تصویر
علی الوندی

6 روز پیش

گزینه های که می توانند ساتوشی ناکاموتو باشند!

گزینه های که می توانند ساتوشی ناکاموتو باشند!

یکی از راز های مهم شبکه بیت کوین هویت بنیانگذار آن، یعنی شخص یا گروهی با نام ساتوشی ناکاموتو است.

اطلاعات بسیار کمی در مورد این عنوان وجود دارد، آخرین ارتباط او در آوریل 2011، دو سال پس از راه اندازی شبکه بیت کوین بود.

ساتوشی ناکاموتو کیست؟

ساتوشی ناکاموتو برای اکوسیستم بیت کوین فراتر از هویت او به عنوان بنیان گذار است.

ساتوشی ناکاموتو یک شخصیت مهم است که اغلب در میان طرفداران بازار ارز دیجیتال و جلساتی که در مورد آینده ارز دیجیتال است از نام او استفاده می شود.

کیف پول دیجیتال مربوط با نام ساتوشی ناکاموتو دارای 980000 واحد بیت کوین است و این موضوع باعث می شود که بگوییم خود ساتوشی ناکاموتو یا خالق بیت کوین بزرگترین نهنگ در این شبکه ارز دیجیتال است و دارایی های ناکاموتو پتانسیل این موضوع را دارد که بر قیمت بیت کوین به طور قابل توجهی تاثیر بگذارد.

علیرغم تلاش های متعدد برای کشف هویت ساتوشی ناکاموتو، این شخص یا گروه ثابت کرده که تا الان دست یافتن به این هویت امکان پذیر نبوده است.

در اینجا به چند شخصیت که احتمال می رود ساتوشی باشند می پردازیم که البته ساتوشی ناکاموتو بودن آن ها اصلا ثابت نشده است.

هوش مصنوعی ارز دیجیتال و بورس

دوریان ساتوشی ناکاموتو

دوریان ساتوشی ناکاموتو، به غیر از اینکه این اسم مشابه با خالق بیت کوین است تقریبا هیچ دلیلی وجود ندارد که این شخص خالق بیت کوین باشد.

تنها موردی که کمی جای تعجب دارد این موضوع است که دوریان ساتوشی ناکاموتو در نزدیک خانه هال فینی، شخصی که یکی از گزینه های احتمالی ساتوشی بودن و خالق بیت کوین، زندگی کرده است.

با این حال این احتمال نیز وجود دارد که ساتوشی ناکاموتو واقعی اسم همسایه یا هم محله ای خود را قرض کرده باشد.

دوریان در ظاهر شاید بتواند ساتوشی ناکاموتو باشد اما موضوعی که ذهن ها را درگیر می کند، این موضوع است که مغز دوریان نمی تواند مغز خالق بیت کوین باشد.

شهرت دوریان ناکاموتو نیز به خاطر حضور در کنفراس های بلاکچین می باشد.

ویلی لهدونویرتا

ویلی لهدونویرتا یک پرفسور فنلاندی و یکی از اولین افرادی است که در مقاله نیویورکر در سال 2011 به عنوان هویت ساتوشی ناکاموتو پیشنهاد شد.

در زمانی که در مقاله نیویورکر این خبر اعلام شده، حدس و گمان ها در مورد هویت ساتوشی ناکاموتو کم بود و موضوع زیاد مهمی برای مردم تلقی نمی شد.

وقتی راجب ادعا این مجله از ویلی لهدونویرتا سوال شد که آیا او ساتوشی واقعی است او پاسخ داد که در مورد ارز دیجیتال اطلاعاتی ندارد و تا حدودی به عنوان یک مبتدی در مورد برنامه نویسی اطلاعات دارد.

ویلی لهدونویرتا یکی از دانشیاران و پژوهشگران ارشد در موسسه اینترنتی آکسفورد است و عضو موسسه آلن تورینگ می باشد که مقاله ای را با موضوع بیت کوین نوشته است.

گزینه های که می توانند ساتوشی ناکاموتو باشند! 1

گاوین آندرسن

گاوین آندرسن توسعه دهنده شبکه بیت کوین است که ساتوشی ناکاموتو پس از خروجش در سال 2010 کنترل شبکه را به او واگذار کرد.

این موضوع وجود دارد که این شخصیت می تواند همان ساتوشی باشد و با این اتفاق ساتوشی بودن را از گاوین آندرسن دور می کند و با یک بازی اسمی کوچک تمام افکار را از اسم خود بر می دارد و همه را به دنبال هویت ساتوشی ناکاموتو سرگرم می کند.

در یک مقاله آمده شده بود که نزدیکترین گزینه برای ساتوشی ناکاموتو بودن گاوین آندرسن است.

گاوین آندرسن اولین توسعه دهنده شبکه بیت کوین در سال 2010 بود و بسیاری از موارد اتفاق افتاده را در این شبکه مدیریت می کرد.

هال فینی

هال فینی اولین کسی است که به لیست پستی ساتوشی ناکاموتو در مورد بیت کوین پاسخ داد و اولین دریافت کننده تراکنش شبکه بیت کوین است.

هال فینی بیش از هر شخص دیگری می تواند مانند ساتوشی پتانسیل بلند مدت بیت کوین را بررسی کرد و پیش بینی رشد این ارز را انجام داد.

هال فینی مانند گاوین آندرسن نوشتارش بسیار شبیه به ساتوشی ناکاموتو است.

متخصصان تحلیل نوشتار Juola & Associates ادعا می کنند که بیشترین شباهت در نوشتار هال فینی و ساتوشی ناکاموتو را رویت کردند.

ساتوشی ناکاموتو اساساً مخاطب نوشتارش خودش بوده و در معاملاتش با هال فینی معامله کرده است، این موضوع برای شخصیتی که سعی کرده هویت خود را مخفی کند تا حدودی غیر منطقی است.

ساتوشی مطمئن بوده که هال فینی در آینده مورد تحسین قرار می گیرد و بنابراین غیر منطقی است که ساتوشی چنین دنباله ای از خود به جای بگذارد.

موضوع جالب تر این است که هال فینی با فاصله دو ساختمان دورتر دوریان ساتوشی ناکاموتو زندگی می کرد این نظریه را به وجود می آورد که هال فینی ساتوشی واقعی است که نام خود را از دوریان برداشته است.

نیک سابو

نیک سابو یکی از افراد مشکوک است که می تواند ساتوشی واقعی باشد، او خالق ارز دیجیتال بیت گلد است، یکی از دلایل این موضوع می تواند دانشمند بودن او در زمینه ساختار شبکه ای باشد.

در سال 2008 نیک سابو در وبلاگ خود اظهار داشت که قصد خلق یک نسخه دیجیتال از طلا را با نام بیت گلد دارد و بعد از ایجاد بیت کوین نیک سابو تاریخ این مقاله را به بعد از ایجاد بیت کوین تغییر داد.

چند ماه بعد و در سال 2009 ارزی به نام بیت کوین آشکار می شود و بسیار معتبر به نظر می رسد.

پست های وبلاگ نیک سابو از لحاظ نوشتار و مدل، شک ها را بیشتر می کند زیرا این سبک بسیار شبیه به ساتوشی ناکاموتو است.

نیک سابو به طور مداوم در مقابل سوال ها، ساتوشی بودن را رد کرده است؛ او در واکنش به این حرف ها گفته است که من به این سوال عادت دارم و همه می دانند که من این موضوع را رد کرده ام.

عدم استناد به بیت گلد در وایت پیپر بیت کوین می تواند یکی دیگر از دلایلی باشد که باعث می شود شک نیک سابو بیشتر شود.

برام کوهن

برام کوهن در سال 1975 متولد شد، او یک سایت Usenet به نام Bitconjurer.org را راه اندازی کرد و در آنجا با خالق هش کش که الهام بخش بیت کوین بود صحبت کرد.

هنگامی که ساتوشی شروع به فعالیت در مورد بیت کوین کرد، پست های وبلاگ برام کوهن کاهش یافت و او نیز علایق مشابهی با ساتوشی در مورد نوشتار و پست ها داشت.

برام کوهن در حال حاضر پروژه ای در مورد ارز دیجیتال سبز دارد و نام این پروژه چیا است و او ادعا کرده که این پروژه ضد شبکه بیت کوین است، تصور می شود که کوهن با اینکار قصد دارد زندگی سابق خود را رد کند.

گزینه های که می توانند ساتوشی ناکاموتو باشند! 2

پاول لرو

اگر پاول لرو خالق بیت کوین باشد باید اعلام کنیم که ساتوشی ناکاموتو بزرگترین بدلکار قرن بیست و یکم است.

پاول لرو در ایجاد نرم افزار های رمزنگاری، قاچاق دارو و حمل اسلحه نقش داشت و ساخت بیت کوین کاملا در حیطه درک و شخصیت جاه طلبی او می باشد.

اما پاول لرو قبل از ایجاد بیت کوین مشغول به قاچاق مواد مخدر بود و در حال ایجاد امپراطوری خود بود و بعید به نظر می رسد تواضع در کلمات ساتوشی واقعی متعلق به چنین فرد جاه طلبی باشد.

اما سیستم رمزنگاری و عملکرد فعالیت های غیرقانونی پاول لرو در سال 2006 یعنی سه سال قبل از ایجاد بیت کوین بسیار شبیه به عملکرد این شبکه است.

دیو کلیمن

در جای بیان شده که دیو کلیمن و کریگ رایت و فیل ویلسون سه عضو گروهی هستند که خالق بیت کوین است و خود را با نام ساتوشی ناکاموتو معرفی می کنند.

دیو کلیمن در سال 2013 درگذشت، او یکی از اعضایی بود که لیست پستی ساتوشی را برای بیت کوین در 31 اکتبر 2008 دریافت کرد.

دیو کلیمن به عنوان یک برنامه نویس شناخته می شود و در شرکتی با سیستم متمرکز در حال توسعه برای ثبت حسابرسی رمزنگاری شده و غیر قابل تغییر فعالیت می کند.

تمام اسنادی که دیو کلیمن را با بیت کوین مرتبط می کند توسط کریگ رایت ارائه شده و این مسئله ارتباط دیو کلیمن را با بیت کوین تقریبا کم می کند، می توان اینگونه بیان کرد که شواهد معتبری برای ارتباط دیو کلیمن با بیت کوین وجود ندارد، شواهد نشان می دهد رایت با ساتوشی نشان دادن دیو کلیمن به دنبال نزدیک کردن خود به خانواد دیو کلیمن برای رسیدن به دارایی دیجیتال و بیت کوین های دیو کلیمن است.

دیو کلیمن در فقر درگذشت و جسد او در حال تجزیه یافت شد و اطراف جسد او چند بطری خالی الکل و یک تفنگ افتاده بود و یک جای گلوله در تشک او پیدا شد اگرچه هیچ گلوله ای در کنار جسدش یافت نشد.

نتیجه گیری

افراد دیگری نیز وجود دارند که از آنها به عنوان ساتوشی ناکاموتو یاد شده است، از جمله؛ ایلان ماسک، جیمز باوری، نیل کینگ، ولادیمیر اوکسمن و چارلز.

به هر حال بعید است تمام این افراد و تمام افرادی که مشکوک به خالق بیت کوین هستند در ایجاد بیت کوین نقش داشته باشند.

برای حل این معما باید اول بر نوشته های ساتوشی که حدود 80000 کلمه می باشد مراجعه کنید تا شناختی راجب او داشته باشید.

بیشتر افرادی که به دنبال هویت ساتوشی ناکاموتو بودند پس از مدتی متوجه شده اند که بهترین رفتار برای شبکه و ارز بیت کوین، کشف نشدن این معما است.

نکته مهم این است که بسیاری از افراد هنوز هم به دنبال کنجکاوی برای کشف معما هویت ساتوشی هستند.

ارسال نظر