تصویر
علی الوندی

10 روز پیش

تکان دهنده ترین صعود ها و سقوط ها بازار سهام کدامند؟

تکان دهنده ترین صعود ها و سقوط ها بازار سهام کدامند؟

عدم اطمینان در معاملات یکی از ویژگی های بازار سهام است.

زمانی که میزان عرضه و تقاضا در بازار تغییر می کند نوسان ها ایجاد شده و قیمت ها نیز تغییر می کنند.

در بیشتر موارد تغییرات قیمت ها به این شکل تدریجی هستند، اما گاهی اوقات امکان دارد قیمت ها در عرض چند روز به صورت نجومی افزایش یا کاهش پیدا کنند.

نوسانات شدید قیمت می تواند ناشی از بحران های غیر منتظره مانند جنگ، بیماری های همه گیر و... باشد.

نوسانات کوتاه مدت ناشی از این اتفاقات ممکن است باعث شوک های ناگهانی قیمت شود و سرمایه گذاران و معامله گران به دنبال پاسخگویی برای این تغییرات می باشند و عده ای نیز در تلاش برای طبیعی کردن وضعیت بازار هستند.

البته شوک های قیمتی که به وجود می آیند همه منجر به سقوط قیمت ها نمی شود.

در ادامه به برخی از بزرگترین شوک های قیمتی در تاریخ بازار سهام می پردازیم.

سهام فولکس واگن (صعودی)

در یکی از بزرگترین معاملات کوتاه، خودرو سازی فولکس واگن طی یک روز معاملاتی به با ارزش ترین شرکت یا گران ترین شرکت جهان تبدیل شد.

درست قبل این افزایش قیمت بزرگ، همه شرکت های فولکس واگن را به عنوان یک مجموعه مستقل می شناختند.

بازار دارای چشم انداز نزولی بود که ناگهان در 28 اکتبر سال 2008، خودرو سازی پورشه به طور ناگهانی اعلام کرد که 74.1 درصد از سهام فولکس واگن را در اختیار دارد و اخیراً از طریق معاملات مختلف این سهام را به دست آورده است.

شرکت پورشه به طور ناگهانی فولکس واگن را تصاحب کرد و اندکی پس از آن سرمایه گذاران نهادی و فردی به طور یکسان در تلاش بودند تا موقعیت های خود را نقد کنند.

در نتیجه این اتفاق برخی از سهام با قیمت بیش از 1000 یورو فروخته و برای مدت کوتاهی شرکت فولکس واگن بر اساس ارزش بازار به بزرگترین شرکت در جهان تبدیل شد، در بالاترین سطح قیمتی در طول روز، قیمت سهام این شرکت بیش از 93 درصد افزایش یافت.

در پی این اتفاق، ژانویه 2010 بود که سرمایه گذاری های مانند: International، Liverpool Limited Partnership ،Perry Partners ،Perry Partners ،Glenhill Capital LP و چندین مجموع و فرد دیگر اقدام به طرح اتهام بر علیه شرکت پورشه کردند و مدعی شدند که پورشه عمداً فعالیت های سرمایه گذاری خود را مخفی کرده، قبل از پایان سال بود که اتهامات بر علیه شرکت پورشه و مدیر عامل آن و مدیر عامل سابق آن به طور کامل و قطعی رد شد و اتهامات بی اساس واقع شد.

تکان دهنده ترین صعود ها و سقوط ها بازار سهام کدامند؟ 1

هوش مصنوعی ارز دیجیتال و بورس

Gateway Industries (صعودی)

شرکت Gateway Industries از هر لحاظ یک شرکت طراحی وبسایت بی اهمیت بود.

تنها کارمندان و مدیر عامل آن، جک هاوارد هر سهم را به ازای یک پنی معامله می کردند و اتفاق خاصی برای پیشرفت رخ نمی داد.

در 8 فوریه 2011، یک رویداد قو سیاه زمانی رخ داد که کار آفرین مشهور رسانه ای رابرت اف ایکس سیلرمن اعلام کرد که شرکت Gateway Industries را خریداری می کند و از 11 فوریه 2011  اجرایی خواهد شد.

سهام شرکت با افزایش قیمت 20000 درصدی روبه رو شد و هر سهم به مبلغ 2.97 دلار معامله می شد.

پس از مدتی سیلرمن اعلام کرد که شرکت Gateway Industries را با چند شرکت دیگر ادغام می کند و شرکت های رسانه ای و سرگرمی خود را با نام Function (X) ایجاد و در سال 2012 به Viggle Inc تغییر نام داد.

متاپلتفرم ( نزولی)

کاهش ارزش بازار متا پلتفرم در یک روز معاملاتی در 3 فوریه 2022 رخ داد.

زمانی که شرکت متا پلتفرم (FB) که با عنوان فیس بوک فعالیت می کرد، 232 میلیارد دلار از ارزش خود را از دست داد، این موضوع یکی از بزرگترین ضرر های یک روزه بود حتی ضرری فراتر از شرکت اپل که 17 ماه قبل از اتفاق رخ داد.

سهام شرکت متا پلتفرم (FB) برای پنج روز متوالی افزایش داشت، تا اینکه گزارشی مبنی بر درآمد ضعیف سرمایه گذاران را به وحشت انداخت.

درآمد این شرکت بسیار کمتر از انتظار تحلیلگران بود و با اخبار حیرت انگیزی همراه شد که فیس بوک کاهش کاربران روزانه را منتشر کرده است.

این اولین باری بود که شرکت چنین واکنشی نشان می داد و این خبر را منتشر می کرد و بازار نیز نسبت به این خبر واکنش نشان داد.

جنبه های دیگر نسبت به خبر و اتفاقات بعدی وجود داشت که باعث خروج سهامداران از سهام شد.

قیمت سهام این شرکت سقوط کرد و در طول مدت یک روز 26 درصد کاهش یافت و شرکت را وارد وضعیت نابسامانی کرد.

رویداد قو سیاه زمانی که رخ می دهد انقدر دور از انتظار است که بازیگران بازار نمی توانند به اندازه کافی برای آن آماده شوند.

رویدادهای قو سیاه اغلب با نگاهی به گذشته اجتناب ناپذیر به نظر می رسد.

آمازون (صعودی)

یک روز پس از کاهش ارزش شرکت متا پلتفرم (FB)، یکی از بزرگان صنعت فناوری رکوردی جدید برای کسب سود در یک روز را ثبت کرد.

در 4 ژانویه 2022، ارزش بازار شرکت آمازون (AMZN) در یک روز 190 میلیارد دلار افزایش یافت و رکورد 179 میلیارد دلاری شرکت اپل در هفته قبل از این اتفاق را شکست.

شرکت آمازون (AMZN) افزایش 14 درصدی به گزارش درآمد های امیدوار کننده در سه ماهه چهارم سال را تجربه کرد، این درآمد از تبلیغات آنلاین و خدمات ابری بود که باعث این رشد شد.

با این حال نباید برای خرید سهام آمازون عجله می شد و نباید بسیار به سهام این شرکت خوشبین می بودیم زیرا در ماه های پس از افزایش قیمت، فروش آنلاین این شرکت کاهش یافت و این موضوع هزینه عملیاتی شرکت را تهدید می کرد.

در عرض سه ماه آمازون این بار هم رکورد جدیدی را ثبت کرد و در 28 آوریل، قیمت سهام شرکت آمازون (AMZN) با کاهش 14 درصدی مواجه شد و بزرگترین ضرر یک روزه شرکت را از سال 2006 تجربه کرد.

Zynga (نزولی)

در سه ماهه دوم سال 2012، شرکت Zynga، یک شرکت فناوری که بازی های آنلاین را توسعه می داد، اعلام کرد که درآمد پیش بینی شده خود را از دست داده است و متعاقباً در معاملاتی پس از ساعت کاری آن روز بیش از 40 درصد از ارزش سهامش کاهش یافت.

چندین عامل اساسی منجر به این افت عظیم بودند.

اولین و مهمترین عامل، شرکت Zynga با شرکت متا یا فیس بوک سابق همکاری نزدیکی داشت و هر دو شرکت در یک سال عرضه اولیه عمومی داشتند، عرضه اولیه شرکت فیس بوک بسیار فاجعه بار بود این عرضه با قیمت 38 دلار انجام شد که تنها سه ماه بعد به قیمت 17.55 دلار کاهش یافت و این موضوع برای شرکت Zynga که خودش هم وضعیت قابل تعریفی نداشت منعکس شد و بحران را بیشتر کرد.

تحلیلگران پیش بینی می کردند که شرکت Zynga سود هر سهمش 6 سنت است و درآمد 344.12 میلیون دلاری را خواهد داشت.

اما واقعیت به این شکل بود که سود هر سهم برای سه ماه 1 سنت بود و درآمدش 332 میلیون دلار اعلام شد.

نگران کننده ترین پیش بینی بازنگری شده کل سال، شرکت را از 4 تا 9 سنت اعلام می کرد و آن هم دقیقا زمانی که وال استریت انتظار 5 سنت را داشت.

در نتیجه بالاخره سهام شرکت Zynga در معاملات سقوط کرد و زمانی که یک شرکت مانند شرکت Zynga درآمد خود را از دست می دهد، بازار به سرعت سعی دارد تا خود را اصلاح کند و در حال ایجاد شرایط مطلوب می باشد وشرکت Zynga در حال تلاش برای بقا بود.

سهام های با سرمایه کوچک نسبت به شرکت هایی مانند: فیس بوک و آمازون بی ثبات تر خواهند بود، زیرا خریدار و فروشندگان کمتری را دارند.

این شرکت ها ممکن است از نظر ارزشی افت بیشتری را تجربه کنند.

تکان دهنده ترین صعود ها و سقوط ها بازار سهام کدامند؟ 2

GameStop (صعودی)

در آغاز همه گیری ویروس کووید 19، هیچ سرمایه گذاری پیش بینی نمی کرد که سهام مربوط به صنایع ساختمان متکی به راه سازی به بیشترین سهام در سال 2021 تبدیل شود.

یکی از چندین صندوق تامینی که شروع به انجام معاملات کوتاه چند میلیارد دلاری کرد GameStop (GME) بود.

با این حال، معامله گران کوتاه مدت بیش از حد دست خود را بازی کردند. سرمایه‌گذاران خرد در Reddit و سایر جوامع آنلاین متوجه علاقه کوتاه غیرمعمول بالای GameStop شدند و مشکوک شدند که برخی از صندوق‌های تامینی درگیر شورتینگ برهنه شده‌اند - رویه غارتگرانه فروش سهام غیرموجود به منظور شرط‌بندی علیه یک شرکت. معامله گران آنلاین با دانستن اینکه صندوق های تامینی به زودی باید شورت خود را بپوشانند، شروع به سرمایه گذاری هنگفت در سهام و گزینه های GameStop کردند.

در ژانویه 2021، سهام GameStop از حدود 17 دلار به بیش از 500 دلار افزایش یافت، قبل از اینکه چندین کارگزار خرید GameStop و سایر سهام را محدود کردند. صندوق های تامینی مجبور شدند با میلیاردها ضرر ، موقعیت های فروش خود را ببندند، چند ماه بعد، ملوین کپیتال تعطیل شد.

این پایان حماسه GameStop نبود، زیرا شرکت های کارگزاری متهم به دستکاری بازار به نفع مشتریان سازمانی خود شدند. چندین تنظیم کننده فدرال و ایالتی تحقیقاتی را در مورد فروشندگان کوتاه مدت آغاز کردند و چندین شکایت دسته جمعی علیه کارگزاری هایی که تجارت را متوقف کرده بودند، تشکیل شد.

بیشترین افزایش در طول یک روز

تنها پس از یک روز بعد از اینکه پلتفرم متا بزرگترین ضرر یک روزه بازار سهام در تاریخ را تجربه کرد، شرکت آمازون (AMZN) بزرگترین افزایش یک روزه را در تاریخ بازار سهام ایالات متحده آمریکا ثبت کرد.

ارزش بازار این شرکت 191 میلیارد دلار افزایش یافت، موضوع شگفت آور وجود این اتفاق یک روز پس از یک افت شدید در بخش فناوری بود.

نتیجه گیری

افزایش یا کاهش قیمت یک اوراق بهادار یک اتفاق روزمره است، اما زمانی که یک محرک، بخشی یا گاهی اوقات کل بازار را  به پایین می آورد، مردم متوجه می شوند.

یک شرکت می تواند ایجاد یک خبر مسموم در مورد خود مثل پلتفرم متا که درآمد منفی خود را منتشر کرد باعث شود صد ها میلیارد دلار زیان ببیند یا یک شرکت می تواند در مسیر غافلگیرانه ای صعود کند، مانند؛ خرید Gateway و غافلگیرکننده که باعث افزایش سهام آن شد.

ارسال نظر