تصویر
علی الوندی

73 روز پیش

نکاتی مهم برای معامله گر موفق

نکاتی مهم برای معامله گر موفق

اگر شخصی بخواهد یک معامله گر موفق باشد و کسب سود کند، کافی است در مورد معاملات و بازار ها تحقیقاتی را انجام دهد و با کسب تجربه به یک معامله گر موفق تبدیل شود.

یک معامله گر موفق باید با اصطلاحاتی مانند: استراتژی معاملاتی یا به حداقل رساندن ضرر، آشنا باشد.

معامله گران جدید به این نکات بی توجه هستند و معمولا سر در گم می شوند، معامله گران تازه وارد در بازار های مالی معمولا به دنبال کسب سود هستند و بسیار عجولانه رفتار می کنند.

تمام نکاتی که در این مقاله به آن اشاره می شود بسیار مهم است، اما زمانی کارساز می شود که به تمام این نکات توجه کرد و همه را در هنگام معامله در نظر گرفت.

نکات کلیدی

  • سعی کنید در معاملات جدی باشید و به معاملات به چشم یک تفریح یا شوخی نگاه نکنید.
  • همه موارد را راجب معاملات بیاموزید و همه جوانب یک معامله را در نظر بگیرید.
  • انتظارات واقع بینانه برای معاملات داشته باشید، اگر به دنبال رویا پردازی باشید قطعا نمی توانید موفق عمل کنید.
هوش مصنوعی ارز دیجیتال و بورس

همیشه از یک استراتژی معاملاتی استفاده نکنید

استراتژی معاملاتی شامل مجموعه ای از قوانین است که معیار هایی را برای ورود و خروج و مدیریت یک دارایی را مشخص می کند.

با پیشرفت تکنولوژی و فناوری که باعث ایجاد ابزار هایی شده، آزمایش یک استراتژی معاملاتی قبل از اینکه به صورت جدی وارد معاملات شوید آسان شده است.

شما در آزمایش یک استراتژی معاملاتی با استفاده از داده های لازم می توانید ضمن بررسی کاربردی بودن استراتژی که انتخاب کردید، رفتار و واکنش خود را نیز در معاملات محک بزنید.

گاهی اوقات استراتژی های معاملاتی یا جواب نمی دهند یا پس از مدتی دیگر منسوخ می شوند، یک معامله گر حرفه ای باید همیشه آماده باشد که اگر استراتژی معاملاتی اش جوابگو نبود یا منسوخ شد از استراتژی معاملاتی دیگر استفاده کند.

معامله گران حرفه ای معمولا چند استراتژی برای معاملات دارند و در هر زمانی که با مشکل مواجه شوند بلافاصله از استراتژی دیگر استفاده می کنند.

نکته نهایی در مورد استراتژی معاملاتی این است که باید به استراتژی خود پایبند باشید و سریعا در مواقع خطر استراتژی را رها نکنید، اگر نسبت به استراتژی اطمینان دارید، آگاه باشید که اگر شکست خوردید دلیل بر بد بودن استراتژی شما نیست، فقط امکان دارد که در یک زمان معین ضعیف عمل کرده باشد.

در معاملات جدی رفتار کنید

اگر تصمیم دارید وارد معاملات بازار های مالی شوید، نباید معاملات را به چشم یک تفریح نگاه کنید.

برای معاملات برنامه ریزی کنید و آن را به چشم یک شغل ببینید و برای آن زمانی دقیق را در نظر بگیرید، مثلا به صورت پاره وقت یا نیمه وقت اقدام به معامله کنید.

همیشه فرض کنید که شما کارمند هستید و بازار مالی رییس شما است، اگر منظم نباشید و سر وقت اقدام به معامله نکنید، پاداش یا حقوقی از رییس خود یعنی بازار نخواهید گرفت.

اگر معاملات در بازار های مالی را به عنوان یک شوخی یا سرگرمی در نظر بگیرید، هیچ تعهدی برای یادگیری وجود ندارد، اما اگر به عنوان یک شغل در نظر گرفته شود، شما برای کسب درآمد بالا بیشتر یاد خواهید گرفت و منظم تر رفتار می کنید.

معامله یک کار جدی است و شامل هزینه، ضرر، مالیات، کارمزد، عدم اطمینان، استرس و ریسک می شود.

شما به عنوان یک معامله گر برای به حداکثر رساندن پتانسیل خود در معاملات نیاز به تحقیق و استراتژی مناسب دارید.

نکاتی مهم برای معامله گر موفق 1

استفاده از فناوری در معاملات

معاملات در تمام بازار های مالی رقابتی هستند، به راحتی می توانید تصور کنید که در طرف دیگر معامله شما شخصی وجود دارد که از تمام فناوری های موجود استفاده می کند.

پلتفرم های متفاوتی مثل نمودار ها راه های بی نهایتی برای مشاهد و تحلیل بازار ها ارائه می دهند.

یک استراتژی و استفاده از نمودار و رعایت برخی پروتکل ها می تواند از ضرر ها جلوگیری کند.

اتصال به اینترنت پر سرعت و بررسی مدوام بازار ها که امروزه در پلتفرم های مختلفی برای تلفن همراه موجود است، شما را نسبت به وضعیت بازار به صورت مدوام آگاه می کند.

همیشه سعی کنید در معاملات به روز باشید و از فناوری های جدید که برای بازار ها ارائه می شود آگاه باشید.

مراقبت از سرمایه در معاملات

مراقبت از نقدینگی و افزایش آن در یک حساب معاملاتی، نیاز به زمان و تلاش های زیادی دارد، شما ضمن مراقبت های لازم از نقدینگی بسیار باید مراقب باشید که در مواقع نوسانات پر ریسک جو زده نشوید و نقدینگی خود را با یک حرکت احساسی از دست ندهید.

یکی از نکات حائز اهمیت این است که محافظت از سرمایه شما دقیقا با تجربه شما در معاملات ارتباط مستقیم دارد.

نمی توان انکار کرد که بزرگترین معامله گران هم معاملات زیان ده داشته اند، محافظت از سرمایه مستلزم پذیرش ریسک های غیر ضروری و انجام هر کاری که می توانید برای حفظ معاملات خود انجام دهید است.

همیشه بیاموزید

سعی کنید به صورت مداوم در حال یادگیری باشید و کسب اطلاعات و دانش کنید، بازار های مالی بازار هایی هستند که دائم در حال تغییر هستند و شما باید از تغییرات آگاه باشید تا بتوانید پیشرفت کنید.

درک بازار و پیچیدگی های آن یک امر مداوم است که شما باید آگاهی لازم را در این زمینه داشته باشید.

مطالعه و تحقیقات باعث می شود که معامله گران و سرمایه گذاران حقایق بازار را درک کنند، مانند این موضوع که باید بدانند گزارش های مختلف اقتصادی به چه معناست.

تمرکز و مشاهده به معامله گران اجازه می دهد تا غرایز خود را فعال کنند و تفاوت های کوچک را در این بازار ها تشخیص دهند.

سیاست جهانی، رویدادهای خبری، روندهای اقتصادی، حتی آب و هوا، همه بر بازارها تأثیر دارند.

محیط بازار پویا است، هر چه معامله گران بیشتر بازار های گذشته و فعلی را درک کنند، آمادگی بیشتری برای روبه رو شدن با آینده دارند.

فقط روی چیزی که می توانید از دست بدهید ریسک کنید

قبل از شروع معاملات، مطمئن شوید پولی را که می خواهید با آن معامله کنید را اگر از دست بدهید، زندگی تان نابود نشود و یا سقف بالای سرتان را از دست ندهید.

پول موجود در حساب معاملاتی نباید برای شهریه دانشگاه فرزندان یا پرداخت وام و... باشد.

هیچ وقت برای انجام معاملات پولی را از کسی قرض نکنید یا وامی برای انجام معامله نگیرید.

از دست دادن پول به خودی خود امری آسیب زا و ناراحت کننده است، به همین دلیل هر کز نباید سرمایه ای که برای امر مهمی وجود دارد وارد این معاملات شود، زیرا معاملات هرچقدر سود داشته باشند و مفید باشند، همانطور هم می توانند آسیب زننده باشند.

افکار شما باید بر مبنای واقعیت باشد

زمان گذاشتن برای توسعه روش های معاملاتی می تواند ارزشمند باشد.

افکار شما باید بر مبنای واقعیت باشد نه خیال پردازی و افکاری که شما را وادار به سرمایه گذاری هایی کند که بعدا باعث متضرر شدن شما شود.

بعضی ها می خواهند با سرمایه گذاری کوتاه مدت، سود های کلانی کنند و بسیار کم اتفاق می افتد که یک نفر با سرمایه کم در مدت کم سود زیادی را به دست آورد.

پس همیشه واقع بینانه رفتار کنید و از خیال پردازی های بیهوده که فقط باعث آسیب به شما می شود فاصله بگیرید.

معامله گرانی که عجله ای برای یادگیری ندارند، معمولاً زمان آسان تری برای بررسی تمام اطلاعات موجود در اینترنت دارند.

در آموزش عجول نباشید و سعی کنید همه موارد لازم را یاد بگیرید، برای تحصیل در یک رشته شما باید حداقل چند سالی را در دانشگاه مشغول آموزش باشید، بازار های مالی به قدر پیچیدگی دارند که قطعا از بسیاری از رشته های تحصیلی سنگین تر است، لذا خبره شدن و حرفه ای بودن در این بازار نیازمند آموزش است.

نکاتی مهم برای معامله گر موفق 2

از Stop Loss استفاده کنید

Stop Loss یا توقف ضرر، گزینه ای است که شما از قبل میزان ریسک خود را تعریف می کنید و اگر روند ها به گونه ای پیش رفتند که از ریسک شما خارج بود، سیستم به صورت خودکار معاملات شما را متوقف می کند تا روند بیشتر از ریسک شما جلو نرود.

نداشتن توقف ضرر حتی اگر منجر به کسب سود شود، اصلا خوب نیست.

داشتن این ویژگی شما را در برابر نوسانات ایمن می کند و روند فراتر از ریسک شما را متوقف می کند و این به نوبه خود می تواند باعث موفقیت شما در متضرر نشدن است.

ایده آل این است که از همه معاملات با سود خارج شوید، اما این واقع بینانه نیست، استفاده از توقف ضرر کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که ضررها و خطرات محدود هستند.

آگاهی از توقف معاملات

دو دلیل برای توقف معامله وجود دارد: یک طرح معاملاتی ناکارآمد و دو معامله گر ناکارآمد.

یک طرح معاملاتی ناکارآمد: می تواند زیان های بسیار بیشتری از آنچه در گذشته پیش بینی شده بود را ایجاد کنند.

ممکن است بازار ها تغییر کرده باشند یا نوسانات کاهش یافته باشد، به هر دلیلی، برنامه معاملاتی آنطور که انتظار می رود عمل نمی کند، در این مواقع دست روی دست گذاشتن می تواند فاجعه بار باشد، بهترین کار ایجاد یه شیوه و راه جدید است تا تغییرات لازم اعمال شود و از نو شروع کنید.

یک طرح یا ایده معاملاتی ناموفق مشکلی است که باید سریعا حل شود، طرح ناموفق دلیلی برای پایان معاملات و خروج از بازار نیست.

یک معامله گر ناکارآمد: کسی است که یک برنامه معاملاتی ایجاد می کند اما نمی تواند آن را دنبال کند. استرس بیرونی، عادات بد و عدم فعالیت بدنی همگی می توانند به این مشکل دامن بزند.

اگر معامله گری با حضور در اوج معامله و عدم آمادگی وارد شود می تواند ایجاد مشکل کند لذا در این شرایط باید استراحت کرد و پس از رفع هرگونه مشکل و چالش، معامله گر می تواند به معامله بازگردد.

هدفمند معامله کنید

هنگام معامله سعی کنید صفحه معاملات را به صورت تصویری بزرگ رویت کنید و مداوم تحرکات را بررسی کنید.

اگر در معامله ای شکست خوردید، خونسردی خود را حفظ کنید و سعی کنید احساسات خود را کنترل کنید، تجربه نشان داده بعد از شکست شما پیروز خواهید شد به شرطی که صبور باشید و منطقی رفتار کنید.

زمانی که شما به عنوان یک معامله گر برد و باخت را بخشی از معاملات بدانید، احساسات تاثیر کمتری بر عملکرد شما خواهد داشت.

البته این موضوع به این معنی نیست که بعد از یک سود بزرگ هیجان زده شوید و خوشحال باشید، این موضوع به این معنی است که شادی ها و ناراحتی های خود را وارد معاملات نکنید و با احساسات عملکرد خود را تغییر ندهید.

تعیین اهداف واقع بینانه نوعی عملکرد عاقلانه از یک معامله گر حرفه ای است، شما باید بازدهی معقولی را در مدت زمان درستی کسب کنید، اگر انتظار دارید طی یک هفته با معاملات، به ثروت عجیب و غریبی دست پیدا می کنید، خود را برای شکست آماده کنید.

نتیجه گیری

درک اهمیت هر یک از این قوانین معاملاتی  و نحوه کار آنها با یکدیگر، می تواند به یک معامله گر کمک کند تا یک معامله پایدار ایجاد کند.

معامله کار سختی است و معامله گرانی که نظم و حوصله پیروی از این قوانین را دارند می توانند شانس موفقیت خود را در یک عرصه بسیار رقابتی افزایش دهند.

ارسال نظر