تصویر
علی الوندی

9 روز پیش

نکاتی برای سرمایه گذاری در بازار های نوسانی

نکاتی برای سرمایه گذاری در بازار های نوسانی

معمولا در زمان هایی که بازار دچار نوسان های شدید می شود، بسیاری از سرمایه گذاران وحشت زده شده و شروع به زیر سوال بردن استراتژی های سرمایه گذاری بلند مدت می کنند و خود را متهم به اشتباه می کنند.

این امر به ویژه برای سرمایه گذاران تازه کار رخ می دهد که در این مواقع تصمیم می گیرند به طور کلی از بازار خارج شوند و در حاشیه منتظر بمانند تا در شرایط مناسب دوباره وارد بازار شوند.

موضوعی که باید آن را درک کنیم، این است که نوسانات بازار اجتناب ناپذیر می باشد و طبیعت بازار های مالی ایجاد نوسانات مختلف در مدت زمان کوتاه است، تلاش برای زمان بندی بازار دشوار است اما یکی از راه حل ها برای این نوسانات کوتاه مدت، نادیده گرفتن آنها و تمرکز بر افق بلند مدت است.

برای سرمایه گذاران بلند مدت این امر یک استراتژی مهم است، اما سرمایه گذاران بلند مدت نیز باید در مورد نوسانات و مراحل مقابله با آن آگاهی لازم را به دست آوردند.

نکات کلیدی

  • نوسانات بازار اجتناب ناپذیر و ماهیت بازار وجود نوسانات مختلف در کوتاه مدت است.
  • بازار های پر نوسان معمولا با نوسانات گسترده قیمت و معاملات سنگین مشخص می شوند.
  • یکی از راه های مقابله با نوسان برای سرمایه گذاران بلند مدت، نادیده گرفتن نوسانات کوتاه مدت و اجتناب از آن است.
هوش مصنوعی ارز دیجیتال و بورس

نوسانات چیست؟

نوسانات مجموعه ای از نوسان ها است که یک معیار آماری از تمایل یک بازار یا اوراق بهادار به افزایش یا کاهش شدید در یک دوره زمانی کوتاه را نشان می دهد.

معمولاً با انحراف استاندارد بازده یک سرمایه گذاری در یک دوره زمانی معین اندازه گیری می شود، انحراف استاندارد یک مفهوم آماری است که میزان تغییرات یا انحراف قابل انتظار را نشان می دهد و جذر واریانس بازده است.

نوسانات انواع مختلف سرمایه گذاری بر اساس میزان و تعداد دفعات تغییر قیمت یا بازده آنها در یک دوره زمانی متفاوت خواهد بود.

بازار های پرنوسان معمولا با نوسانات گسترده همراه است و قیمت ها معمولا با معاملات سنگین مشخص می شود، نوسانات می توانند ناشی از عدم تعادل در معاملات باشند.

بعضی ها معتقدند که بازار های نوسانی ناشی از مواردی مانند؛ انتشارات اقتصادی، اخبار شرکت، توصیه یک تحلیلگر معروف، عرضه اولیه عمومی(IPO) یا نتایج غیر منتظره درآمد است.

بعضی دیگر معتقدند نوسانات توسط معامله گران روزانه، فروشندگان کوتاه مدت و شرکت هایی با فرکانس بالا ایجاد می شود.

هر زمان که ترس و عدم اطمینان در بازار به وجود بیاید، نوسانات نیز افزایش می یابند، این نوسانات در اثر واکنش های سرمایه گذاران ناشی از تصمیمات احساسی و روانی است.

نظرات و دیدگاه های مختلفی برای ایجاد نوسانات وجود دارد اما موضوعی که مهم است، راه مقابله با نوسانات است.

نکاتی برای سرمایه گذاری در بازار های نوسانی 1

سرمایه گذاری بلند مدت در بازار نوسانی

یکی از راه های مقابله با نوسانات بازار این است که به طور کامل از نوسانات اجتناب کنید، این موضوع به این معنی است که به نوسانات بی توجه باشید، لذا در سرمایه گذاری های بلند مدت، توجه به نوسانات کوتاه مدت امری اشتباه است، زیرا نوسانات کوتاه مدت در بازار های مالی کاملا طبیعی است و افرادی که دید بلند مدت دارند نباید به اینگونه نوسانات توجه کنند.

اما توصیه استاندارد برای اکثر سرمایه گذاران بلند مدت در مواقع نوسانی شدن بازار، حفظ آرامش و ادامه مسیر است، با این وجود ماندن در این دوره های نوسانی مبتنی بر داشتن یک استراتژی خوب و متنوع است.

یکی از تصورات غلط رایج در مورد استراتژی خرید و نگه داشتن این است که نگه داشتن یک سهام به مدت 20 سال موضوعی است که همیشه باعث سود می شود.

اگر شرکتی با ترازنامه قوی و درآمد ثابت پیدا کنید، نوسانات کوتاه مدت بر ارزش بلند مدت شرکت تأثیری نخواهد داشت.

در واقع، دوره‌ های نوسانی می‌ تواند زمان خوبی برای خرید باشد، اگر فکر می‌ کنید یک شرکت برای بلند مدت مناسب است.

استدلال اصلی پشت استراتژی خرید و نگه داشتن این است که از دست دادن بهترین روزهای سال به میزان قابل توجهی بازده شما را کاهش می دهد. بسته به جایی که داده های خود را دریافت می کنید این موضوع متفاوت است، اما آمار معمولاً چیزی شبیه به این است که از دست دادن 20 روز می تواند بهترین بازدهی شما را بیش از نصف کاهش دهد.

از سوی دیگر، از دست دادن بدترین 20 روز نیز پرتفوی شما را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد و در برخی موارد، ممکن است بخواهید در شرایط نوسان بازار معامله کنید.

چگونه سرمایه گذاران در معرض نوسان قرار می گیرند؟

سرمایه گذاران باید بدانند که در زمان نوسانات شدید، باید از رویه هایی استفاده کنند که کمتر در معرض نوسانات شدید قرار بگیرند.

در گذشته، برخی از کارگزاران به طور موقت اجرای عادی سفارشات خودکار را متوقف کرده و سفارشات را به صورت دستی ثبت می کردند.

در زیر به برخی موارد که باید از آنها آگاه باشید اشاره می کنیم:

  • تاخیر: معمولا بازار های نوسانی دارای حجم زیادی از معاملات می باشند که این موضوع باعث تاخیر در روند معاملات می شود، حجم بالای معاملات ممکن است باعث شود که اجرا دستورات معاملات دچار مشکل شود زیرا از همان صدور دستور اجرا تا اجرا شدن قیمت ها تغییر می کند و این تاخیر بین دستور و اجرا در بازار های نوسانی باعث تغییر قیمت می شود، سرمایه گذاران باید نسبت به این تاخیر ها و اجرا آن ها در کارگزاری ها آگاه باشند، البته با گسترش معاملات در شبکه های آنلاین انتظار می رود این موضوع کاهش یابد یا از بین برود.
  • معاملات دیجیتالی: درست است با دیجیتالی شدن معاملات تاخیر در دستور اجرا و اجرا شدن معاملات کاهش می یابد اما مشکلاتی نیز وجود دارد که باید به آنها توجه کرد، ممکن است به دلیل ترافیک بالای اینترنت در دسترسی به حساب خود دچار مشکل شوید، به همین دلیل است بعضی از کارگزاری ها در زمانی که دچار مشکل می شوند معاملات خود را به صورت تلفنی کنترل می کنند.
  • قیمت های اشتباه: ممکن است اختلاف زیادی بین قیمتی که اعلام می شود با قیمتی که معامله می کنید را شاهد باشید، به یاد داشته باشید در محیط نوسانی بازار ممکن است با ثبات ترین سهام دچار نوسان قیمت شوند، علاوه بر این امکان دارد تعداد موجود سهام در یک قیمت به سرعت تغییر کند و در دسترس بودن سهام برای شما دچار مشکل می شود.

نکاتی برای سرمایه گذاری در بازار های نوسانی 2

انتخاب سفارشات در بازار نوسانی

باید در انتخاب سفارشات خود دقت لازم را داشته باشید، سفارشات همیشه در حال اجرا هستند اما در بازار های نوسانی ممکن است از دیدن قیمت ها تعجب کنید زیرا که تفاوت قیمت زیادی ایجاد می شود.

در یک بازار نوسانی، سفارش محدود (سفارشی که با مقدار از پیش تعیین شده سهام که توسط کارگزاری انجام می شود) یک نوع سفارش مناسب برای معاملات است.

سفارش محدود شاید شامل هزینه های خاصی باشد، اما در هر صورت استفاده از آن ایده خوبی است، زیرا نسبت به قیمت معاملات آگاه هستید، از طرف دیگر در صورتی که قیمت محدود هرگز راه اندازی نشود، یک سفارش محدود اجرای شما را تضمین نمی کند.

فروش سهام در بازار نوسانی

اشتباه بزرگ در بازار نوسانی فروش سهام است، نوسانات در بازار ها مقطعی هستند و از بین می روند و کاهش قیمت ها با افزایش قیمت جبران می شوند.

رفتار عاقلانه در زمانی که قیمت سهام کاهش می یابد خرید بیشتر است تا بتوانید در قیمت پایین خرید کنید و بعد از نوسانات زمانی که قیمت افزایش یافت سود را کسب کنید.

برای سرمایه گذاران بلند مدت نوسانات زیاد مورد توجه قرار نمی گیرند.

خرید سهام در بازار نوسانی

برای سرمایه گذاران بلند مدت، خرید در بازار نزولی با قیمت مناسب راهی ایده آل تلقی می شود، به طور مثال؛ اگر قصد داشتید هر ماه یک مبلغ مشخصی برای بلند مدت سرمایه گذاری کنید یک بازار پر نوسان می تواند موقعیت های مناسبی را در اختیار شما بگذارد.

نتیجه گیری

سرمایه گذاران باید از خطرات احتمالی در زمان نوسانات آگاه باشند.

اگر به استراتژی خود اطمینان دارید، سرمایه گذاری می تواند گزینه خوبی باشد، با این حال اگر تصمیم به معامله در حین افزایش نوسان دارید، از اینکه شرایط بازار چگونه بر معاملات شما تأثیر می گذارد آگاه باشید.

ارسال نظر