تصویر
علی الوندی

73 روز پیش

معرفی ارز دیجیتال کوزاما

معرفی ارز دیجیتال کوزاما

کوزاما (Kusama) یک پلتفرم از قبل تولید شده عمومی برای پلتفرم پولکادات (Polkadot) است.

کوزاما (Kusama) محیطی است که به هر توسعه‌ دهنده‌ ای اجازه می‌ دهد تا بلاکچین‌ ها یا برنامه‌ های جدید را قبل از انتشار در این شبکه آزمایش کند.

می توان گفت کوزاما (Kusama) به عنوان یک سیستم خاص برای توسعه دهندگانی عمل می کند که به دنبال آزمایش نسخه های اولیه پروژه های پولکادات (Polkadot) هستند، اما با ارزهای دیجیتالی که در بازار آزاد معامله می شوند.

ارتقا های رسمی پولکادات (Polkadot) نیز قبل از انتشار در پلتفرم کوزاما (Kusama) آزمایش می شوند.

آز آنجایی که استفاده اصلی از پلتفرم کوزاما (Kusama) برای تست کردن می باشد، کوزاما (Kusama) در تلاش است تا در حین نهایی کردن طراحی پروژه های پولکادات (Polkadot)، به توسعه دهندگان انعطاف بیشتری بدهد.

کوزاما (Kusama) قوانین ضعیف تری را نسبت به پولکادوت ارائه می دهد که شامل پارامتر های کنترلی سختگیرانه نمی شود.

کوزاما (Kusama) از بیشتر ویژگی‌ های اصلی طراحی پولکادات (Polkadot) تقلید می‌ کند، به عنوان مثال؛ کوزاما (Kusama) از دو نوع بلاکچین استفاده می کند.

یک شبکه اصلی به نام زنجیره رله، که در آن تراکنش ها دائمی هستند و شبکه های تولید شده توسط کاربر، به نام پاراچین.

پاراچین ها را می توان برای هر کاربری سفارشی کرد و از زنجیره رله اصلی برای امنیت استفاده کرد.

یک مزیت برای شروع یک پروژه در کوزاما (Kusama) این است که به پروژه های پولکادوت اجازه می دهد تا قبل از راه اندازی رسمی، یک پایگاه کاربری ایجاد کنند و در جامعه جذب شوند.

تاریخچه شبکه کوزاما (Kusama)

کوزاما (Kusama) در سال 2016 توسط سازندگان Polkadot ،Gavin Wood (از بنیانگذاران Ethereum)، Czaban و Robert Habermeier تاسیس شد.

Gavin Wood در گذشته Solidity را اختراع کرد، زبانی که توسط توسعه دهندگان برای نوشتن برنامه های غیرمتمرکز (dapps) در اتریوم استفاده می شود، او همچنین اولین مدیر ارشد فناوری بنیاد اتریوم بود و قبلاً یک دانشمند تحقیقاتی در مایکروسافت بود.

Gavin Wood شرکتی به نام Parity Technologies را در سال 2015 تأسیس کرد که Substrate، یک چارچوب توسعه نرم افزاری است که توسط توسعه دهندگان کوزاما (Kusama) که مایل به ایجاد پاراچین ها هستند، استفاده می شود.

Gavin Wood همچنین رئیس بنیاد Web3 است، سازمان غیرانتفاعی که فروش توکن پولکادات (Polkadot) را انجام داد و تقریباً 200 میلیون دلار از سرمایه گذاران در این فرآیند جمع آوری کرد.

معرفی ارز دیجیتال کوزاما 1

هوش مصنوعی ارز دیجیتال و بورس

شیوه عملکرد شبکه کوزاما (Kusama)

شبکه کوزاما (Kusama) امکان ایجاد دو نوع بلاکچین را فراهم می کند.

  • زنجیره رله: بلاکچین اصلی کوزاما (Kusama)، این شبکه جایی است که تراکنش ها نهایی می شوند. برای دستیابی به سرعت بیشتر، زنجیره رله افزودن تراکنش‌ های جدید را از اعتبارسنجی آن تراکنش‌ ها جدا می‌ کند.
  • پاراچین ها: پاراچین ها، بلاکچین های سفارشی هستند که از منابع محاسباتی زنجیره رله برای تایید دقیق بودن تراکنش ها استفاده می کنند.

زنجیره رله در شبکه کوزاما (Kusama)

برای حفظ توافق شبکه خود در مورد وضعیت سیستم، زنجیره رله کوزاما (Kusama) از یک تغییر در اجماع اثبات سهام (PoS) به نام اثبات سهام نامزد شده (NPoS) استفاده می کند.

این سیستم به هر کسی که KSM را با قفل کردن ارز دیجیتال در یک قرارداد خاص به اشتراک می‌ گذارد، اجازه می‌ دهد تا یک یا چند نقش زیر را که برای عملکرد آن ضروری است انجام دهد:

  • اعتبار سنجی: اعتبار سنجی داده ها در بلوک های پاراچین، همچنین در اجماع شرکت می کنند و در مورد تغییرات پیشنهادی در شبکه رای می دهند.
  • نامزدها: با انتخاب اعتبار دهنده های قابل اعتماد، زنجیره رله را ایمن کنید. نامزد ها توکن‌ های KSM سهام خود را با اعتبار سنجی‌ ها واگذار می‌ کنند و بنابراین رای خود را به آنها تخصیص می‌ دهند.

کاربرانی که KSM را به اشتراک می گذارند و این نقش ها را انجام می دهند نیز واجد شرایط دریافت جوایز KSM هستند.

کنترل شبکه کوزاما (Kusama)

سه نوع کاربر در شبکه کوزاما (Kusama) می توانند بر توسعه نرم افزار تأثیر بگذارند.

  1. اتاق رفراندوم: هر کسی که توکن های KSM را خریداری کند می تواند تغییراتی را در شبکه پیشنهاد دهد و تغییرات عمده پیشنهاد شده توسط دیگران را تایید یا رد کند.
  2. شورا: افراد انتخاب شده توسط دارندگان KSM هستند، اعضای شورا مسئول پیشنهاد تغییرات و تعیین اینکه کدام تغییرات پیشنهادی توسط دارندگان KSM در نرم افزار اعمال می شود، هستند. شورای کوزاما (Kusama) با هفت کرسی شروع به کار کرد، اما قرار است با افزایش علاقه مندان جامعه افزایش یابد.
  3. کمیته فنی: متشکل از تیم هایی که به طور فعال کوزاما (Kusama) را می سازند، این گروه می تواند در مواقع اضطراری پیشنهادات ویژه ای ارائه دهد، اعضای کمیته فنی با رأی اعضای شورا انتخاب می شوند.

ارسال نظر