کنند زیرا دلیل اصلی آن به حداقل رساندن خطر پولشویی است.

علاوه بر این، مقررات KYC فقط برای شرکت کنندگان در صنعت مالی معتبر نیست.

بسیاری از بخش های دیگر نیز باید از این دستور العمل ها پیروی کنند، دستورالعمل های KYC به طور کلی بخشی از یک سیاست بسیار گسترده تر ضد پول شویی (AML) است.

اصطلاحات رایج برای معامله گران بازار های مالی 11

 

20. ۵۱% Attack (حمله 51 درصدی)

حمله ۵۱ درصدی زمانی اتفاق می افتد که بیش از نیمی از دارایی توسط یک نهاد یا گروهی کنترل شود، در نتیجه این نهاد یا گروه توانایی از بین بردن شبکه را دارند، همچنین تنها راه نابودی یک شبکه غیر متمرکز همین امر است زیرا هر کسی ممکن است ماینر باشد و نمی تواند شبکه را نابود کند.

اصطلاحات رایج برای معامله گران بازار های مالی 12

21.  PnD

PnD مخفف کلمه Pump And Dump به معنای پمپ و تخلیه نیز می باشد،

طرح پمپ و تخلیه نوعی تقلب است که شامل افزایش غیر واقعی قیمت (پمپ) یک دارایی از طریق اظهارات نادرست، گمراه کننده یا اغراق آمیز در مورد قیمت است. کلاهبردار می‌تواند با فروش سریع، قیمت دارایی را بالا برده (دامپ) و از افزایش قیمت سود ببرد.

22. ICO 

 که سرمایه گذاران و معامله گران با استفاده از ICO سرمایه را در جهت حمایت از پروژه های دارایی جمع آوری کرده که این حمایت از طریق ضرب و فروش دارایی نیز انجام می پذیرد.

اصطلاحات رایج برای معامله گران بازار های مالی 13

 

23. IPO

IPO مخفف Initial Public Offering است. این فرآیندی است که طی آن یک شرکت سهام خود را برای اولین بار به عموم عرضه می کند و در نتیجه تبدیل به یک شرکت سهامی عام می شود. در یک IPO، شرکت سهام جدیدی را برای سرمایه گذاران در ازای دریافت پول نقد منتشر می کند که شرکت می تواند از آن برای تامین مالی رشد و توسعه خود استفاده کند. سپس سهام در بورس معامله می شود و به سرمایه گذاران اجازه می دهد آنها را در بازار آزاد بخرند و بفروشند. IPO ها راه مهمی برای شرکت ها برای افزایش سرمایه و افزایش دید آنها هستند، اما می توانند سرمایه گذاری های مخاطره آمیزی برای سرمایه گذاران فردی نیز باشند.

24. NGMI

NGMI به معنای "نمی توانم انجام دهم" می باشد و زمانی استفاده می شود که افراد تصمیمات ناآگاهانه یا هیجانی درباره ی تامین مالی می گیرند، درواقع این عبارت به ذهنیتی مربوط می شود که فرد را به عقب هل می دهد، برای مثال فرد دارای اهداف غیر واقعی می باشد مثلا اینکه می خواهد در چند ماهه اول سودآوری میلیونی داشته باشد.

هوش مصنوعی ارز دیجیتال و بورس

نتیجه گیری

شرایط معاملات در ابتدا ممکن است کمی گیج کننده به نظر برسند، اما اکنون بخش خوبی از آنها را می توان شناخت، بنابراین می‌ توانید با تمام این موضوعات بیشتر احساس امنیت کنید.

همیشه در معاملات، خودتان تحقیق کنید و کورکورانه تصمیم نگیرید، به بالاترین و پایین ترین قیمت دارایی ها توجه کنید و دقت لازم را در معاملات به عمل آورید و به قوانین پولشویی دقت کنید.

ارسال نظر