تصویر
علی الوندی

127 روز پیش

آشنایی با رفتارهای سرمایه گذار حرفه‌ای

آشنایی با رفتارهای سرمایه گذار حرفه‌ای

 

به راحتی از صحبت های یک سرمایه گذار می توان تشخیص داد که یک فرد آماتور طرف صحبت شما است یا یک شخص حرفه ای.

برخی از اصطلاحات در سرمایه گذاری وجود دارند که باید سعی کنید از بیان آنها اجتناب کنید و با استفاده از جمله های جایگزین باعث می شود که در مورد بازار های مالی آگاه تر و عاقل تر به نظر برسید.

شما باید در تلاش باشید که مانند یک سرمایه گذار حرفه ای رفتار کنید.

نکات کلیدی

  • تفاوت سرمایه گذاران حرفه ای و آماتور را به راحتی می توان از طرز بیان آنها تشخیص داد.
  • در سرمایه گذاری و معاملات هیچ موضوع مطمئنی وجود ندارد و سرمایه گذار حرفه ای این موضوع را درک می کند.
  • در سرمایه گذاری و معاملات، یک موضوع ساده مثل افزایش قیمت کارمزد می تواند تمام انتظارات شما را تغییر دهد.
  • گاهی اوقات بهترین شیوه عملکرد برای یک سرمایه گذار، عدم فعالیت است که باعث کاهش هزینه ها می شود.
  • تنوع بخشی یک استراتژی عاقلانه است، زیرا سرمایه گذاری های یک فرد در دارایی های مختلف مانند سهام، اوراق قرضه، فلزات و... برای سرمایه گذار، انرژی پخش می شود.

آشنایی با رفتارهای سرمایه گذار حرفه‌ای 1

هوش مصنوعی ارز دیجیتال و بورس

جملاتی که یک سرمایه گذار حرفه ای نمی گوید

من یک سرمایه گذاری مطمئن را انجام دادم.

هیچ سرمایه گذاری مطمئنی وجود ندارد، هر شرکتی یا مجموعه ای می تواند مشکلات جدی که در داخل مجموعه هست را از سرمایه گذاران پنهان کند، در گذشته شاهد سقوط بسیاری از شرکت های بزرگ بودیم که همه تصور می کردند این شرکت ها هیچوقت سقوط نمی کنند و سرمایه گذاری در آن ها مطمئن است.

حتی بزرگترین شرکت ها با بهترین مدیریت و عملکرد وجود داشتند که با یک فاجعه بزرگ و غیر قابل کنترل روبه رو شدند و سقوط را تجربه کردند و  یا ظهور یک رقیب بزرگ با فناوری بهتر باعث سقوط یک شرکت یا مجموعه بزرگ شده است.

علاوه بر این موارد اکثر شما اقدام به خرید سهامی کنید که در اوج بوده و سر و صدا ایجاد کرده است، امکان دارد از قبل بیش از حد ارزش گذاری شده باشد و کسب سود را در آینده نیز دشوار می کند.

یکی از استراتژی های محافظت خود در برابر سقوط یک شرکت، تنوع بخشیدن در سرمایه گذاری است.

سعی کنید به دنبال شرکت ها و مجموعه هایی باشید که در بلند مدت سود خوبی را برای شما ایجاد می کنند و به دنبال سود های مقطعی و گذرا نباشید.

سرمایه گذاری نمی کنم، زیرا قیمت ها در حال کاهش هستند

یکی از تصورات اشتباهی که میان مردم و افراد آماتور رایج است، این موضوع است که سرمایه گذاری در سهامی که قیمتش پایین است و سقوط کرده ایده مناسبی نمی باشد.

اگر سهامی را مشاهده می کنید که در تحلیل بنیادی وضعیت مناسبی دارد، اما قیمت پایینی را تجربه می کند، می تواند به دلیل ترس سرمایه گذاران کوتاه مدت باشد.

سعی کنید در این مواقع با آگاهی و عاقلانه تصمیم بگیرید، از شرایط استفاده کنید و در قیمت های پایین اقدام به خرید کنید.

لازم است ابتدا بررسی لازم را انجام دهید تا دلیل کاهش قیمت یک سهام را درک کنید و مطمئن شوید به دلیل رکود بازار این اتفاق افتاده و مشکل جدی وجود ندارد.

به یاد داشته باشید که بازار سهام دوره ای است و اگر تمام مردم در حال فروش سهام هستند دلیل نمی شود که شما هم چنین اقدامی را انجام دهید.

یک سرمایه گذار حرفه ای در چنین شرایطی اقدام به خرید می کند و در چند سال یا زمانی دیگر که دوره تغییر کرد و قیمت افزایش یافت سود مناسبی را به دست می آورد.

با کمک یا مشاور، سود بیشتری کسب می کنم

پورتفوی هایی که به طور فعال مدیریت می شوند، به دلایل متعددی ضعیف عمل می کنند، که در ادامه به سه مورد از آن می پردازیم.

  1. برخی از کارگزاری ها برای هر معامله مقدار معینی کارمزد دریافت می کنند، در زمانی که شما فقط یک کارگزاری را داشته باشید و خودتان کار را انجام دهید اتفاقی نمی افتد اما مشکل جایی است که شما از یک مشاور برای معاملات استفاده کنید که از شما برای مشاوره خرید و فروش به صورت مداوم مانند کارمزد پول دریافت کند و این موضوع در بلند مدت می تواند بازدهی شما را پایین آورد.
  2. این خطر وجود دارد که مشاور شما پرتفوی شما را نادرست مدیریت کند، یک مشاور معاملاتی می تواند برای کسب درآمد بیشتر باعث متضرر شدن شما شود تا از شما پول بیشتری برای مشاوره بگیرد و ضرر را جبران کند ضمن اینکه مدیریت پرتفوی هر شخص باید توسط خودش باشد، شما با سپردن پرتفوی خود به دست یک مشاور می توانید خطرات بزرگی را ایجاد کنید.
  3. هیچوقت نمی توانید مشاوری را پیدا کنید که دائما برای شما کسب سود کند، شاید شخص یا مجموعه بتواند به شما در این زمینه کمک کند و خطای کمتری را در تحلیل ها داشته باشد اما امکان ندارد بدون خطا باشد، لذا مراقب باشید که فریب نخورید، شما می توانید به جای استخدام یک مشاور معاملاتی که ممکن است تصمیماتی بگیرد که شاید به نفع شما نباشد، یک برنامه ریزی مالی انجام دهید و بر اساس استراتژی خود عمل کنید یا از تحلیل های ارائه شده افراد یا مجموعه های معتبر استفاده کنید که معمولا با یک حق اشتراک یک هزینه پرداخت می کنید و تحلیل ها را به صورت لحظه ای به شما ارائه می کنند و در صورتی که تحلیل ها با شرایط شما سازگار بود از آنها استفاده کنید.

فقط در یک صندوق سرمایه گذاری میکنم به جای چند سهم

تنوع بخشیدن در پرتفوی یکی از بهترین استراتژی ها است اما نکاتی وجود دارد که باید حتما به آنها توجه شود.

بعضی از افراد به جای سرمایه گذاری متنوع، فقط در یک صندوق سرمایه گذاری می کنند که آن صندوق شامل چند سهم باشد اما این استراتژی یک جنبه مهمی که دارد این است که می خواهد سرمایه شما را در چند سهم پخش کند و معمولا در سهامی که وابسته به هم نباشد و در صنعت های مختلف باشد، در زمانی که یکی از سهام شما ضرر می دهد، شما نگران نباشید و سهام دیگر برای شما کسب سود کنند، در صندوق های سرمایه گذاری معمولا صندوق ها شامل چند سهم از یک صنعت می باشد، لذا تنوع در پرتفوی و خرید چند سهام به این معنی نیست که یک صندوق متشکل از چند سهم را خریداری کنید.

بعضی از افراد تصور اشتباهی را در تنوع بخشیدن دارند، آنها فکر می کنند که باید سرمایه و نقدینگی خود را به روی تعداد زیادی از سهام سرمایه گذاری کنند، تنوع بخشیدن باید طبق اصول و متناسب با میزان نقدینگی شما باشد، به طور مثال شما نباید 10000 دلار را در 100 سهم سرمایه گذاری کنید، زیرا نقدینگی شما مناسب برای تعداد محدودی از سهام است و با سرمایه گذاری بر تعداد زیاد سهام دچار سردرگمی و در نتیجه ضرر می شوید، لذا تنوع بخشیدن اصول خود را دارد، پس سعی کنید طبق اصول پیش بروید.

امروز در بازار توانستم 1000 دلار بدست آورم

یکی از تصور های اشتباه رایج بین سهامداران مبتدی این موضوع است که با افزایش قیمت سهام، فکر می کنند که پول به دست آوردند و در صورت کاهش قیمت سهام، پول را از دست دادند.

زمانی که سود و زیان شما فقط به روی کاغذ یا در سیستم شما ثبت شده، شما نه پولی به دست آوردید نه پولی را از دست دادید، حتی تا زمانی که سهام را نفروشید شما نه پول به دست آوردید نه از دست دادید.

اگر سعی کنید سرمایه گذاری های خود را حفظ کنید، زمانی که با کاهش قیمت روبه رو می شوید دیگر نگرانی وجود ندارد و می دانید این موضوع مربوط به دوره فعلی بازار است و با نگه داشتن سهام می توانید در طول سال ها از سود مناسبی بهرمند شوید.

یک سرمایه گذار حرفه ای و با تجربه می گوید امروز ارزش پرتفوی من 1000 دلار افزایش داشت و روز خوبی را در بازار تجربه کردم.

آشنایی با رفتارهای سرمایه گذار حرفه‌ای 2

نتیجه گیری

برخی از باور ها واصطلاحات اشتباه به قدری رایج شده اند که حتی باهوش ترین افراد احتمالا هر از گاهی به آنها اشاره کنند.

حتی گاهی به روی اشتباهات خود اصرار می کنند و سعی نمی کنند اشتباهات را اصلاح کنند.

البته مهم ترین موضوع در مورد سرمایه گذاری، باهوش به نظر رسیدن نیست بلکه باهوش بودن است، اما سعی کنید برای حرفه ای بودن به نکاتی که گفته شد توجه کنید.

ارسال نظر