تصویر
علی الوندی

5 روز پیش

معرفی ارز دیجیتال آیوتا

معرفی ارز دیجیتال آیوتا

آیوتا (IOTA) یک سیستم مرکزی توزیع شده است که برای ثبت و اجرای تراکنش‌ های بین سیستم ها و دستگاه‌ ها در اکوسیستم اینترنتی اشیا طراحی شده است.

این سیستم مرکزی از یک ارز دیجیتال به نام MIOTA یا IOTA برای حسابداری تراکنش های شبکه خود استفاده می کند.

نوآوری کلیدی آیوتا، Tangle است، سیستمی از گره ها که برای تایید تراکنش ها استفاده می کند، آیوتا ادعا می کند که Tangle سریعتر و کارآمد تر از بلاکچین های معمولی مورد استفاده در ارزهای دیجیتال است.

بنیاد آیوتا (IOTA)، بنیادی غیر دولتی است که مسئول سیستم مرکزی آیوتا (IOTA) است.

بنیاد آیوتا (IOTA) قرارداد هایی با شرکت‌ های مطرحی مانند بوش و فولکس واگن امضا کرده است تا کاربرد پلتفرم را در میان دستگاه‌ های متصل گسترش دهد.

نکات کلیدی

  • آیوتا (IOTA) یک سیستم مرکزی توزیع شده است که برای رسیدگی به تراکنش‌ های بین دستگاه‌ های متصل در اکوسیستم اینترنت اشیا، ایجاد شده است و ارز دیجیتال آن به نام MIOTA شناخته می‌ شود.
  • آیوتا (IOTA) ابتدا، به عنوان یک پروژه سخت افزاری آغاز کرد که هدف آن طراحی پردازنده های همه منظوره کم هزینه بود.
  • هدف آیوتا (IOTA) حل مشکلات کلیدی مقیاس پذیری و عملکرد در شبکه بیت کوین و جایگزینی بلاکچین با Tangle است، سیستمی از گره ها که در آن هر تراکنش جدید دو تراکنش قبلی را تایید می کند.
  • آیوتا (IOTA) مجموعه ای از مشکلات مقیاس بندی خاص خود را دارد و برخی از جنبه های این ارز دیجیتال در برابر هک آسیب پذیر می باشد.
هوش مصنوعی ارز دیجیتال و بورس

درک آیوتا (IOTA)

میلیاردها دستگاه تا سال 2020 به اینترنت متصل شدند، در اکوسیستم آیوتا (IOTA)، اینترنت اشیا یا دستگاه ها می توانند داده ها و اطلاعات پرداخت را با چندین دستگاه دیگر در تراکنش های انجام شده در طول روز مبادله کنند.

آیوتا (IOTA) قصد دارد به حالت استاندارد انجام تراکنش‌ ها بر روی دستگاه‌ ها تبدیل شود.

بنیانگذاران آیوتا (IOTA)، این سیستم را به عنوان یک ستون اصلی بدون مجوز عمومی برای اینترنت اشیا که قابلیت همکاری بین چندین دستگاه را امکان پذیر می کند، توصیف کرده اند، این بدان معنی است که تراکنش بین دستگاه های متصل را فعال می کند و هر کسی می تواند به آن دسترسی داشته باشد.

بنیانگذاران آیوتا (IOTA) ادعا می کنند که مشکلات متعدد ارزهای دیجیتالی که بر روی بلاکچین های استاندارد توسعه یافته اند را حل می کنند، این مشکلات شامل متمرکز شدن استخراج به یک گروه خاص، سرعت کم شبکه و مقیاس پذیری است.

برای ارزهای دیجیتال، مقیاس پذیری به مشکل افزایش تعداد تراکنش‌ های پردازش شده توسط یک بلاکچین بدون تأثیرگذاری بر سایر معیارها اشاره دارد.

این مشکلات در درجه اول به دلیل انباشته شدن تراکنش ها در بلاکچین بیت کوین ایجاد می شود، از اندازه بلوک های کوچک گرفته تا دشواری مسائلی که ماینرها باید برای به دست آوردن ارز دیجیتال به عنوان پاداش حل کنند.

آیوتا (IOTA) ادعا می کند این مشکلات را با پیکربندی مجدد معماری بلاکچین در Tangle حل می کند و روشی جدید برای سازماندهی داده ها و تایید تراکنش ها ایجاد کرده است.

معرفی ارز دیجیتال آیوتا 1

تاریخچه آیوتا (IOTA)

آیوتا (IOTA) توسط سرگئی ایوانچگلو، سرگئی پوپوف، دیوید سونستبو و دومینیک شینر تاسیس شد.

پروژه آیوتا (IOTA) در اکتبر 2015 از طریق پستی که فروش توکن را در یک انجمن آنلاین بیت کوین اعلام کرد، اعلام شد.

ریشه آیوتا (IOTA) به پروژه Jinn برمی گردد، هدف آن پروژه توسعه سخت‌ افزار سه‌ گانه یا سخت‌ افزار کم‌ هزینه، عمدتاً پردازنده‌ های همه منظوره، برای استفاده در اکوسیستم اینترنت اشیا بود.

پروژه Jinn در سپتامبر 2014 یک فروش جمعی برای توکن‌ های خود برگزار کرد.

عرضه اولیه ارز دیجیتال (ICO) Jinn در آن زمان در حال افزایش بود و هیچ شفافیتی در مورد وضعیت نظارتی آنها وجود نداشت، در سال 2015، Jinn به آیوتا (IOTA) تغییر نام داد و فروش توکن دیگری نیز برگزار شد، این توکن ها به عنوان توکن های کاربردی به بازار عرضه شدند و دارندگان توکن Jinn می‌ توانند توکن‌ های خود را در سیستم جدید با هم مبادله کنند.

به گفته David Sønstebø، آیوتا (IOTA) به دلیل پروژه Jinn تولید شد، بنابراین تنها معرفى آیوتا (IOTA) و سپس Jinn پس از آن منطقى است.

تراکنش پیدایش برای آیوتا (IOTA) آدرسی با موجودی بود که شامل تمام MIOTA می باشد، ارز دیجیتال آن که استخراج شده است، اما گزارش ها حاکی از آن است که هنوز یک نشانه از تراکنش پیدایش به صورت آنلاین پیدا نشده است، این توکن ها به آدرس های دیگر پراکنده شدند، تعداد کل MIOTA هایی که قرار است وجود داشته باشند 27 کوادریلیون است، به گفته بنیانگذاران آیوتا (IOTA)، تعداد کل MIOTA ها به خوبی با حداکثر مقدار صحیح مجاز در جاوا اسکریپت، یک زبان برنامه نویسی، مطابقت دارد.

نگرانی در مورد آیوتا (IOTA)

انتقاد از IOTA عمدتاً در مورد نقص فنی آن بوده است، مانند بسیاری از ارزهای دیجیتال، سیستم آیوتا (IOTA) نوپا و اثبات نشده است.

یک حمله فیشینگ در شبکه آن منجر به سرقت MIOTA به ارزش 3.94 میلیون دلار شد.

در پاسخ به این حمله، تیم توسعه آیوتا (IOTA) یک پست وبلاگی نوشت که در آن مراحل ایجاد یک شروع قوی برای استفاده از ارز دیجیتال خود را تشریح کرد.

توسعه دهندگان IOTA قرار است رمزنگاری خود را رول کنند، به عبارت دیگر، آنها روش رمزگذاری خود را از ابتدا ایجاد کردند و از تابع هش SHA-256 که به طور گسترده در بیت کوین استفاده می شود صرف نظر کردند.

تیم ابتکار ارز دیجیتال MIT آسیب‌ پذیری‌ های جدی را در عملکرد هش آیوتا (IOTA)، که Curl نامیده می‌ شود، پیدا کردند، این تابع زمانی که دو ورودی متفاوت به آن داده شد، خروجی یکسانی را تولید کرد و این ویژگی به عنوان collision شناخته می شود و نشان دهنده یک تابع هش شکسته است، در تجزیه و تحلیل خود از آسیب‌ پذیری، تیم MIT اظهار داشت که یک بازیگر قدرتمند می‌ توانست با تکنیک خود سرمایه‌ های کاربران را از Tangle از بین ببرد یا به سرقت برده باشد، لازم به ذکر است اعلام شود تیم آیوتا (IOTA) این آسیب پذیری را اصلاح کرده است.

ادعا های آیوتا (IOTA) برای از بین بردن مشکلات مقیاس پذیری برای بلاکچین ها از طریق استفاده از DAG مشکلات جدی وجود دارد.

ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم، توانایی هش‌ گراف‌ ها (ساختار های داده زیربنایی برای DAG) را برای حل مشکلات مقیاس‌ پذیری مورد تردید و شک قرار داده است، همانطور که او توضیح می‌ دهد، نسخه‌ های فعلی هش‌ گراف‌ ها وابستگی بلاکچین به حافظه کامپیوتر و قدرت پردازش را حل نمی‌ کنند، مقیاس پذیری یک سیستم با استفاده از هشگراف هنوز به ظرفیت و سرعت هر یک از سیستم های درون شبکه ای بستگی دارد.

از سال 2020، شبکه آیوتا (IOTA) از یک سرور مرکزی به نام Coordinator برای اطمینان از امنیت تراکنش استفاده می کرد.

این رویه ادعای آن را مبنی بر اینکه یک سیستم غیرمتمرکز است کمرنگ کرده است، زیرا معرفی یک هماهنگ کننده منجر به معرفی یک نقطه شکست واحد شده است، همچنین سرعت شبکه را کاهش داده است زیرا پردازش موازی در یک سیستم مبتنی بر Coordinator رخ نمی دهد.

بنیاد آیوتا (IOTA) طرحی به نام Coordicide برای حذف هماهنگ کننده در آینده داشت.

معرفی ارز دیجیتال آیوتا 2

آینده آیوتا (IOTA)

اگرچه ارزش بازار آیوتا (IOTA) نسبت به بالاترین حد خود در سال 2017 به میزان قابل توجهی کاهش داشت، اما ثروت این ارز دیجیتال تا اواخر سال 2020 نشانه هایی از بهبود را نشان داد.

همکاری مستمر آیوتا با شرکت‌ های بزرگ و تمرکز بر اینترنت اشیا در حال رشد، همچنین به متمایز کردن آن از سایر ارزهای دیجیتال و ایجاد علاقه سرمایه‌ گذاران کمک می‌ کند.

ارزهای دیجیتال برای موفقیت باید خدمات یا کاربرد متفاوتی ارائه کنند و آیوتا (IOTA) بهینه سازی اینترنت اشیا را هدف قرار داده است.

تفاوت آیوتا و بیت کوین

راه حل آیوتا (IOTA) برای مشکلات بیت کوین حذف چندین مفهوم کلیدی و محدودیت های توپوگرافی بلاکچین است.

MIOTA، ارز دیجیتال شبکه آیوتا (IOTA)، از پیش تعیین شده است و اجماع تراکنش‌ ها در مقایسه با بلاکچین متفاوت است.

توسعه دهندگان آیوتا (IOTA) یک ساختار داده جدید (روشی برای ساماندهی نمایش های عددی در حافظه کامپیوتر) به نام Tangle پیشنهاد کرده اند.

Tangle یک نمودار غیرمتمرکز (DAG) است، سیستمی از گره ها که متوالی نیستند، هر گره می تواند به چندین گره دیگر در یک Tangle متصل شود، اما آنها فقط در یک جهت خاص به هم متصل هستند به این معنی که یک گره نمی تواند به خودش مراجعه کند.

یک بلاکچین استاندارد نیز یک DAG است، زیرا یک مجموعه پیوندی متوالی است، اما IOTA Tangle یک سیستم موازی است که در آن تراکنش‌ ها می‌ توانند به‌ جای انجام متوالی، به طور همزمان پردازش شوند.

همانطور که سیستم های بیشتری به Tangle متصل می شوند در پردازش تراکنش ها ایمن تر و کارآمدتر می شود.

در بیت‌ کوین، گروهی از سیستم‌ هایی که گره‌ های کاملی را اجرا می‌ کنند، شامل کل تاریخچه تراکنش‌ های یک سیستم مرکزی، برای تایید و اجماع، در این فرآیند انرژی و محاسبات فشرده است.

گره کامل در Tangle مورد نیاز نیستند، هر تراکنش جدید با ارجاع به دو تراکنش قبلی تأیید می‌ شود و زمان و حافظه مورد نیاز برای تأیید یک تراکنش کاهش می‌ یابد، یک سیستم اثبات کار (PoW) به راحتی قابل حل و ساده به عنوان مرحله نهایی به معامله اضافه می شود، به دو تراکنش انتخاب شده به عنوان اشاره می شود و سیستم آیوتا (IOTA) از یک الگوریتم انتخاب نکته با اطمینان، به عنوان معیاری برای تایید تراکنش استفاده می کند.

فرض کنید یک تراکنش در گذشته 97 بار تایید شده است، سپس، 97% اطمینان وجود دارد که یک گره آن را در آینده تایید خواهد کرد.

این روش تأیید تراکنش منجر به بدون کارمزد و مصرف انرژی کم می‌ شود و MIOTA را قادر می‌ سازد تا در طیف گسترده‌ ای از دستگاه‌ ها و ماشین‌ ها با نیاز های مختلف استفاده شود.

ارسال نظر