تصویر
علی الوندی

17 روز پیش

آشنایی با انواع وضعیت نماد های بازار بورس

آشنایی با انواع وضعیت نماد های بازار بورس

نماد های بازار بورس معمولا وضعیت های مختلفی را دارند که هر وضعیت شامل شرایط خاصی است و از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

زمانی که به دلایل مختلف یک نماد اجازه معامله ندارد یا تغییری در روند معاملاتش صورت می گیرد گفته می شود که وضعیت نماد تغییر کرده است، این تغییر وضعیت از اهمیت بالایی برخوردار است و تمام فعالان این بازار باید نسبت به انواع وضعیت که ممکن است شامل حال نماد ها شود آگاه باشند.

توقف معاملات نمی تواند موضوعی منطقی باشد در زمانی که اطمینان و شفافیت در فضای بازار بورس وجود دارد، زمانی که موضوعی غیر طبیعی در روند معاملات یک نماد باشد یا موارد مانند عدم شفافیت و موارد از این قبیل آنگاه وضعیت نماد باید تغییر کند و اجازه معاملات نماد لغو شود تا روشنگری لازم برای نماد انجام شود.

تغییر وضعیت هایی که می تواند شامل هر نماد شود، به 5 وضعیت تقسیم می شود که در ادامه به آن ها می پردازیم.

نکات کلیدی

  • هر نماد در بورس می تواند وضعیت های مختلفی را داشته باشد.
  • هر وضعیتی که در نماد ها وجود دارد باعث تغییراتی در روند معاملات نماد می شود.
  • هر نماد در 5 حالت می تواند تغییر وضعیت داشته باشد.
  • تغییر وضعیت هر نماد دلایل مختلفی را می تواند داشته باشد.
هوش مصنوعی ارز دیجیتال و بورس

انواع وضعیت نماد ها

هر نماد می تواند وضعیت های متفاوتی را داشته باشد که در هر وضعیت شرایط هر نماد تغییر می کند، اعمال هر وضعیت در نماد مستلزم شرایط خاصی است که در ادامه توضیح داده می شود، انواع وضعیتی که هر نماد می تواند داشته باشد به شرح زیر است:

  1. وضعیت مجاز
  2. وضعیت مجاز-محفوظ
  3. وضعیت مجاز-متوقف
  4. وضعیت ممنوع
  5. وضعیت ممنوع-متوقف

آشنایی با انواع وضعیت نماد های بازار بورس 1

وضعیت مجاز

وضعیت مجاز مربوط به زمانی است که معاملات بدون هیچگونه محدودیتی صورت می پذیرد و افراد می توانند به راحتی اقدام به خرید و فروش نماد هایی با وضعیت مجاز کنند.

وضعیت مجاز-محفوظ

وضعیت مجاز-محفوظ مربوط به زمانی است که یک نماد مدتی ممنوعیت داشته یا بسته بوده است اما در حال پیش گشایش است، در این حالت کاربران می توانند ثبت سفارش را انجام دهند اما هیچ معامله ای انجام نمی شود، سفارشات ثبت شده باعث می شود که ناظر بازار نسبت به وضعیت بازار آگاه شده و نماد را به وضعیت مجاز تغییر دهد، نماد های که ثبت می شود در صف خرید و فروش قرار می گیرد و به محض مجاز شدن نماد سفارشات ثبت شده قابل معامله می شوند.

وضعیت مجاز-متوقف

وضعیت مجاز-متوقف مربوط به زمانی است که نماد متوقف شده و معامله در آن انجام نمی شود و اجازه ثبت سفارش نیز در نماد برای کاربران صورت نمی پذیرد، توقف نماد در شرایطی انجام می شود که شرکت یکی از دلایل متوقف شدن نماد را داشته باشد.

وضعیت مجاز-متوقف زمانی انجام می شود که یک نماد مجاز باشد اما بنا به دلایلی به صورت موقت و مقطعی معامله نشود و ثبت سفارش نیز متوقف شود.

وضعیت ممنوع

وضعیت ممنوع مربوط به زمانی است که معاملات یک نماد انجام نمی شود و عملاً خرید و فروش برای سهامداران نماد امکان پذیر نیست، اما معمولا در همان روز نماد بازگشایی می شود.

نماد های که معمولاً در وضعیت ممنوع قرار می گیرند دچار نقص فنی (سخت افزاری یا نرم افزاری) در ثبت سفارش می شوند و پس از رفع مشکل بلافاصله بازگشایی می شود.

وضعیت ممنوع-متوقف

وضعیت ممنوع-متوقف مربوط به زمانی است که یک نماد بنا به دلایلی مانند برگزاری مجمع یا ارائه گزارشات و موارد دیگر ممنوع می شود و معاملات آن متوقف می شود و تا پایان روز معاملاتی جاری غیر قابل معامله است، بازگشایی نماد در وضعیت ممنوع-متوقف معمولا از قبل مشخص شده و به کاربران اطلاع رسانی می شود.

آشنایی با انواع وضعیت نماد های بازار بورس 2

اطلاع رسانی در مورد تغییر وضعیت

اگر از قبل توقف نماد زمان بندی شده باشد کاربران می توانند در وبسایت Tsetmc.com نماد را جستجو کنند و در بخش پیام های ناظر، تغییر وضعیت های مربوط به نماد را مشاهده کنند، در ادامه می توانید با مراجعه به سامانه کدال به وبسایت Codal.ir دلیل توقف نماد را مشاهده نمود.

در حساب های کارگزاری آنلاین نیز بخشی به عنوان پیام ناظر وجود دارد که تمام اطلاعات مربوط به تغییر وضعیت نیز در این بخش قابل مشاهده است.

بازگشایی نماد

اگر در زمان حراج ناپیوسته معامله انجام نشود و اگر معاملات توسط سازمان بورس تایید نشود، بنا به صلاح دید سازمان بورس حراج ناپیوسته دیگری برای نماد انجام می شود.

لازم به ذکر است که در همان روز معاملاتی و یا در 90 دقیقه ابتدایی روز معاملاتی حراج ناپیوسته قابل تکرار است.

نتیجه گیری

یکی از موارد مهم که اهمیت ویژه ای دارد و لازم است کاربران سازمان بورس نسبت به آن اگاه باشند موضوع وضعیت نماد های بورس است.

نماد های بورسی بنا به دلایلی تغییر وضعیت می دهند، هر نماد در بورس می تواند به 5 حالت تغییر وضعیت دهد که هر وضعیت می تواند تغییراتی را در روند معاملات نماد ایجاد کند.

در این مقاله با انواع وضعیت نماد های بورسی آشنا شدیم و دریافتیم که هر وضعیت چه شرایطی را برای معاملات یک نماد ایجاد می کند.

ارسال نظر