تصویر
علی الوندی

61 روز پیش

معرفی ارز دیجیتال آیوتکس

معرفی ارز دیجیتال آیوتکس

آیوتکس (IoTeX) یک شبکه است که تلاش می کند به بلاکچینی تبدیل شود که به اینترنت اشیا نیرو می بخشد.

به گفته شرکت تحقیقاتی GlobeNewswire، ارزش بازار اینترنت اشیا در سال 2020 به 308.97 میلیارد دلار رسیده است.

دستگاه‌ های اینترنت اشیا قادر به جمع‌ آوری حجم زیادی از داده ها است، یکی از اهداف شبکه آیوتکس (IoTeX) تبدیل شدن به بلاکچینی است تا تراکنش ها را به روشی ایمن تسهیل کند.

IOTX ارز دیجیتال اصلی شبکه آیوتکس (IoTeX) است.

تاریخچه شبکه آیوتکس (IoTeX)

آیوتکس (IoTeX) توسط Jing Sun ،Raullen Chai ،Qevan Guo و Xinxin Fan تأسیس شد.

آیوتکس (IoTeX) یک شبکه بلاکچین غیرمتمرکز و مقیاس پذیر است که به IoT خدمات می دهد.

به گفته توسعه‌ دهندگان شبکه آیوتکس (IoTeX)، افراد و مشاغل می‌ توانند از طریق آیوتکس (IoTeX) مالک دستگاه‌ های خود شوند و آنها را کنترل کنند و در بلاکچین با یک بلوک واحد و چندین زنجیره جانبی متصل به آن استفاده می‌ شود.

مکانیسم اجماع اثبات سهام (DPoS) منحصر به فرد، سرعت و مقیاس پذیری به اتصال بلوک دستگاه های اینترنت اشیا را مدیریت می کند.

آیوتکس (IoTeX) با تیمی متشکل از 30 محقق، بیش از 9500 دستگاه را به هم متصل کرده و تا به امروز بیش از 14 میلیون تراکنش را انجام داده است، دو دستگاه متصل به شبکه بلاکچین آیوتکس (IoTeX) عبارتند از:

  • Ucam: یک دستگاه دوربین هوشمند امنیتی خانگی با هویت مبتنی بر بلاکچین و قابلیت های ورود به سیستم برای حفظ حریم خصوصی و کنترل قوی بر داده ها.
  • Pebble: دستگاهی شبیه حسگر که می‌ تواند اطلاعاتی مانند مکان، آب و هوا و حرکت را ضبط کند و آن‌ ها را از طریق شبکه آیوتکس (IoTeX) برای داده‌ های دقیق، پردازش کند.
هوش مصنوعی ارز دیجیتال و بورس

ارز دیجیتال IOTX چیست؟

IOTX ارز دیجیتالی است که به عملکرد بلاکچین شبکه آیوتکس (IoTeX) کمک می کند.

IOTX یک توکن ERC20 است که به عنوان ورودی به بازار آیوتکس (IoTeX) عمل می کند.

با استفاده از توکن IOTX می توانید دستگاه های اینترنت اشیا را به شبکه آیوتکس (IoTeX) متصل کنید.

تراکنش‌ های شبکه زیر 0.10 دلار، قرارداد های هوشمند و برنامه‌ های غیرمتمرکز (DApps) همگی با کمک توکن‌ های IOTX آسان می‌ شوند.

دارندگان توکن IOTX می توانند در تیم مدیریت شبکه آیوتکس (IoTeX) با پیش بینی و رای دادن به نمایندگان شرکت کنند و از این طریق آینده شبکه آیوتکس (IoTeX) را شکل دهند.

هر کسی که توکن IOTX دارد می‌ تواند آن را برای کسب قدرت در رای گیری واریز کند که به کاربران امکان می‌ دهد رای دهند و به اداره اکوسیستم آیوتکس (IoTeX) کمک کنند با رای دادن، کاربران همچنین می توانند تا 10٪ از کل مبلغی را که دارند به دست آورند.

عملکرد آیوتکس (IoTeX)

IoTeX با اتصال ماشین ها به انسان از طریق یک شبکه بلاکچین مقیاس پذیر کار می کند. در حالی که مقیاس پذیری یک مسئله اصلی برای بسیاری از شبکه های بلاکچین است، IoTeX با فعال کردن تراکنش های بلادرنگ با هزینه بسیار کم، بر این مانع غلبه می کند. برنامه های مختلف اینترنت اشیا نیازهای متفاوتی دارند و غیرممکن است که همه گره های اینترنت اشیا متصل را در یک بلاکچین قرار دهیم.

بلاکچین IoTeX با سپردن وظایف از طریق زنجیره های جانبی بر این حوزه تمرکز می کند. هر زنجیره جانبی برای ارائه یک عملکرد منحصر به فرد از یک برنامه خاص ساخته شده است. این زنجیره‌های جانبی که به بلوک ریشه متصل می‌شوند، می‌توانند در صورت لزوم با یکدیگر تعامل داشته باشند و بار روی یک بلاکچین را کاهش دهند و سطح کارایی را افزایش دهند.

زنجیره ریشه مسئول تامین امنیت و امکان حاکمیت بر روی شبکه است، در حالی که زنجیره‌های جانبی یا زیر زنجیره‌های آن اتصال به دستگاه‌های IoT با اهداف مشابه یا کار در یک محیط مشابه را ممکن می‌سازند.

معرفی ارز دیجیتال آیوتکس 1

IOTX برای چه مواردی استفاده می شود؟

IOTX چندین هدف مختلف در بلاکچین IoTeX دارد. برای همه شرکت‌کنندگان در شبکه، از جمله نمایندگان، ذینفعان و ارائه‌دهندگان خدمات مفید است. هدف اصلی کوین IOTX ایجاد انگیزه های مورد نیاز برای اطمینان از نگهداری و عملکرد مناسب شبکه IoTeX به صورت غیر متمرکز است.

برخی دیگر از کاربردهای توکن IOTX عبارتند از:

  • پرداخت هزینه های گاز مورد نیاز برای تراکنش ها و اجرای قراردادهای هوشمند در بلاکچین IoTeX.
  • ذی نفعان کوین های IOTX می توانند به نمایندگانی رای داده و برای اجرای اجماع و کمک به حاکمیت، رای دهند.
  • پرداخت برای هر سرویس استفاده شده
  • ثبت هر وسیله از طریق چنگ زدن و سوزاندن .

ویژگی های آیوتکس (IoTeX)

یکی از مواردی که آیوتکس (IoTeX) را منحصر به فرد می کند، رویکرد آن برای ایجاد تمرکززدایی واقعی در بلاکچین است.

به طور معمول، دستگاه های اینترنت اشیا امروزی و داده هایی که جمع آوری می کنند توسط سازمان های خصوصی یا عمومی اداره و کنترل می شوند.

برای دسترسی به خدمات دستگاه های اینترنت اشیا، کاربران اغلب چاره ای جز رضایت کسب و کارها برای استفاده از داده های خود ندارند.

بلاکچین آیوتکس (IoTeX) آینده ای را متصور است که در آن کاربران دستگاه های هوشمند کنترل داده های خود را دارند.

آیوتکس (IoTeX) یک شبکه غیرمتمرکز را برای دستگاه‌ های IoT تقویت می‌ کند که در آن مصرف‌ کنندگان می‌ توانند حریم خصوصی را در دستان خود بگیرند، در حالی که تضمین می‌ کنند کیفیت خدمات ارائه‌ شده به خطر نیفتد.

آیوتکس (IoTeX) مشکل مقیاس پذیری اکثر شبکه های بلاکچین را از طریق چهار جزء اصلی حل می کند:

Roll-DPoS، زنجیره های لایه 2، محاسبات لبه و ارتباطات متقابل شبکه.

Roll-DPoS

اجماع Roll-DPoS با انتخاب تعداد خاصی از نمایندگان و تولیدکنندگان بلوک برای یک شبکه بلاکچین کار می کند.

صاحبان منافع از آرای خود برای انتخاب تولیدکنندگان بلوک استفاده می کنند، که سپس باید به ساخت بلوک ها و افزودن آنها به شبکه ادامه دهند.

نمایندگان برای افزودن بلوک های جدید پاداش دریافت می کنند و جوایز دریافتی را بین سهامدارانی که به آنها رای داده اند توزیع می کنند، بنابراین هم تولید کنندگان بلاک و هم ذینفعان برای حفظ تمرکززدایی بلاکچین آیوتکس (IoTeX) تشویق می شوند.

زنجیره لایه 2

زنجیره های لایه 2 یک معماری باز برای افزودن موارد استفاده و برنامه های کاربردی بر اساس ارزهای دیجیتال مختلف ارائه می دهد.

این کار از طریق اعتماد جمعی متقابل ایجاد شده از یک گروه از نمایندگان انجام می شود و ایجاد یک زنجیره فرعی برای افزودن دستگاه های مختلف اینترنت اشیا را بدون دردسر می کند.

محاسبات لبه

با استفاده از زنجیره های لایه 2، بلاکچین آیوتکس (IoTeX) محاسبات لبه را برای به اشتراک گذاشتن اقتصاد اعتمادی برای ایجاد DApps با محوریت حریم خصوصی را ممکن می سازد.

ارتباطات بین شبکه ای

زنجیره آیوتکس (IoTeX) می‌ تواند ارتباط با همه زیر زنجیره‌ ها را تسهیل کند و تعاملات زنجیره‌ ای و کنترلی را امکان‌ پذیر کند، این موضوع از طریق مکانیسم نهایی بلوک آن به دست می آید.

بلوک نهایی تضمین می کند که هر بلوکی که در شبکه آیوتکس (IoTeX) ایجاد می شود، چه در زنجیره اصلی یا  زنجیره دیگر قابل تغییر نباشد، این موضوع می تواند از حریم خصوصی محافظت کند و در عین حال امکان همکاری را فراهم می کند.

معرفی ارز دیجیتال آیوتکس 2

مزایا و معایب آیوتکس (IoTeX)

در حالی که شبکه IoTeX می تواند تأثیر مثبتی بر زیرساخت بلاکچین جهانی بگذارد، اما عاری از نقص نیست.

در زیر به مزایا و معایب آیوتکس (IoTeX) می پردازیم:

مزایا

هزینه کم برای هر تراکنش

از آنجایی که دستگاه‌ های هوشمند می‌ توانند حجم عظیمی از داده‌ ها را جمع‌ آوری کنند، بزرگترین چالش انتقال آن داده‌ ها از طریق بلاکچین است.

با زنجیره های لایه 2 آیوتکس (IoTeX)، سرعت هر تراکنش افزایش می یابد در حالی که هزینه آن به شدت کاهش می یابد و استفاده از شبکه بلاکچین را برای کاربران آسان تر می کند.

حریم خصوصی

از آنجایی که شبکه آیوتکس (IoTeX) به کاربران این امکان را می دهد تا داده های خود را کنترل کنند، برخلاف سایر شبکه های اینترنت اشیا، کاربران مجبور نیستند بین حریم خصوصی و خدمات یکی را انتخاب کنند.

قابلیت همکاری

زنجیره اصلی و معماری زیر شاخه ای در شبکه آیوتکس (IoTeX) امکان همکاری بین برنامه ها و دستگاه های هوشمند متصل به هر زنجیره جانبی را فراهم می کند.

این قابلیت متقابل به دستگاه ها اجازه می دهد تا در صورت لزوم با درگیر شدن با یکدیگر کارایی را افزایش دهند.

معایب

عدم تمرکز ناقص

از آنجایی که اجماع Roll-DPoS نمایندگان خاصی را انتخاب می کند که شبکه بلاکچین را اداره می کنند، این شبکه کاملاً غیرمتمرکز نیست.

نوسانات بالا

مانند بسیاری از ارز های دیجیتال جدید، IOTX دارای نوسان بسیاری می باشد و همچنین شاهد نوسانات عجیب و غریب و تغییرات ناگهانی قیمت در این ارز دیجیتال هستیم.

تفاوت شبکه آیوتکس (IoTeX) با IOTA

آیوتکس (IoTeX) اهداف بزرگی دارد و می تواند راه را برای اینترنت اشیا و بلاکچین هموار کند.

یکی از نزدیکترین رقبای آن IOTA است، پروژه ای که دیدگاه خود را مبنی بر تبادل امن داده ها به اشتراک می گذارد در مقایسه با شبکه آیوتکس (IoTeX)، کارمزد تراکنش های آیوتا بالاتر است، زیرا از ابزاری به نام DAG استفاده می کند که به هزینه ها می افزاید.

خرید ارز دیجیتال IOTX

شما به راحتی می توانید ارز دیجیتال IOTX را از تعدادی صرافی ارز دیجیتال که آن را فهرست کرده اند خریداری کنید.

نتیجه گیری

بلاکچین آیوتکس (IoTeX) که حدود سه سال پیش تأسیس شد، تا کنون پتانسیل بسیار زیادی را نشان داده است.

با توجه به قابلیت‌ های شبکه آیوتکس (IoTeX)، احتمالاً شاهد توسعه دستگاه‌ های IoT و DApp‌ های بیشتری در شبکه آن خواهیم بود که بر قیمت کلی IOTX تأثیر می‌ گذارد.

این تازه شروع IOTX در بازار است و تیم آیوتکس (IoTeX) راه درازی در پیش دارد، با این حال با اطلاعیه هایی مانند MachineFi و محصولات جامد مانند UCam و Pebble، به نظر می رسد که آنها در مسیر درستی هستند.

ارسال نظر