تصویر
علی الوندی

4 روز پیش

سرمایه گذاری های پر خطر در مقابل سرمایه گذاری کم خطر

سرمایه گذاری های پر خطر در مقابل سرمایه گذاری کم خطر

ریسک برای سرمایه گذاری یک موضوع اساسی است.

هیچ بحثی راجب بازده بدون اشاره به ریسک وجود نخواهد داشت، اما مشکلی که امروزه سرمایه گذاران جدید دارند عدم درک ریسک و مشکل در پیدا کردن میزان ریسک است و تفاوت های کم ریسک بودن و پر ریسک بودن را نمی توانند درک کنند.

با توجه به اینکه میزان ریسک اساسی برای سرمایه گذاری چقدر است، بسیاری از سرمایه گذاران مبتدی تصور می کنند که این میزان کاملا تعریف شده و قابل اندازه گیری است.

شاید عجیب به نظر برسد اگر بگویم، توافقی در مورد معنای ریسک و میزان اندازه گیری آن هنوز وجود ندارد.

افراد تحصیل کرده سعی میکنند از میزان نوسانات موجود در بازار های مالی میزان ریسک را تا حدودی به دست آورند و این موضوع تا حدودی منطقی به نظر می آید.

نوسانات کمک می کنند که درک کنید یک عدد چقدر قابل تغییر است، هر چه دامنه احتمالات گسترده تر باشد، احتمال غلط بودن برخی از احتمالات بالا می رود.

متاسفانه در نظر گرفتن نوسانات به تنهایی برای به دست آوردن میزان ریسک کافی نیست، البته این موضوع درست است که بازار های با نوسان بیشتر افراد را در برابر میزان ریسک بالا قرار می دهند، اما لزوما بر احتمال نتایج امکان دارد بی تاثیر نیز باشد.

از بسیاری جهات نوسانات شبیه به تلاطمی هستند که به یک هواپیما در آسمان وارد می شود، شاید ناخوشایند باشد و باعث تکان هایی شود اما باعث سقوط نمی شود.

نکات کلیدی

  • هیچ تعریف یا میزان اندازه گیری کامل و درستی برای ریسک وجود ندارد.
  • سرمایه گذاران مبتدی بهتر است به ریسک بر اساس احتمال شکست یه سرمایه گذاری معین یا سبد سرمایه گذاری ها در دستیابی به بازده مورد انتظار و میزان از دست دادن آن هدف فکر کنند.
  • با درک بهتر مفهوم ریسک و اینکه از کجا نشعت می گیرد، سرمایه گذاران می توانند سبد هایی داشته باشند که احتمال زیان دهی کمتری را خواهد داشت.

سرمایه گذاری های پر خطر در مقابل سرمایه گذاری کم خطر 1

هوش مصنوعی ارز دیجیتال و بورس

سرمایه گذاری با ریسک بالا

سرمایه گذاری پر خطر مربوط به سرمایه هایی است که درصد زیادی برای از دست دادن سرمایه یا عملکرد ناکافی برای آن وجود دارد، یا احتمالا ضرر نسبتاً زیادی برای آن وجود دارد.

اگر به شما گفته شود که احتمال 50 درصدی وجود دارد که سرمایه شما بازده مورد انتظار شما را به دست آورد، ممکن است آن را کاملاً خطرناک بدانید.

اگر به شما گفته شود که 95 درصد احتمال دارد که سرمایه گذاری بازده مورد انتظار شما را به دست نیاورد، تقریباً همه قبول خواهند کرد که این موضوع ریسک است.

با این حال، نیمه دوم سرمایه گذاری همان موردی است که بسیاری از سرمایه گذاران از در نظر گرفتن آن غافل هستند.

سرمایه گذاری کم ریسک

طبیعتاً، با سرمایه گذاری کم ریسک، خطر کمتری وجود خواهد داشت، از نظر میزان سرمایه گذاری و از نظر اهمیت سرمایه گذاری برای پرتفوی، همچنین سود کمتری وجود دارد، چه از نظر بازده و چه از نظر کسب سود بیشتر.

سرمایه گذاری کم ریسک نه تنها به معنای حفاظت در برابر احتمال هر گونه ضرر است، بلکه به معنای اطمینان از این است که هیچ یک از زیان های احتمالی، نابود کننده نخواهد بود.

اگر سرمایه گذاران درک کنند که ریسک سرمایه گذاری با از دست دادن سرمایه و یا عملکرد کمتر نسبت به انتظارات تعریف می شود، تعریف سرمایه گذاری پر ریسک و کم ریسک به طور قابل توجهی آسان می شود.

سرمایه گذاری های پر خطر در مقابل سرمایه گذاری کم خطر 2

مثال

برای نشان دادن بیشتر تفاوت بین سرمایه گذاری پر ریسک و کم ریسک چند مثال را در نظر میگیریم.

به سهام بیوتکنولوژی توجه کنید، سهامی بسیار خطرناک تلقی می شوند.

اکثریت قریب به اتفاق درمان های آزمایشی جدید با شکست مواجه می شوند و جای تعجب نیست که اکثر سهام بیوتکنولوژی نیز در نهایت با شکست مواجه می شوند.

و در این گونه سهام درصد بالایی از عملکرد ضعیف را خواهید دید که معمولا با شکست مواجه می شوند.

در مقابل به اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده آمریکا توجه کنید که مشخصات ریسک متفاوتی را ارائه می دهد، تقریبا همه سرمایه گذار هایی که دارای اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده هستند می توانند سود و یا اصل پرداخت های اعلام شده را دریافت کنند.

حتی اگر تاخیر در پرداخت وجود داشته باشد که بسیار اتفاق نادری در تاریخ ایالات متحده است.

سرمایه گذاران با در نظر گرفتن اطلاعاتی مانند؛ تنوع، افق زمانی، بازده مورد انتظار و اهداف کوتاه مدت و بلند مدت به ریسک از زوایای مختلفی نگاه کنند.

ملاحظات خاص

همچنین در نظر گرفتن اینکه تنوع می تواند بر ریسک یک سبد سرمایه گذاری چه تاثیری داشته باشد، موضوع مهمی است.

اگر یک سرمایه گذار تمام دارایی خود را در یک سهم نگه دارد، امکان اتفاق یک رویداد بد با شدت احتمالی بالا وجود دارد.

پورتفوی متشکل از 10 سهم می تواند گزینه مناسب تری برای انتخاب باشد و نه تنها میزان ریسک را در پرتفوی کاهش می دهد، بلکه می تواند مدیریت شما را در کسب سود بالا ببرد.

سرمایه گذاران باید ریسک را به روش های منعطف و جامع رویت کنند، که این تنوع، بخش مهمی از ریسک محسوب می شود.

داشتن سبد سرمایه گذاری که تمام سهم های آن از ریسک پایینی برخوردار هستند یا همه دارای ریسک یکسانی باشند می تواند بسیار خطرناک باشد.

سرمایه گذاران باید همچنین به نکاتی مانند؛ افق زمانی، بازده مورد انتظار و دانش را در هنگام فکر کردن به ریسک لحاظ کنند.

در هر حال هرچقدر سرمایه گذار بتواند صبور تر رفتار کند و زمان سرمایه گذاری بیشتر باشد، احتمال دستیابی سرمایه گذار به بازده مورد انتظار بیشتر است.

مطمئناٌ بین ریسک و بازده همبستگی وجود دارد و سرمایه گذارانی که انتظار بازدهی کلان دارند باید ریسک بسیار بزرگ تری از عملکرد ضعیف را بپذیرند.

مطمئناً بین میزان ریسک و بازده همبستگی وجود دارد و سرمایه گذارانی که انتظار بازدهی کلان دارند باید ریسک بسیار بزرگ تری از عملکرد ضعیف را بپزیرند.

دانش در زمینه سرمایه گذاری بسیار مهم است و این دانش کسب شده همیشه دلیلی بر سودسازی معاملات شما نیست و گاهی می تواند باعث جلوگیری از ضرر شود.

ارسال نظر