تصویر
الناز رضایی

7 روز پیش

معرفی ارز دیجیتال ترا

معرفی ارز دیجیتال ترا

احتیاط: این شبکه به علت مشکلات الگوریتمی در فرایند توسعه نابود شده و ریزش صد درصدی را تجربه کرده است.

پس از این نابودی بنیانگذاران ترا از ترا 2 رونمایی کردند.

ترا یک پلتفرم منبع باز پرداخت بلاکچین برای استیبل کوین های الگوریتمی است.

استیبل کوین ها ارز هایی هستند که با قیمت ارز های رسمی (دلار و یورو) یا سایر دارایی ها (طلا) تغییر می کنند و قیمت شان بستگی به نوسان آن ها دارد.

بلاکچین ترا به کاربران این امکان را می دهد تا به صورت لحظه ای استیبل کوین های ترا را خرج، پس انداز، معامله و یا مبادله کنند.

پروتکل ترا استیبل کوین هایی را ایجاد می کند که به طور مداوم قیمت هر ارز فیات (یک ارز تحت حمایت دولت مانند دلار آمریکا یا یورو) را ردیابی می کند.

این پروتکل از دو رمز ارز اصلی ترا (Terra) و  لونا (Terra) تشکیل شده است که دارای ویژگی های مختلفی هستند.

نکات کلیدی

 • ترا به یک پروتکل بلاکچین منبع باز اشاره دارد که زیر بنای استیبل کوین های الگوریتمی و شبکه رو به رشدی از برنامه های مالی است.
 • ترا یکی از دو ارز اصلی پروتکل ترا می باشد.
 • استیبل کوین‌ های ترا قیمت ارز های فیات مانند دلار آمریکا و یورو را دنبال می‌کنند، در حالی که لونا برای استخراج استفاده می‌شود.
 • پروتکل ترا قیمت استیبل کوین ترا را با اطمینان از متعادل بودن عرضه و تقاضا برای آن حفظ می کند و این با استفاده از لونا به عنوان وزنه تعادل متغیر برای استیبل کوین ترا به دست می آید.

ترا (Terra) : استیبل کوینی است که قیمت ارز های فیات را دنبال می کنند.

استیبل کوین پایه ای ترا قیمت، حق برداشت ویژه صندوق بین المللی پول را دنبال می کند و TerraSDR یا SDT نام دارد.

سایر ارزهای استیبل کوین Terra عبارتند از TerraUSD (UST) که دلار آمریکا را ردیابی می کند و TerraKRW (KRT) که وون کره جنوبی را ردیابی می کند.

لونا (Luna) :  لونا برای ماینینگ (استخراج) استفاده می شود؛ لونا ارز سهام پروتکل ترا است که از نوسانات قیمتی استیبل کوین های ترا بدست می آید.

کاربران، لونا را در اختیار ماینر های بلاکچین ترا قرار می دهند، که تراکنش های روی بلاکچین را ثبت و تایید می کنند و از کارمزد تراکنش ها به عنوان غرامت، پاداش دریافت می کنند.

با افزایش استفاده از ترا، ارزش لونا نیز افزایش می یابد.

هوش مصنوعی ارز دیجیتال و بورس

ترا چگونه کار می کند 

از آنجایی که ارزش اولیه استیبل کوین‌ ها از ثبات قیمت برخوردار است، بنابراین از نوسانات معمول ارزهای دیجیتال اجتناب می‌شود؛ پروتکل Terra قیمت استیبل کوین ترا را با اطمینان از اینکه عرضه و تقاضا برای آن همیشه متعادل است، حفظ می‌کند.

لونا وزنه متعادلی برای استیبل کوین ترا است و نوسانات آن را حفظ می کند.

برای درک نحوه عملکرد ترا، اقتصاد ترا را متشکل از یک استخر ترا و یک استخر لونا تصور کنید که برای حفظ قیمت ترا، استخر لونا به استخر ترا اضافه یا از آن کم می شود.

کاربران، لونا را برای ترا می سوزانند و ترا را برای لونا می سوزانند و این امر توسط ماژول بازار الگوریتمی پروتکل به دست می‌آید که به استخراج یا سوزاندن ترا از طریق فرصت‌ های آربیتراژ انگیزه می‌دهد.

گسترش Terra : زمانی که قیمت ترا افزایش می یابد که تقاضا برای استیبل کوین بالاتر از عرضه است.

این بدان معناست که عرضه ترا باید برای مطابقت با تقاضا افزایش یابد و این پروتکل کاربران را تشویق می‌کند که لونا را بسوزانند، که تأثیر آن کاهش قیمت ترا (از طریق عرضه گسترده) و افزایش قیمت لونا (با کاهش عرضه آن) است.

کاربران این فرآیند آربیتراژ را تا زمانی که ترا با قیمت ثابت خود معامله شود ادامه می دهند.

انقباض Terra : انقباض زمانی اتفاق می‌افتد که ترا با قیمتی پایین معامله می شود.

این بدان معناست است که عرضه برای استیبل کوین بیشتر از تقاضا است و این امر نیاز به کاهش عرضه ترا تا زمانی که با تقاضا مطابقت داشته باشد، ادامه خواهد داشت.

پروتکل ترا در این شرایط، کاربران را تشویق به سوزاندن ترا می کند که تأثیر آن بر افزایش قیمت ترا (از طریق کاهش عرضه) و کاهش قیمت لونا (با افزایش عرضه آن) است.

این روند آربیتراژ توسط کاربران ادامه می یابد تا زمانی که ترا با قیمت درست خود معامله شود.

توسعه ترا

ترا توسط آزمایشگاه Terraform مستقر در کره جنوبی توسعه یافته است که در سال 2018 توسط کوون و دانیل شین تأسیس شد.

مدیر عامل فعلی Terraform کوون است که قبلا توسط مایکروسافت استخدام شده بود.

دانیل شین موسس و مدیر عامل شرکت فناوری پرداخت آسیایی Chai که شریک Terra است و قبلاً بنیانگذار شرکت تجارت الکترونیک کره‌ای TMON بود.

اهداف تجاری برای توسعه Terra در وایت پیپری منتشر شده در آوریل 2019 مشخص شده است که Do Kwon را به عنوان یکی از چهار نویسنده مشترک اعلام می کند.

در این وایت پیپر یک ارز دیجیتال به نام Terra پیشنهاد می شود که داری ثبات قیمت است و بر اساس دیدگاه، یک ارز دیجیتال با ثبات قیمت را مبتنی بر رشد می کند که دارای بهترین ویژگی های یک ارز فیات و یک ارز دیجیتال است.
این وایت پیپر خاطرنشان می کند که تقاضا برای یک پروتکل پول غیر متمرکز و با ثبات قیمت در هر دو اقتصاد فیات و بلاکچین وجود دارد و چنین پروتکلی می تواند بهترین مورد استفاده برای ارزهای دیجیتال باشد.

معرفی ارز دیجیتال ترا 1

 

اکوسیستم ترا

ترا در تلاش خود برای تبدیل شدن به ارائه‌ دهنده خدمات پرداخت پایدار در تجارت الکترونیک و خدمات مالی غیر متمرکز است.

ترا دارای یک اکوسیستم رو به رشد در فضای رمزنگاری با بیش از 100 پروژه در سراسر DeFi، Web 3.0 و توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) است.

این پروژه ها عبارتند از:

 • پروتکل لنگر: یک پلتفرم بازده ثابت با بازده و دسترسی بدون اصطکاک
 • پروتکل آندرومدا: پروتکل NFT نسل بعدی
 • Chai: یک برنامه پرداخت با بیش از 2 میلیون کاربر در کره جنوبی
 • LoTerra: یک پلتفرم غیر متمرکز قرعه کشی که بر روی بلاکچین ترا ساخته شده است
 • پروتکل آینه ای: امکان ایجاد دارایی های قابل تعویض یا "مصنوعی" را فراهم می کند که قیمت دارایی های واقعی را ردیابی می کند.
 • Talis Protocol: پلتفرمی که هنرمندان می توانند آثار خود را بفروشند و خدمات ارائه دهند
 • پروتکل Vega: پلتفرمی برای استخراج و معامله مشتقات

ترا یک بلاکچین یا ارز دیجیتال

ترا یک پروتکل بلاکچین منبع باز و همچنین به استیبل کوین ها (یک نوع از ارزهای دیجیتال) اشاره دارد که تحت این پروتکل تولید می شوند.

ارسال نظر