تصویر
علی الوندی

126 روز پیش

مقایسه طلا و بیت‌کوین

مقایسه طلا و بیت‌کوین

 

رکود، همیشه سرمایه گذاران را نسبت به متضرر شدن تهدید کرده است.

تحلیلگران مبتدی همیشه علاقمند به ایجاد سر و صدا در مورد رکود در حال وقوع هستند.

ویروس کووید-19 یکی از عوامل ایجاد رکود بود که می شود گفت شوک بزرگی را به بازار های بین المللی وارد کرد، اما کارشناسان این رکود را جزو رکود های کوتاه مدت اعلام کردند.

بعضی از سرمایه گذاران در پرتفوی خود از فلزات گرانبهایی چون طلا نگهداری می کنند، این موضوع نوعی پوشش در برابر زیان هایی است که سهام ها در طول یک روند نزولی متحمل می شوند.

اما با وجود و پیدایش بیت کوین جایگزینی جدید برای حفظ سرمایه فلزاتی چون طلا را به چالش می کشند.

بیت کوین ثابت کرده که دارایی جالبی برای سرمایه گذاری است، زیرا به اندازه کافی در جامعه وجود داشته تا به رسمیت شناخته و حمایت شود.

نکات کلیدی

  • طلا دارایی است که در طول زمان ارزشش حفظ شده و به عنوان محافظ در برابر رکود استفاده میشود.
  • بیت کوین نوعی دارایی برای سرمایه گذاری است که در مقابل طلا جوان و اثبات نشده است اما صرافی های ارز دیجیتال و حتی معامله گران ارز دیجیتال از این ارز به عنوان ذخیره ای ارزشمند برای محافظت در برابر رکود ها استفاده می کند.
  • اینکه طلا یا بیت کوین کدام یک گزینه بهتری برای سرمایه گذاری است به میزان ریسک افراد بستگی دارد، اهداف سرمایه گذاری، استراتژی و میزان سرمایه ای که می توان از دست داد تمام مواردی هستند که باعث انتخاب شما می شود.
هوش مصنوعی ارز دیجیتال و بورس

بیت کوین

بیت کوین در سال 2009 راه اندازی شد، فناوری غیر متمرکز این ارز و شبکه بیت کوین عصر جدیدی را در امور مالی و سرمایه گذاری آغاز کرد.

در ابتدا این ارز دیجیتال تنها برای تعداد کمی از علاقه مندان در بازار جذاب بود.

در سال 2010 معامله گران بیت کوین پی بردند که هر واحد از این ارز به 0.09 دلار افزایش یافته و متوجه افزایش قیمت این ارز شدند و در ادامه به استخراج این ارز و سرمایه گذاری فراتر در این بازار پرداختند.

زمانی که همه گیری ویروس کووید-19 در سال 2020 شروع به تعطیلی اقتصاد ها در سراسر جهان کرد، دلالان و سرمایه گذاران متوجه شدند که ارزش بیت کوین در کنار ارزش سهام کاهش نمی یابد.

همین موضوع باعث شد تا بسیاری از سرمایه گذاران بازار سهام به سرمایه گذاری در بیت کوین روی بیاورند.

مقایسه طلا و بیت‌کوین 1

طلا

طلا از نظر تاریخی در بازار های مالی عملکرد خوبی دارد، زیرا تجربه نشان داده که ارزش خود را حفظ می کند.

قیمت طلا معمولا تا حدودی ثابت می ماند، در زمان حرکت سرمایه گذاران به سمت خرید طلا در زمان رکود قیمت طلا میل به رشد و افزایش دارد.

این موضوع باعث می شود که طلا به عنوان یک پوشش محافظتی برای سرمایه گذاران در مواقع رکود باشد و در کل عملکرد مفیدی را ارائه کند.

در طول همه گیری ویروس کووید-19، بسیاری از سرمایه گذاران به بیت کوین روی آوردند و بسیاری از استراتژی سنتی پیروی کردند و به سمت طلا روی آوردند.

در نتیجه این اتفاق قیمت طلا شاهد رشد چشمگیری بود و بعد از مدتی حدود 1 سال قیمت طلا دوبار کاهش پیدا کرد، اما همچنان بالاتر از قیمت قبل از رکود ماند.

تفاوت های کلیدی

طلا برای هزاران سال به عنوان یک دارایی برای مبادله و نگهداری ثروت بر اقتصادها و بازار ها تسلط داشته است.

بیت کوین در سال 2009 راه اندازی و تنها چند سال بعد به رسمیت شناخته شد.

در ادامه با برخی از تفاوت های کلیدی بیت کوین و طلا آشنا می شویم:

مقررات

سیستم ایجاد شده طلا برای معاملات و ردیابی بسیار جالب است، در این سیستم دزدی یا ساختگی بودن معاملات بسیار سخت است، این سیستم بسیار تنظیم شده می باشد.

در بسیاری از کشور ها، هنگام حمل طلا بدون مجوز قانونی نمی توانید از مرز ها عبور کنید.

هنگام سرمایه گذاری در طلا، عموما فقط می توانید آن را از مراکز رسمی و تایید شده خریداری کنید، یک هشدار برای افرادی که قصد خرید طلای فیزیکی را دارند این موضوع است که در صورتی این کار را انجام دهید که حتما محلی برای ذخیره سازی آن داشته باشید.

در مورد بیت کوین به لطف سیستم رمزگذاری و غیرمتمرکز این شبکه، جعل و سرقت بیت کوین دشوار است.

به طور کلی استفاده از بیت کوین در سراسر مرزهای کشور های مختلف به غیر از چند کشور قانونی است یا حداقل غیر قانونی نیست.

اما با تمام این تفاسیر زیر ساخت نظارتی که می تواند برای اطمینان از ایمن بودن کاربران وجود داشته باشد، در رابطه با ارز دیجیتال وجود ندارد.

یکی از موضوعاتی که ماهیت ارز دیجیتال را به چالش می کشد، ماهیت ناشناس ماندن آن است.

سودمندی

کاربران بیت کوین همواره در حال افزایش است و طلا در بسیار از صنایع و محصولات استفاده می شود و این موارد جزو سودمندی طلا و بیت کوین است.

طلا در طول تاریخ در بسیاری از کاربرد ها استفاده شده است، به عنوان ارز، کاربرد در کالای لوکس، کاربرد تخصصی در پزشکی و دندانپزشکی، الکترونیک و موارد دیگر در مقابل بیت کوین برای حفظ ارزش خود بسیار تلاش کرده است و در مدت کمی ارزش زیادی را به دست آورده است.

بیت کوین در کاربرد نسبت به طلا محدود است، در حال حاضر تنها به عنوان ارز دیجیتال و یک سرمایه گذاری استفاده می شود.

با این حال، یک فناوری مالی در حال ظهور وجود دارد که مفهومی برای استفاده از ارز دیجیتال در تراکنش‌ های مالی است که در این فناوری نو ظهور به عنوان نوعی وام دادن، استقراض و احتمالاً موارد دیگر کاربرد دارد.

 همچنین این پتانسیل را دارد که تقریباً به اندازه طلا در کاربردها مشارکت داشته باشد، اما با پیروی از همان خط فکری، به همان اندازه پتانسیل بی فایده شدن و ارزشمند شدن را دارد.

مقایسه طلا و بیت‌کوین 2

نقدینگی

نقدینگی بیت کوین بستگی به شرایط بازار دارد و در طلا نیز هم بستگی به بازار و هم به نوع آن که فیزیکی باشید یا مدل های دیگر بستگی خواهد داشت.

یکی از دلایلی که سرمایه گذاران بیت کوین از آن بسیار رضایت دارند نقدینگی این ارز دیجیتال است.

ارز های دیجیتال معمولا دارایی هایی با نقد شوندگی بالا هستند، با این حال ممکن است همیشه به این شکل نباشد.

در مواقعی ارز های دیجیتال نسبت به سایر دارایی ها بسیار نقد شونده هستند و در بعضی از مواقع اصلا به این شکل نیست.

در کل اگر به دنبال دارایی هستید که بتوانید به سرعت آن را تبدیل به نقیدنگی کنید و از معاملات آن خارج شوید، طلا می تواند گزینه بهتری باشد، طلا دارایی بسیار نقد شونده تری است.

به عنوان مثال؛ اگر 100 بیت کوین داشته  و قصد خروج از بازار ارز دیجیتال را داشته باشید، ممکن است به سختی آنها را نقد کنید، صرافی های معتبر به شما میزان مشخصی از جابجایی و معاملات را می دهد و موارد دیگر هستند که شما را بسیار محدود می کند اما در بازار طلا این موضوعات وجود ندارد و بسیار نقد شونده تر از ارز های دیجیتال است.

نوسان

بیت کوین در سال 2021 نوسانات زیادی را تجربه کرد و به بالاترین نقطه ارزشی خود رسید و دوباره با کاهش قیمتی روبه رو شد.

طلا در سال 2021 با ارزش معقول خود بعد از رکود اقتصادی کووید-19 به پایین ترین نقطه ارزش خود رسید و در نهایت دوباره تا حدودی افزایش قیمتی را تجربه کرد.

بیت کوین از نظر تاریخی ثابت کرده است، تحت تاثیر رسانه ها، احساسات سرمایه گذاران، اقدامات نظارتی و هیاهو قرار دارد.

اخبار مربوط به حوزه ارز های دیجیتال می توانند سرمایه گذاران را به وحشت انداخته و تصمیمات سریع بگیرند و با رفتار های احساسی قیمت بیت کوین را بسیار بالا یا بسیار پایین ببرند.

این نوسانات و دلایلی که ذکر شده در مورد طلا وجود ندارد و شاید همین موضوع طلا را نسبت به بیت کوین ایمن تر کند.

در سال های اخیر ارز های دیجیتالی راه اندازی شده اند که هدفشان ایجاد ثبات بیشتر قیمت و کمبود نوسان در ارز های دیجیتالی است و به آنها استیبل کوین می گویند، قیمت این ارز ها به ارز فیات یا دارایی هایی با ثبات دیگر تنظیم می شود.

به عنوان مثال ارز هر واحد از ارز دیجیتال تتر برابر با یک دلار آمریکا است.

نتیجه گیری

اینکه سرمایه گذاری در طلا بهتر است یا بیت کوین، به اهداف سرمایه گذاری بستگی دارد و اینکه آیا شیوه معاملاتی شما چگونه است و چه استراتژی را برای سرمایه گذاری در نظر گرفته اید و آیا از تحمل ریسک برخوردار هستید یا خیر، این ها تمام مواردی است که تعیین می کند سرمایه گذاری در طلا برای شما بهتر است یا بیت کوین.

ارسال نظر