تصویر
علی الوندی

4 روز پیش

معرفی ارز دیجیتال آوی

معرفی ارز دیجیتال آوی

AAVE نماد ارز دیجیتال اصلی شبکه آوی (Aave) است، دارندگان این ارز دیجیتال که مبتنی بر شبکه اتریوم است، می‌ توانند در مورد پیشنهاد هایی که بر جهت پروژه تأثیر می‌ گذارند بحث کرده و رأی دهند.

با توجه به اینکه آوی (Aave) یکی از پروتکل های مالی غیرمتمرکز پیشرو است، توکن AAVE یکی از بزرگترین ارز های دیجیتال های DeFi از نظر ارزش بازار است.

سرمایه گذاران شبکه اتریوم می توانند به راحتی از طریق آوی (Aave) ارزهای دیجیتال خود را به صورت غیرمتمرکز وام بگیرند و وام دهند.

معرفی

هسته اصلی هر اکوسیستم مالی مدرن، رسانه هایی است که افراد می توانند از طریق آنها وام گرفته و دارایی های خود را وام دهند.

وام گرفتن به فرد این امکان را می دهد که از سرمایه خود برای انجام وظایف خود استفاده کند، در حالی که وام دادن به فرد اجازه می دهد تا بازدهی منظم و مطمئنی از سرمایه غیرفعال خود بدست آورد.

توسعه دهندگان ارزهای دیجیتال نیاز به چنین خدماتی را اعلام کرده اند و به اصطلاح بازار های مالی را  در این مسیر راه اندازی کرده اند.

آوی (Aave) یکی از بزرگترین و موفق ترین این سیستم یا شبکه در این گونه بازار های مالی است.

هوش مصنوعی ارز دیجیتال و بورس

آوی (Aave) چیست؟

آوی (Aave) یک سیستم مالی مبتنی بر شبکه اتریوم است که در آن کاربران می‌ توانند طیف گسترده‌ ای از دارایی‌ های دیجیتال، از استیبل کوین گرفته تا آلت‌ کوین را به صورت وام دریافت کنند یا دارایی های خود را در این شبکه وام دهند.

شبکه آوی (Aave) توسط دارندگان ارز دیجیتال AAVE اداره می شود.

ETHLend چیست؟

منشأ شبکه آوی (Aave) به سال 2017 باز می گردد.

استانی کولچوف و تیمی از توسعه دهندگان، ETHLend را در یک پیشنهاد اولیه ارز دیجیتال (ICO) در نوامبر 2017 منتشر کردند.

ایده این بود که کاربران بتوانند با اجازه دادن به کاربران دیگر برای ارسال درخواست، از یکدیگر ارزهای دیجیتال را وام دهند و وام بگیرند.

در حالی که ETHLend یک ایده جالب بود، این پلتفرم به همراه نماد LEND خود، در بازار نزولی 2018 حرکت خود را از دست دادند، مشکلات اصلی این پلتفرم کمبود نقدینگی و مشکل در تطبیق درخواست‌ های وام با پیشنهادات بود.

بنابراین، از طریق بازار نزولی 2018 و 2019، تیم ETHLend محصول خود را بازنگری کرد و شبکه آوی (Aave) را در ابتدای سال 2020 منتشر کرد.

کولچوف در یک پادکست گفت که بازار نزولی یکی از بهترین اتفاقاتی بود که می توانست برای ETHLend بیفتد، این موضوع اشاره به فرصتی است که به او و تیمش داده شد تا مفهوم وام‌ دهی غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال را اصلاح کنند و شبکه ای را ایجاد کنند که اکنون به نام آوی (Aave) شناخته می شود.

معرفی ارز دیجیتال آوی 1

عملکرد شبکه آوی (Aave)

آوی (Aave) جدید و بهبود یافته از نظر مفهومی مشابه ETHLend است، هر دو  شبکه به کاربران شبکه اتریوم اجازه می‌ دهند تا وام‌ های ارز دیجیتال دریافت کنند یا با وام دادن به دارایی‌ های خود سود کسب کنند، اما در مدل هسته، متفاوت هستند.

آوی (Aave) یک سیستم مالی الگوریتمی است، به این معنی که وام‌ ها به جای تطبیق جداگانه با وام‌ دهنده، از یک استخر دریافت می‌ شوند.

نرخ بهره محاسبه شده به نرخ استفاده از دارایی ها در یک مجموعه بستگی دارد، اگر تقریباً از تمام دارایی‌ های یک استخر استفاده شود، نرخ بهره بالاست تا تأمین‌ کنندگان نقدینگی را به سپرده‌ گذاری بیشتر ترغیب کند.

اگر تقریباً هیچ دارایی در یک مجموعه استفاده نشود، نرخ بهره پایین است تا وام گرفتن را جلب کند.

آوی (Aave) همچنین به کاربران این امکان را می دهد که با ارز دیجیتال متفاوتی نسبت به سپرده گذاری وام دریافت کنند.

به عنوان مثال؛ یک کاربر ممکن است اتریوم (ETH) را سپرده گذاری کند، سپس استیبل کوین ها را برای واریز به  Yearn.finance (YFI) و کسب بازدهی معمولی خارج کند.

مانند ETHLend، اگر کسی بخواهد 100 دلار ارز دیجیتال را از طریق آوی (Aave) قرض کند، باید مبلغ بیشتری را واریز کند.

ویژگی های کلیدی شبکه آوی (Aave)

آوی (Aave) در حال گسترش دامنه ی خود فراتر از بازار های مالی است.

این شبکه به عنوان مکانی که کاربران DeFi می توانند وام هایی دریافت کنند، محبوبیت پیدا کرده است.

اغلب اوقات، نقدینگی در بازار مالی آوی (Aave) بیشتر از وام های مورد نیاز وام گیرندگان است، این نقدینگی استفاده نشده می‌ تواند توسط کسانی که وام‌ های فوری می‌ گیرند، که وام‌ های بدون وثیقه هستند و فقط برای یک بلاک اتریوم وجود دارند، استفاده شود.

اساساً، وام فلش به کاربر این امکان را می دهد که مقدار زیادی از ارز دیجیتال را بدون ارسال وثیقه قرض کند، سپس وام را در همان تراکنش برگرداند (تا زمانی که کارمزد بهره یک بلوکی را پرداخت کند).

آوی (Aave) به کسانی که سرمایه زیادی ندارند اجازه می‌ دهد تا فرصت‌ های دیگر را آربیتراژ کنند، همه اینها در یک تراکنش بلاکچین است.

به عنوان مثال؛ اگر مشاهده کردید که اتریوم با 500 USDC در یک صرافی و 505 USDC در یک صرافی غیرمتمرکز دیگر معامله می‌ شود، می‌ توانید با وام گرفتن مقدار زیادی USDC و انجام معاملات سریع، تفاوت قیمت را آربیتراژ کنید.

جدا از وام ها و سایر ویژگی ها، آوی (Aave) روی یک بازی توکن غیرقابل تعویض (NFT) به نام Aavegotchi نیز کار می کند.

ورود به آوی (Aave)

در حالی که ETHLend به آوی (Aave) تغییر نام داد، ارز دیجیتال LEND  در حاشیه بازار های مالی ماندگار شد، این یک نگرانی بود زیرا LEND کد مناسبی برای کار به روشی که تیم آوی (Aave) می‌ خواست را نداشت، یعنی دارندگان LEND نمی‌ توانستند جهتی را که پروتکل آوی (Aave) در حال حرکت است کنترل کنند.

آوی (Aave) مقدار زیادی از نقدینگی به دست آورد و کاربران آن نمی توانستند تغییری در پروتکل اعمال کنند، سپس پیشنهاد شد که LEND به یک ارز دیجیتال جدید به نام AAVE با نسبت 100 واحد LEND  به یک واحد AAVE تبدیل شود.

AAVE به عنوان یک توکن جدید در شبکه ERC-20 مبتنی بر اتریوم، تعداد موارد استفاده جدید را به ارمغان آورد.

دارندگان AAVE به عنوان پشتیبان برای پروتکل عمل خواهند کرد، انتشار AAVE مفهوم جدیدی به نام "Safety Module" را معرفی می کند که سیستم را از کمبود سرمایه محافظت می کند، این بدان معنی است که اگر در پروتکل سرمایه کافی در جهت پوشش وجه وام دهندگان وجود نداشته باشد، AAVE در ماژول ایمنی دارایی های مورد نیاز برای پوشش کسری فروخته می شود.

فقط AAVE که در ماژول سپرده شده است برای کسری نقدینگی حذف می شود.

سپرده‌ ها در ماژول با بازدهی معمولی که در AAVE پرداخت می‌ شود، تشویق می‌ شوند.

دومین مورد استفاده کلیدی AAVE به کنترل شبکه آوی (Aave) مربوط می شود.

دارندگان این ارز دیجیتال می توانند در مورد پیشنهاد های بهبود شبکه آوی (Aave) بحث و رأی دهند، که در صورت پذیرفته شدن با حداقل تعداد توکن AAVE قابل اجرا است.

این موضوع شامل تغییر پارامتر های بازار مالی شبکه آوی (Aave)، همراه با مدیریت وجه موجود در ذخیره اکوسیستم است، مانند بسیاری از نشانه های کنترلی دیگر، یک AAVE برابر با یک رای است.

AAVE برنامه DeFi را بیشتر غیرمتمرکز می کند و یک پشتیبان مهم به اکوسیستم اضافه می کند تا رویداد های قو سیاه را کاهش دهد.

معرفی ارز دیجیتال آوی 2

چالش های شبکه آوی (Aave)

یکی از چالش هایی که شبکه آوی (Aave) با آن مواجه است این واقعیت است که همه وام ها بیش از اندازه وثیقه هستند.

برخلاف سیستم مالی سنتی، هیچ سیستم امتیاز اعتباری یا روشی وجود ندارد که به طور سیستماتیک تعیین کند که آیا وام گیرنده قادر به بازپرداخت وام با بهره خواهد بود یا خیر.

این بدان معناست که برخلاف وام‌ های سنتی ارائه شده توسط بانک‌ ها، که ممکن است به وثیقه‌ گذاری رسمی کمی نیاز داشته باشد، کاربران شبکه آوی (Aave) مجبورند ارزهای دیجیتال را به ارزش بسیار بیشتر از وامی که درخواست می‌ کنند قفل کنند.

چنین محدودیتی نشان می دهد که شبکه آوی (Aave) یک سیستم ناقص است.

شبکه آوی (Aave) از کاربران می خواهد که سرمایه زیادی را در جهت دریافت وام متعهد کنند که این کار را برای کاربران کوچک سخت می کند، در حالی که این برای محافظت از شبکه انجام می شود، این سیستم به طور طبیعی اندازه وام ها را نسبت به مقدار وثیقه محدود می کند.

نتیجه گیری

بازار های مالی غیرمتمرکز مانند شبکه آوی (Aave) یا Compound راه را برای یک سیستم مالی بازتر و در دسترس تر هموار می کنند.

شبکه آوی (Aave) یک پروژه DeFi جالب است که به کاربران ارزهای دیجیتال اجازه می دهد تا به صورت شفاف به وجه و خدمات دسترسی پیدا کنند.

توکن AAVE نیز یک توسعه امیدوار کننده است، این به دارندگان آن اجازه می دهد تا بر تغییر در پروتکل آوی (Aave) تأثیر بگذارند، همچنین از پروتکل در برابر رویداد های قو سیاه محافظت می کند.

ارسال نظر