تصویر
علی الوندی

7 روز پیش

معرفی ارز دیجیتال لایت کوین

معرفی ارز دیجیتال لایت کوین

لایت کوین (LTC) یک ارز دیجیتال است که در سال 2011، دو سال پس از بیت کوین، توسط یک مهندس سابق گوگل به نام چارلی لی تأسیس شد.

مانند بیت کوین، لایت کوین بر اساس یک شبکه پرداخت جهانی منبع باز است که توسط هیچ مرجعی کنترل نمی شود.

لایت کوین از جنبه هایی مانند نرخ تولید بلوک سریعتر و استفاده از Scrypt به عنوان طرح اثبات کار (PoW) با بیت کوین متفاوت است.

لایت کوین یکی از اولین آلت کوین ها است که از کد منبع باز اصلی بیت کوین مشتق شده است.

در ابتدا رقیب قدرتمندی برای بیت کوین بود، با این حال، از آنجایی که بازار ارزهای دیجیتال در سال‌ های اخیر با عرضه‌ های جدید بسیار اشباع‌ و رقابتی‌ شده است، محبوبیت لایت کوین تا حدودی کاهش یافته است.

لایت کوین همیشه به عنوان واکنشی به بیت کوین در نظر گرفته شده است.

در واقع، زمانی که سازنده لایت کوین اولین بار این ارز را در یک انجمن محبوب بیت کوین اعلام کرد، آن را نسخه لایت بیت کوین نامید، به همین دلیل، لایت کوین بسیاری از ویژگی های مشابه بیت کوین را دارد و برخی از جنبه های دیگر را تیم توسعه لایت کوین بهبود بخشید و اگر احساس کند نیاز به تطبیق است، تغییر می دهد.

نکات کلیدی

  • لایت کوین یک ارز دیجیتال است که در سال 2011، دو سال پس از بیت کوین، توسط یک مهندس سابق گوگل به نام چارلی لی تأسیس شد.
  • لایت کوین می تواند به عنوان راهی برای پرداخت به مردم در هر نقطه از جهان بدون نیاز به واسطه ای برای پردازش تراکنش استفاده شود.
  • لایت کوین ارزی است که با ارزش بازار ارزهای دیجیتال سنجیده می شود و جزو ارز های برتر محسوب می شود.
  • مجموعا تعداد ارز های لایت کوین 84 میلیون می باشد.

معرفی ارز دیجیتال لایت کوین 1

هوش مصنوعی ارز دیجیتال و بورس

درک لایت کوین

لایت کوین مانند سایر ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز است و توسط دولتی صادر نمی شود.

لایت کوین ارز دیجیتال قابل استخراج با تعداد ثابت است و از تعداد 84 میلیون واحد بیشتر نمی شود و هرگز بیش از 84 میلیون لایت کوین در گردش وجود نخواهد داشت.

در هر 2.5 دقیقه، شبکه لایت کوین (Litecoin) یک بلوک جدید ایجاد می کند، یک سیستم مرکزی برای تراکنش های لایت کوین (Litecoin) در سراسر جهان.

بلوک ها توسط نرم افزار استخراج تأیید می شود و برای هر شرکت کننده در سیستم استخراج به نام ماینر که می خواهد آن را ببیند قابل مشاهده است.

هنگامی که یک ماینر تراکنش را تأیید کرد، بلوک بعدی وارد زنجیره می شود که رکوردی از هر تراکنش لایت کوین است که تاکنون انجام شده است.

تشویق کننده هایی برای استخراج لایت کوین وجود دارد: اولین ماینری که با موفقیت یک بلوک را تأیید می کند، مقداری لایت کوین پاداش می گیرد.

همانند بیت کوین، تعداد لایت کوین هایی که به چنین کاری تعلق می گیرد با گذشت زمان کاهش می یابد.

ملاحظات خاص

استخراج ارز دیجیتال با نرخی که برای ماینرها ارزش دارد، نیازمند مقدار زیادی از قدرت پردازشی است که از سخت افزار تخصصی برخوردار است.

واحد پردازش مرکزی (CPU) در اکثر رایانه‌ های شخصی برای استخراج بیشتر ارزهای دیجیتال به اندازه کافی سریع نیست، لایت کوین را می توان از اکثر ارزهای دیجیتال دیگر متمایز کرد زیرا می توان آن را با رایانه های شخصی استخراج کرد، هر چه ظرفیت ماینر برای استخراج بیشتر باشد، شانس بیشتری برای کسب پاداش ارزشمند برای یک ماینر وجود دارد.

هر ارز، حتی دلار آمریکا یا شمش طلا، فقط به اندازه ای ارزشمند است که جامعه فکر می کند.

اگر فدرال رزرو شروع به گردش بیش از حد اسکناس کند، ارزش دلار در مدت کوتاهی کاهش می یابد، این پدیده فراتر از ارز است، هر کالا یا خدماتی هر چه آسانتر و ارزانتر در دسترس باشد ارزش کمتری پیدا می کند.

سازندگان لایت کوین از همان ابتدا متوجه شدند که برای یک ارز جدید شهرت در بازار دشوار است اما با محدود کردن تعداد لایت کوین‌ های در گردش، بنیان‌ گذاران حداقل می‌ توانند ترس مردم از تولید بیش از حد را کاهش دهند.

لایت کوین و بیت کوین

مهم ترین تمایز بین لایت کوین و بیت کوین، الگوریتم های رمزنگاری متفاوتی است که هر کدام از آنها استفاده می کنند.

بیت کوین از الگوریتم SHA-256 استفاده می کند، در حالی که لایت کوین از الگوریتم جدیدتری به نام Scrypt استفاده می کند.

لایت کوین در مقایسه با بیت کوین مزایای ذاتی نیز دارد، لایت کوین با هدف اولویت بندی سرعت تراکنش تاسیس شد و این دلیل اصلی محبوبیت آن است.

میانگین زمان تایید تراکنش شبکه بیت کوین در حال حاضر کمتر از 9 دقیقه برای هر تراکنش است، در حالی که زمان لایت کوین تقریباً 2.5 دقیقه است.

شبکه لایت کوین به دلیل زمان کوتاه‌ تر تولید بلوک می‌ تواند تراکنش‌ های بیشتری را انجام دهد.

بیت کوین به طور قابل توجهی دارای ارزش بازار بیشتری نسبت به  لایت کوین است.

 بیت کوین و لایت کوین دارای منابع ثابت هستند، عرضه بیت کوین تنها به ۲۱ میلیون واحد محدود شده است، در حالی که کل عرضه ثابت لایت کوین ۸۴ میلیون واحد است.

معرفی ارز دیجیتال لایت کوین 2

اهداف لایت کوین

لایت کوین، مانند همه ارزهای دیجیتال، نوعی دارایی دیجیتال است.

هم افراد و هم موسسات می توانند از لایت کوین برای خرید محصولات و خدمات و انتقال وجه بین حساب ها استفاده کنند.

سرمایه گذاران می‌ توانند بدون استفاده از واسطه‌ ای مانند بانک، موسسات مالی یا خدمات پردازش پرداخت، با لایت کوین تراکنش های خود را انجام دهند.

بسیاری از سرمایه گذاران به جای تمرکز بر عملکرد آن، به لایت کوین به عنوان یک سرمایه گذاری بلندمدت نگاه می کنند، مشابه سرمایه گذاری در هر نوع ارز، سرمایه گذاران حدس می زنند که لایت کوین در طول زمان ثروت نسبی ایجاد کند.

عملکرد لایت کوین

لایت کوین یک ارز دیجیتال همتا به همتا است، به این معنی که توسط یک مرجع اداره نمی شود.

شبکه لایت کوین (Litecoin) پرداخت‌ های فوری و تقریباً صفر را ارائه می‌ کند که می‌ تواند توسط افراد یا مؤسسات در سراسر جهان انجام شود.

بیت کوین، لایت کوین و بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال از الگوریتم اثبات کار (PoW) برای ایمن سازی شبکه های خود استفاده می کنند.

اساساً، PoW مستلزم آن است که یکی از طرفین به همه طرف های دیگر شرکت کننده در شبکه ثابت کند که مقدار مورد نیاز تلاش محاسباتی صرف شده است.

برخلاف بیت کوین که از الگوریتم هشینگ SHA-256 PoW استفاده می کند، لایت کوین از الگوریتم Scrypt PoW کم مصرف استفاده می کند.

آخرین هاوینگ لایت کوین چه زمانی بود؟

مانند بیت کوین، ایجاد توکن های لایت کوین شامل فرآیندی به نام استخراج است.

برای شرکت در عمل ماینینگ، ماینرها با لایت کوین پاداش می گیرند.

نصف کردن لایت کوین، به نمونه ای از نصف کردن مقدار پاداش لایت کوین که استخراج کنندگان برای هر بلوک داده می شود اشاره دارد.

هدف هاوینگ لایت کوین حفظ قدرت خرید لایت کوین است.

آخرین هاوینگ لایت کوین در 5 آگوست 2019 انجام شد، در این تاریخ، پاداش استخراج از 25 LTC در هر بلوک به 12.5 LTC در هر بلوک کاهش یافت. 11 نصف شدن بعدی (از 12.5 LTC در هر بلوک به 6.25 LTC در هر بلوک) در حدود 23 اوت 2023 پیش بینی می شود.

نتیجه گیری

هنگامی ارزش یک ارز برای تعداد بسیاری از کاربران مشخص می شود که مطمئن هستند ارز واقعاً همان چیزی است که نشان می دهد و احتمالاً ارزش خود را از دست نخواهد داد و می تواند خود را به عنوان یک روش پرداخت حفظ کند.

ارسال نظر