تصویر
علی الوندی

4 روز پیش

راه های برای حفظ سرمایه در زمان تورم

راه های برای حفظ سرمایه در زمان تورم

تورم به معنی کاهش ارزش یک ارز می باشد و در نتیجه این اتفاق قیمت کالا و خدمات در طول زمان افزایش می یابد.

تورم معمولا به این دلیل رخ می دهد که دولت ها اقدام به چاپ بیش از اندازه پول می کنند در نتیجه افزایش قیمت ها را می توان در طول زمان احساس کرد، حفظ سرمایه در زمان تورم بسیار مهم است.

متاسفانه در حال حاضر به طور پیوسته تورم در حال افزایش است و پایان این روند تورمی مشخص نیست، زیرا افزایش قیمت ها در کالا و خدمات دیده می شود و فشار اقتصادی را به مردم متحمل کرده است.

حقیقت این است که در زندگی شخصی باید از نظر اقتصادی باهوش عمل کنید، در زمان تورم به دارایی های خود اهمیت دهید و مراقب سرمایه خود باشید.

در زمان تورم اغلب جامعه به دنبال رفع مشکلات و تامین روزانه خود می باشد، افراد با هوش در این زمان به فکر حفظ دارایی خود و حتی چند برابر کردن آن هستند.

در ادامه به برخی از نکات مهم در مورد حفظ سرمایه در زمان تورم می پردازیم.

تنظیم کردن فهرست خرید

یکی از راه های مهم برای صرفه جویی در هزینه ها در زمان تورم تنظیم فهرست خرید است، مخارج بودجه شخصی خود را تخمین بزنید و در پی پیدا کردن راه هایی برای کاهش هزینه باشید.

در ادامه محصولاتی را خواهید یافت که تحت تاثیر نرخ تورم قرار نمی گیرند، پس می توان از محصولاتی که تحت تاثیر تورم نیستند به عنوان جایگزینی برای محصولات تحت تاثیر تورم استفاده کنید، به شرطی که دارای کیفیت معادل و مناسب باشد.

به دنبال محصولات مقرون به صرفه با کیفیت مناسب باشید.

به عنوان مثال: یک محصول خوراکی تحت تاثیر تورم قرار می گیرد و قیمتش در حال افزایش است و مشابه همان محصول وجود دارد که تحت تاثیر تورم نیست و کیفیت مناسبی نیز دارد، در چنین شرایطی رفتار عاقلانه استفاده از محصولی است که تحت تاثیر تورم نیست.

ایجاد یک فهرست مناسب از نیاز های اساسی و تنظیم یک لیست برای خرید کالا و کنترل هزینه ها بسیار موثر در طول تورم است و می تواند در بلند مدت برای شما عملکرد چشمگیری را داشته باشد.

راه های برای حفظ سرمایه در زمان تورم 1

هوش مصنوعی ارز دیجیتال و بورس

بودجه بندی

در زمان تورم، ابتدا متوجه افزایش قیمت ها خواهید شد، در همه جا تمام کالا ها و محصولات و خدمات با افزایش قیمت روبه رو می شوند، در هر مکانی مثل سوپر مارکت و فروشگاه های فروش پوشاک و حمل و نقل ها متوجه افزایش قیمت می شوید.

شما باید در چنین شرایطی پس از تخمین هزینه های خود، بر بودجه خود نظارت داشته باشید و به یک برنامه هزینه پایبند باشید و وجه خود را بر اساس خرج کردن ماهیانه تنظیم کنید.

زمانی که این کار را انجام می دهید، متوجه می شوید که قبلا خرج هایی را انجام می دادید که ممکن است لذت بخش بوده باشند اما ضرورت نداشتند، همچنین برای بهینه سازی اشتراک هایی را در خدمات و محصولات پیدا می کنید که هر ماه باعث صرفه جویی در هزینه ها می شود.

می توانید به جای صرف هزینه های سنگین برای مسافرت در تعطیلات، به پارک بروید و از قدم زدن در محیط شهر لذت ببرید و با خانواده خود تعطیلاتی کم هزینه را تجربه کنید.

ممکن است تورم وجود داشته باشد اما با محدود کردن هزینه ها و صرفه جویی و انتخاب مناسب محصولات و خدمات می توانید بخش زیادی از مشکلات خود را کنترل کنید، فقط کافی است هوش اقتصادی خود را در زمان بحران تورم فعال کنید.

در نظر گرفتن رشد دارایی ها

اگر علاقه دارید مقدار زیاد پول نقد به غیر از یک صندوق اضطراری در اختیار داشته باشید، شاید زمان آن است به سرمایه گذاری فکر کنید، شما می توانید با سرمایه گذاری از دارایی های خود محافظت کنید و از رشد سرمایه گذاری های مناسب سود قابل توجهی نیز به دست آورید.

به جای اینکه پول خود را در یک حساب پس انداز نگه دارید، با سرمایه گذاری هایی در بازار های مالی مثل بورس و ارز دیجیتال رویکرد متفاوتی را امتحان کنید.

سرمایه گذاری یکی از بهترین گزینه ها است زیرا سرمایه گذاری در دوره تورم می توانید درآمد کسب کنید و از دارایی شما محافظت می شود، نگه داشتن نقدینگی در زمان تورم یک اشتباه بزرگ است زیرا سرمایه شما به صورت نقد دائما در دوره تورمی بی ارزش می شود.

معمولا پس از یک دوره تورمی، بازار ها برای تطبیق با انتظارات تورمی تلاش می کنند و اغلب این موضوع باعث افزایش نوسانات در بازار می شود.

رفتار عاقلانه در دوره تورم سرمایه گذاری و حفظ آن است زیرا بعضی ها با رویت نوسانات دچار ترس شده و سریع از بازار های مالی با متضرر شدن خارج می شوند.

درآمد از املاک و مستغلات

درآمد از املاک در زمان تورم بسیار مفید است، شما با دریافت اجاره در زمان تورم از املاک خود می توانید درآمد مناسبی داشته باشید و همزمان ارزش ملک شما در طول تورم افزایش می یابد.

جالب تر این است که هر سال با افزایش تورم میزان دریافت اجاره نیز افزایش می یابد.

با افزایش تورم میزان اجاره دریافتی و ارزش ملک شما افزایش می یابد این موضوع می تواند بسیار جذاب باشد برای کسانی که صاحب یک ملک هستند، به همین دلیل یکی از بهترین راه ها برای از دست ندادن سرمایه در طول تورم می تواند خرید ملک و اجاره آن باشد.

البته همانطور که سرمایه گذاری در املاک و مستغلات دارای مزایا است دارای معایبی نیز می باشد، سرمایه گذاری در املاک و مستغلات سرمایه گذاری نقد شونده ای محسوب نمی شود و شما نمی توانید املاک و مستغلات را در زمان کم بدون کاهش قابل توجه قیمت بفروشید، همچنین خرید یک ملک احتیاج به مدیریت و نگهداری دارد که این موضوع خودش هم احتیاج به زمان دارد و هم احتیاج به هزینه دارد.

با تمام این تفاسیر یکی از رفتار های عاقلانه برای حفظ سرمایه خود در طول تورم خرید ملک با قصد نگهداری آن برای چند سال است، سرمایه گذاری در ملک یک دوره انتظار طولانی را خواهند داشت.

راه های برای حفظ سرمایه در زمان تورم 2

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

اگرچه در سال های گذشته ارز های دیجیتال مورد توجه قرار گرفته اند، اما ماهیت بی ثبات بودن بازار ارز های دیجیتال یک موضوع ویژه است و می توان به این بازار به عنوان یک استراتژی ضد تورم نگاه کرد.

ارز دیجیتال بیت کوین اساسا یک دارایی برای کاهش تورم است و به همین دلیل است که شهروندان کشور های با ارز های بی ارزش برای محافظت از سرمایه در برابر تورم شدید از این ارز استفاده می کنند.

بر خلاف ارز های فیات، ارز دیجیتال را نمی توان با تغییر نرخ بهره و افزایش چاپ دستکاری کرد زیرا یک ارز دیجیتال مانند بیت کوین هرگز از 21 میلیون واحد فراتر نمی رود و حداکثر بیت کوین قابل دسترس در دنیا همین تعداد است.

با این حال اگر با ماهیت ارز دیجیتال مشکل دارید و از نوسانات این بازار ترس دارید می تواند به روی استیبل کوین های مختلف مانند یو اس دی کوین سرمایه گذاری کنید.

تصمیمات جدی نگیرید

زمانی که تورم وجود دارد و قیمت ها به طور غیر منطقی بالا هستند، مهمترین موضوعی که باید به خاطر بسپارید این است که تورم برای همیشه وجود نخواهد داشت، ممکن است تغییراتی در هزینه ها اولویت های خود ایجاد کنید، اما مطمئن شوید که به دلیل ترس و عدم اطمینان و شک تصمیم های شدید تری نگیرید.

به یاد داشته باشید تجربه اتفاقات غیر قابل پیش بینی در این وضعیت امری طبیعی است، اما شما باید متنوع بمانید و در مواقعی که مجبور به تنظیم مجدد رویکرد هستید اقدامات لازم را انجام دهید.

نتیجه گیری

تورم ها به مرور زمان باعث ایجاد مشکلاتی بزرگ هستند، بنابراین مردم در چنین شرایطی نگران و ترسیده می شوند، مردم نگران شرایط رفاهی و اقتصادی و نامشخص بودن بازار و راه هایی ممکن برای حفظ دارایی در دوران تورم هستند.

ارسال نظر