تصویر
علی الوندی

18 روز پیش

پس اتمام استخراج تمام بیت کوین ها چه اتفاقی رخ می دهد؟

پس اتمام استخراج تمام بیت کوین ها چه اتفاقی رخ می دهد؟

یکی از ویژگی های اصلی بیت کوین عرضه محدود آن است.

سازنده ارز دیجیتال بیت کوین، شخص یا گروهی با عنوان ساتوشی ناکاموتو این ارز را بر اساس طلای دیجیتالی طراحی کرده و حداکثر عرضه این ارز را برای تقلید از طلای فیزیکی به یک مقدار معین محدود کرده است.

تمام تعداد بیت کوین موجود قابل استخراج 21 میلیون واحد است و بیت کوین ها از این تعداد فراتر نمی روند.

تاکنون حدود 19 میلیون بیت کوین استخراج شده و در گردش است.

اما موضوع اصلی که قرار است به آن بپردازیم این است که اگر تمام بیت کوین ها استخراج شوند چه اتفاقی رخ می دهد، در ادامه به این موضوع می پردازیم.

نکات کلیدی

  • حداکثر عرضه کل بیت کوین 21 میلیون واحد است.
  • به دلیل استفاده از اپراتورهای گرد در پایگاه کد بیت کوین، احتمالاً تعداد بیت کوین های صادر شده هرگز به 21 میلیون نمی رسد.
  • زمانی که عرضه بیت کوین به حد بالایی از خود برسد، هیچ بیت کوین اضافی تولید نخواهد شد و ماینر های بیت کوین احتمالا فقط از کارمزد تراکنش ها درآمد کسب خواهند کرد.

پس اتمام استخراج تمام بیت کوین ها چه اتفاقی رخ می دهد؟ 1

هوش مصنوعی ارز دیجیتال و بورس

آیا تعداد بیت کوین ها به 21 میلیون خواهد رسید؟

بر اساس عملکرد های گذشته و بررسی شبکه بیت کوین انتظار نمی رود بیت کوین صادر شده به 21 میلیون برسند.

دلیل این موضوع که شبکه بیت کوین از عملکردی به نام بیت شیفت (bit-shift) استفاده می کند، بیت شیفت برخی از اعشار را تا کوچکترین عدد صحیح گرد می کند.

این گرد کردن توسط بیت شیفت ممکن است زمانی رخ دهد که پاداش برای ایجاد یک بلاک جدید بیت کوین به نصف تقسیم شود و مقدار پاداش جدیدی محاسبه گردد.

این پاداش را می توان با عنوان ساتوشی بیان کرد، هر یک ساتوشی معادل 0.00000001 بیت کوین است.

ساتوشی کوچکترین واحد اندازه گیری در شبکه بیت کوین می باشد به همین دلیل نمی شود ساتوشی را به دو نیم تقسیم کرد، زمانی که برای تقسیم پاداش احتیاج به کوچکتر کردن ساتوشی است از عملکرد های بیت شیفت استفاده می شود و به نزدیکترین عدد صحیح تقسیم صورت می گیرد.

به همین دلیل است که تعداد کل بیت کوین های صادر شده احتمالا کمی کمتر از 21 میلیون واحد خواهد بود.

تا کنون حدود 19 میلیون واحد بیت کوین استخراج شده است.

هر چهار سال یک بار تعداد بیت کوین های جدید صادر شده در هر بلوک به نصف تبدیل می شود، انتظار نمی رود حداقل تا سال 2140 آخرین بیت کوین صادر شود.

اگر چه حداکثر 21 میلیون بیت کوین قابل استخراج است، اما این احتمال وجود دارد که تعداد بیت کوین های در حال گردش به میزان قابل توجهی کمتر از این مقدار باشد.

دارندگان بیت کوین می توانند بیت کوین های خود را به دلایل متفاوتی از دست بدهند، مثلا با از دست دادن یا فراموشی کلید های خصوصی کیف پول، دارایی های خود را از دست می دهند، با به اشتراک گذاشتن کلید های خود با افراد دیگر، امکان به سرقت رفتن دارایی دیجیتال موجود در کیف پول وجود دارد.

طبق تحقیق که در ژوئن 2020 توسط شرکت Chainalysis انجام شد، تخمین زده شد که حدود 20 درصد از بیت کوین های استخراج شده در گردش نیستند و برای همیشه از بین می روند.

پس اتمام استخراج تمام بیت کوین ها چه اتفاقی رخ می دهد؟ 2

بعد از استخراج 21 میلیون بیت کوین

پس از رسیدن به حداکثر تعداد بیت کوین ها که گفته می شود کمی کمتر از 21 میلیون است، دیگر بیت کوین جدیدی صادر نمی شود.

تراکنش های بیت کوین در قالب بلوک ها پردازش می شوند و ماینر ها در ازای پردازش تراکنش ها پاداش یا کارمزدی را دریافت می کنند.

رسیدن بیت کوین به سقف عرضه خود، احتمالا بر روند استخراج، استخراج کنندگان این ارز تاثیر می گذارد، اما نحوه تاثیرگذاری آن تا حدی به چگونگی تکامل بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال بستگی دارد.

اگر بلاکچین بیت کوین در سال 2140 بسیاری از تراکنش ها را پردازش کند، ماینر های بیت کوین همچنان می توانند تنها از کارمزد های پردازش سود کسب کنند.

استخراج کنندگان می توانند برای پردازش تراکنش های با ارزش بالا یا دسته ای از تراکنش ها، کارمزد تراکنش را دریافت کنند.

اگر استخراج بیت کوین در نبود پاداش های بلوکی به طور قابل اعتمادی سودآور نباشد، ممکن است برخی از نتایج منفی رخ دهد:

  • ماینرها کارتل تشکیل می دهند: گروهی از ماینرها ممکن است در تلاش برای کنترل منابع ماینینگ و اعمال هزینه تراکنش های بالاتر با هم تبانی کنند.
  • ماینینگ خودخواهانه اتفاق می افتد: ماینر هایی که در استخراج خودخواهانه شرکت می کنند، برای مخفی کردن بلوک های معتبر جدید تبانی می کنند و بعداً آنها را به عنوان بلوک هایی آزاد می کنند که توسط شبکه بیت کوین تأیید نشده است، این عمل می‌ تواند زمان پردازش بلوک را افزایش دهد و اطمینان حاصل کند که هزینه‌ های بالایی برای بلوک‌ های جدید زمانی که در نهایت به زنجیره بلوک عرضه می‌ شوند، پرداخت می گردد.

نتیجه گیری

این احتمال وجود دارد که بیت کوین در سال 2140 مانند شمش طلا عمل کند، اکوسیستم بیت کوین هنوز در حال توسعه می باشد و این امکان را فراهم می کند که بیت کوین در دهه های آینده به تکامل خود ادامه دهد.

به تکامل یافتن بیت کوین و پس از رسیدن به سقف 21 میلیون واحد، دیگر بیت کوین جدیدی منتشر نخواهد شد.

رسیدن به این میزان عرضه تاثیر خود را بر عملکرد ماینر ها خواهد گذاشت، اما این احتمال نیز وجود دارد که سرمایه گذاران بیت کوین تاثیرات منفی را تجربه کنند.

ارسال نظر