تصویر
علی الوندی

61 روز پیش

معرفی ارز دیجیتال آرویو

معرفی ارز دیجیتال آرویو

آرویو (Arweave) نرم افزاری است که به دنبال ذخیره دائمی فایل ها در یک شبکه توزیع شده از کامپیوترها است. هدف آرویو (Arweave) ساخت مدلی است که بی شباهت به کتابخانه افسانه‌ ای اسکندریه نیست، آرشیو دیجیتالی که تا ابد باقی بماند.

به این ترتیب، آرویو (Arweave) با دیگر پلتفرم‌ های ذخیره‌ سازی غیرمتمرکز مانند Filecoin و Sia، اشتراکات زیادی دارد، که هر دو از ارزهای دیجیتال برای ایجاد بازار برای کاربرانی که می‌خواهند خدمات ذخیره‌ سازی داده را بخرند و بفروشند، استفاده می‌ کنند.

مانند این پروتکل های پر سر و صدا، آرویو (Arweave) به دنبال ایجاد اختلال در بازار تحت سلطه غول های ذخیره سازی موجود مانند گوگل، آمازون و مایکروسافت است.

با این حال، ویژگی که آرویو (Arweave) را از رقبا متمایز می‌ کند، تعهد آن به ذخیره دائم داده‌ ها از طریق مشوق‌ های منحصر به‌ فرد مبتنی بر ارز دیجیتال AR یعنی ارز دیجیتال اصلی شبکه آرویو (Arweave) است.

طراحی آرویو (Arweave) به این معناست که از نظر تئوری باید افرادی را که داده‌ ها را ذخیره می‌ کنند بتوانند حتی پس از پرداخت‌ های اولیه برای سرویس ذخیره‌ سازی غیرمتمرکز، درآمد دریافت کنند. 

علاوه بر این، فایل‌ های ذخیره شده در آرویو (Arweave) از طریق مرورگر های وب سنتی قابل دسترسی هستند، به این معنی که نیازی به کیف پول یا خدمات بلاکچین خاصی ندارند.

سایر ویژگی های قابل توجه در توسعه شامل مکانیسم رأی گیری است که به کاربران خود اجازه می دهد محتوای غیرقانونی را تعدیل کنند.

از سال 2020، آرویو (Arweave) قبل از شروع به ذخیره داده‌ ها از بایگانی اینترنت، مشارکت کرده است که امیدوار است بتواند به محافظت از داده‌ های این موسسه معتبر در برابر دستکاری کمک کند.

معرفی ارز دیجیتال آرویو 1

تاریخچه آرویو (Arweave)

ابتدا در سال 2017 با نام Archain ایجاد شد، اما در سال 2018 زمانی که تیم آرویو (Arweave) برای شرکت در شتاب دهنده استارتاپ Techstars پذیرفته شد، نام تجاری خود را به آرویو (Arweave) تغییر داد.

سپس آرویو (Arweave)، 5 میلیون دلار در سال 2019 از شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر از جمله: Andreessen Horowitz و Union Square Ventures جمع آوری کرد.

در مارس 2020، آرویو (Arweave) اعلام کرد 8.3 میلیون دلار بودجه اضافی برای رشد جامعه کاربران و توسعه دهندگان که بر روی آرویو (Arweave) ساخته می شوند، صرف می شود.

هوش مصنوعی ارز دیجیتال و بورس

شیوه عملکرد آرویو (Arweave)

آرویو (Arweave) دقیقاً یک بلاکچین نیست، می توان گفت زنجیره‌ ای از بلوک‌ ها که شامل تراکنش‌ ها و داده‌ ها است.

آرویو (Arweave) داده‌های خود را در نموداری از بلوک‌ها ذخیره می‌ کند، این موضوع بدین معنی است که هر بلوک به دو بلوک قبلی در زنجیره آرویو (Arweave) متصل می شود و ساختاری به نام blockweave را تشکیل می دهد.

برخلاف بیت‌ کوین است که در آن بلوک‌ ها به ترتیب به هم متصل می‌ شوند و یک زنجیره را تشکیل می‌ دهند.

ارز دیجیتالی دیگر که از ساختار نمودار استفاده می کنند عبارتند از Hedera Hashgraph.

معرفی ارز دیجیتال آرویو 2

اثبات اجماع دسترسی

طراحی آرویو (Arweave) همچنین در نحوه بررسی صحت تراکنش ها با اکثر ارزهای دیجیتال متفاوت است.

بیت کوین از کامپیوتر های شبکه خود (ماینر ها) می خواهد تا برای حل یک معمای ریاضی، فرآیندی به نام اثبات کار، رقابت کنند، آرویو (Arweave) از مکانیزم متفاوتی به نام اثبات دسترسی استفاده می کند.

به طور خلاصه، آرویو (Arweave) از هر کامپیوتری که در شبکه شرکت می‌ کند می‌ خواهد بررسی کند که یک بسته جدید از تراکنش‌ ها حاوی نشانگر انتخابی تصادفی از یک بسته قبلی باشد.

اگر آن نشانگر وجود داشته باشد، تراکنش های جدید را می توان به شبکه اضافه کرد، به رایانه ای که یک بسته جدید اضافه می کند، پاداشی به شکل ارز دیجیتال AR داده می شود.

اثبات دسترسی کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که رایانه های موجود در شبکه آرویو (Arweave) می توانند تأیید کنند که همه تراکنش های جدید دقیق هستند و تراکنش های قدیمی دستکاری نشده اند.

تعدیل محتوا

یکی دیگر از ویژگی های شبکه آرویو (Arweave) این است که هر کسی که نرم افزار را اجرا می کند، می تواند نوع داده ای را که می خواهد ذخیره کند، انتخاب کند، این فرآیند به عنوان تعدیل محتوا در آرویو (Arweave) شناخته می شود.

به زبان ساده، رایانه های موجود در شبکه می توانند تصمیم بگیرند که چه نوع محتوایی را می خواهند میزبانی کنند.

شاید آنها می خواهند فقط فایل های صوتی را میزبانی کنند و نه تصاویر را همانطور که محتوای جدید در شبکه آپلود می شود، آرویو (Arweave) از هر کامپیوتری می پرسد که آیا داده ها را می پذیرد یا خیر.

با این حال، انگیزه‌ هایی برای ذخیره‌ سازی فشرده‌ تر داده‌ ها وجود دارد، زیرا کاربرانی که این کار را انجام می‌ دهند با درصد بیشتری از کارمزد تراکنش پاداش دریافت می‌ کنند.

ارسال نظر