تصویر
علی الوندی

18 روز پیش

TSETMC چیست و چه کاربردی دارد؟

TSETMC چیست و چه کاربردی دارد؟

TSETMC وبسایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران است.

Tehran Securities Exchange Technology Management Co که با نام کوتاه شده TSETMC شناخته می شود، وبسایت بسیار مهم و کاربردی برای سهامداران و کاربران بورس است.

این سایت وظیفه دارد تا آمار لحظه ای نماد های بورس، فرابورس، بورس انرژی ایران و بورس کالا و صندوق های سرمایه گذاری را ثبت کند و نمای کلی از وضعیت فعلی و تاریخچه هر سهم را نمایش دهد.

نکات کلیدی

 • TSETMC نام وبسایت رسمی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران است.
 • TSETMC نام کوتاه شده و مخفف Tehran Securities Exchange Technology Management Co می باشد.
 • TSETMC بسیار مهم و یکی از پرکاربرد ترین وبسایت ها برای کاربران بورس و سهامداران است.
 • TSETMC آمار لحظه ای و اطلاعات دقیق هر نماد بورسی را به صورت لحظه ثبت و ارائه می کند.
هوش مصنوعی ارز دیجیتال و بورس

درک وبسایت TSETMC

با کمک وبسایت TSETMC می توان سهام هایی را با ویژگی های خاصی فیلتر کرد و نماد ها مربوط به هر بازار یا صنعت که دارایی ویژگی خاصی هستند را با دقت بیشتری بررسی نمود.

در وبسایت TSETMC امکان این موضوع وجود دارد که شما لیست سفارشات خرید و فروش، EPS، P/E، DPS، حجم مبنا، سابقه معاملات (حقیقی و حقوقی)، پیام‌های ناظر بازار بورس، شاخص کل بورس، حجم معاملات، ارزش معاملات، قیمت پایانی سهام، قیمت سهام و … را به صورت لحظه ای مشاهده کنید.

این وبسایت تمام اطلاعات معاملات سهام ها را نشان می دهد و شما می توانید از ابتدا تا کنون میزان تغییرات اطلاعات نماد ها را بررسی کنید و مواردی مانند حجم معاملات و تغییر قیمت ها و موارد بسیار مهم و جزئی تر را رصد کنید.

TSETMC چیست و چه کاربردی دارد؟ 1

ساختار وبسایت TSETMC

شما زمانی که وارد وبسایت TSETMC می شوید، در گوشه بالا سمت چپ تصاویری وجود دارند، هر کدام مربوط به بخش خاصی هستند که می توانید از آن ها استفاده کنید، این بخش ها عبارتند از:

 • نمایش فهرست: در این بخش شما می توانید از امکانات متنوعی مانند؛ پیغام های ناظر بازار، نرم افزار ها، مقایسه شرکت ها و موارد دیگر را مشاهده کنید.
 • Language: در این بخش شما با استفاده از این گزینه می توانید زبان سایت را از فارسی به انگلیسی تغییر دهید.
 • خانه: در این بخش با استفاده از این گزینه می توانید به صفحه اصلی یا نخستین صفحه سایت بروید.
 • دیده بان بازار: این بخش یکی از پر کاربرد ترین بخش های مورد استفاده در سایت TSETMC می باشد، شما با انتخاب این گزینه می توانید با ایجاد نوشتن فیلتر که جزو مباحث تخصصی محسوب می شود، سهام و یا نماد هایی را که دارایی ویژگی های خاصی که مد نظر شما هستند را مشاهده کنید.
 • جستجوی نماد: در این بخش و با استفاده از این گزینه می توانید نماد بورسی شرکت مورد نظرتان را جستجو کنید و با انتخاب نماد یافت شده به صفحه مربوط به شرکت شده و تمام اطلاعات لحظه ای و گذشته نماد و همچنین اطلاعات مالی مربوط به شرکت را مشاهده کنید.
 • آموزش: با انتخاب این گزینه می توانید محتوای آموزشی سایت TSETMC را به صورت ویدیو و کتاب داشته باشید، تمام محتوای آموزشی در ویدیو و کتاب توسط سایت بورس مدیا تهیه می شود، وبسایت بورس مدیا (BourseMedia)  زیر نظر شرکت اطلاع رسانی بورس وابسته به سازمان بورس تهران فعالیت می کنید و هدف این مجموعه تولید محتوای آموزشی بورسی برای گسترش فرهنگ سرمایه گذاری در بازار بورس می باشد.
 • نقشه بازار: با انتخاب این گزینه که با عنوان هیپ مپ نیز شناخته می شود، شما می توانید تصویری از نمای کلی بازار بورس را به صورت خلاصه مشاهده کنید.
 • نظر و پیشنهاد: در این بخش و با انتخاب این گزینه می توانید ثبت نظر، انتقاد، پیشنهاد و شکایت های خود را با موضوعات مختلف مانند: انجام تخلفی مربوط به یک شرکت را از طریق وبسایت shekayat.seo.ir به ثبت برسانید.
 • راهنما: با انتخاب این گزینه شما می توانید صفحه راهنمای سایت را مشاهده کنید.
 • اخبار: با انتخاب این گزینه شما می توانید از اخبار مربوط به سایت TSETMC مطلع شوید.

همچنین در نوار بالایی وبسایت زبانه های مختلفی هستند که شما می توانید وارد این زبانه ها شوید که عبارتند از:

 • در یک نگاه
 • بورس اوراق بهادار تهران
 • فرابورس ایران
 • بورس انرژی ایران
 • شبکه کدال
 • صندوق های سرمایه گذاری
 • بورس کالا

در یک نگاه

در این زبانه شما می توانید نمای کلی از اطلاعات مربوط به بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران را مشاهده کنید، اطلاعاتی که در این زبانه وارد شده اطلاعات بسیار کلی مانند؛ وضعیت باز و بسته بودن بازار، شاخص کل، ارزش بازار، اطلاعات قیمت و اطلاعات کلی مربوط به معاملات می شود.

بورس اوراق بهادار تهران

در این زبانه شما می توانید اطلاعات مربوط به بورس اوراق بهادار تهران را مشاهده کنید.

این زبانه خودش شامل 8 زبانه است، که 7 زبانه اطلاعات متفاوتی را نمایش می دهند و یک زبانه تمام اطلاعات هفت زبانه را به صورت یک جا نشان می دهد، این زبانه ها عبارتند از:

 1. در یک نگاه: در این زبانه می توانید تمام اطلاعات کلی مربوط به بورس اوراق بهادار تهران که شامل وضعیت بازار نقدی بورس، پیام های ناظر و نماد های پر تراکنش می شوند را مشاهه کنید.
 2. شاخص ها: در این زبانه می توانید شاخص کل، شاخص کل هم وزن، شاخص های منتخب، بهترین گروه های صنعتی بر اساس ارزش معاملات و شاخص های منتخب بر اساس بالاترین تغییر مثبت را مشاهده کنید، نماد های تاثیر گذار در شاخص و تاریخچه ارزش بازار بورس نیز در این زبانه قابل مشاهده است.
 3. قیمت ها: در این زبانه اطلاعات مربوط به قیمت شامل بیشترین افزایش قیمت، بیشترین کاهش قیمت، افزایش آخرین قیمت پایانی، کاهش آخرین قیمت پایانی، حق تقدم،ابزار های نوین مالی و معاملات عمده را می توانید مشاهده کنید.
 4. عرضه و تقاضا: در این زبانه اطلاعات مربوط به برترین تقاضا و برترین عرضه را می توانید مشاهده کنید.
 5. ابزار های مشتقه و اوراق بدهی: در این زبانه شما می توانید اطلاعات کاربردی مانند؛ حجم معاملات، ارزش معاملات، پیام‌ های ناظر بازار، عرضه و تقاضای آتی، عرضه و تقاضای اختیار معامله، عرضه و تقاضای اختیار تبعی و درنهایت عرضه و تقاضای اوراق بدهی را مشاهده کنید.
 6. افزایش‌ها و تغییرات: در این زبانه شما می توانید تعدیلات قیمتی، تغییرات ارزش بازار، بیشترین حجم و ارزش معامله و افزایش سرمایه‌ ها را مشاهده کنید.
 7. نماد های مشمول تعلیق: در این زبانه شما می توانید نماد های مشمول فرایند تعلیق و نماد های تعلیق شده را مشاهده کنید.
 8. همه اطلاعات: در این زبانه شما می توانید تمام اطلاعات زبانه های دیگر را به صورت یک جا مشاهده کنید.

فرابورس ایران

در این زبانه شما می توانید اطلاعات مربوط به فرابورس ایران را مشاهده کنید.

فرابورس ایران دارای تمام زبانه های بورس اوراق بهادار تهران است با این تفاوت که سه زبانه دیگر در فرابورس ایران وجود دارد، عبارتند از:

 1. شرکت های کوچک و متوسط: در این زبانه می توانید اطلاعات تراکنش نماد های پر بازدید که مربوط به شرکت های کوچک و متوسط هستند را مشاهده کنید.
 2. بازار پایه: این زبانه شامل سه زبانه بازار زرد، بازار نارنجی و بازار قرمز می شود که در هر کدام از این زبانه ها اطلاعات مربوط به پر بازدید ترین نماد ها نمایش داده می شود.
 3. مشتقه: در این زبانه شما می توانید اطلاعات مربوط به معاملات، اختیار معامله و عرضه و تقاضا معاملات مربوط به اختیار معامله را مشاهده کنید.

بورس انرژی ایران

در این زبانه شما می توانید اطلاعات مربوط بورس انرژی ایران را مشاهده کنید.

بورس انرژی ایران شامل 8 زبانه می باشد که این زبانه ها عبارتند از:

 1. بازار فیزیکی (نفت، گاز و سایر حامل های انرژی): در این زبانه شما می توانید اطلاعات اساسی مربوط به بازار فیزیکی، عرضه های پیش رو، مازاد و تاریخچه معاملات را مشاهده کنید.
 2. بازار عمده‌ فروشی برق: در این زبانه می توانید اطلاعات اساسی مربوط به بازار عمده فروشی برق، پیام های ناظر بازار، فهرست معاملات، برترین قیمت عرضه و تقاضا بار پایه،کم باری، میان باری و پر باری را مشاهده کنید.
 3. بازار مصرف کنندگان بزرگ برق: در این زبانه می توانید اطلاعات اساسی مربوط به بازار مصرف کنندگان بزرگ برق، عرضه های پیش رو، تاریخچه معاملات، فهرست معاملات سلف موازی استاندارد برق مصرف کنندگان بزرگ و برترین قیمت عرضه و تقاضا بار پایه، کم باری، میان باری و پر باری را مشاهده می کنید.
 4. سلف استاندارد: در این زبانه شما می توانید اطلاعات اساسی مربوط به سلف استاندارد، قرارداد های فعال و قرارداد های سررسید شده را مشاهده کنید.
 5. بازار سایر اوراق بهادار قابل معامله: در این زبانه می توانید اطلاعات اساسی در مورد سایر اوراق بهادار قابل معامله، صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله و اوراق گواهی ظرفیت زیر نظر این بازار را مشاهده کنید.
 6. سامانه مظنه یابی: در این زبانه می توانید اطلاعات مربوط به عرضه های انجام شده را مشاهده کنید.
 7. قرارداد های آتی: در این زبانه می توانید اطلاعات اساسی و سایر اطلاعات مربوط به قرارداد های آتی را مشاهده کنید.
 8. همه اطلاعات: در این زبانه شما می توانید تمام اطلاعات زبانه های دیگر را به صورت یک جا مشاهده کنید.

TSETMC چیست و چه کاربردی دارد؟ 2

شبکه کدال

در این زبانه اطلاعیه های مربوط به سامانه کدال نمایش داده می شود.

صندوق های سرمایه گذاری

در این زبانه شما می توانید اطلاعات مربوط به صندوق های سرمایه گذاری را مشاهده کنید.

صندوق های سرمایه گذاری دارای 8 زبانه است که در ادامه، زبانه ها نام برده می شوند اما برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد صندوق های سرمایه گذاری بهتر است به سایت مربوط به خود صندوق ها مراجعه کنید تا اطلاعات را به صورت دقیق و به روز مشاهده کنید.

زبانه های این بخش عبارتند از:

 1. در سهام: صندوق های سرمایه گذاری سهامی بیشتر دارایی خود را بر روی سهام سرمایه گذاری می کنند.
 2. مختلط: صندوق های سرمایه گذاری مختلط ترکیبی از صندوق های سهامی و درآمد ثابت هستند.
 3. درآمد ثابت: صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت بیشتر دارایی خود را بر روی سپرده های بانکی و اوراق سرمایه گذاری می کنند.
 4. بازارگردانی
 5. جسورانه: صندوق های سرمایه گذاری جسورانه بیشتر دارایی خود را بر روی سهام های پر ریسک و کسب و کار های نوپا سرمایه گذاری می کنند، این صندوق ها از ریسک بسیار بالایی برخوردار هستند.
 6. طلا: صندوق های سرمایه گذاری طلا بیشتر دارایی خود را بر روی سهام های صنعت طلا سرمایه گذاری می کنند.
 7. زمین و ساختمان: صندوق های سرمایه گذاری زمین و ساختمان بیشتر دارایی خود را بر روی سهام ملکی و صنعت ساختمان سرمایه گذاری می کنند.
 8. پروژه

بورس کالا

در این زبانه شما می توانید اطلاعات مربوط به بورس کالا را مشاهده کنید.

بورس کالا دارای 10 زبانه است که در ادامه با این زبانه ها آشنا می شویم.

 1. سلف استاندارد
 2. صندوق های کالایی
 3. گواهی سپرده کالایی
 4. نمای بازار-آتی
 5. نمای بازار اختیار معامله
 6. اطلاعیه عرضه بازار فیزیکی
 7. قیمت نماد های فیزیکی
 8. معاملات بازار فیزیکی
 9. پیام ناظر
 10. اعلانات و اطلاعیه ها

صفحه نماد

شما می توانید با استفاده از بخش جستجو در سایت TSETMC نام هر نماد متعلق به هر شرکت را جستجو کنید و با انتخاب آن نماد وارد صفحه مخصوص نماد که اطلاعاتی جزئی، لحظه ای و تاریخی را نمایش می دهد را مشاهده کنید.

در نوار بالایی این صفحه، 19 زبانه وجود دارد که اطلاعات مربوط به نماد را به ما نمایش می دهند، این زبانه ها عبارتند از:

 1. در یک نگاه: در این زبانه داده های قیمتی و آماری و تمام موارد مربوط به تغییرات نماد نمایش داده می شود.
 2. پیام ناظر: در این زبانه تمام پیام های ناظر بازار مربوط به نماد مورد نظر نمایش داده می شود.
 3. سابقه: در این زبانه می توانید اطلاعات آماری و قیمتی روز های گذشته مربوط به نماد مورد نظر را مشاهده کنید.
 4. اطلاعیه: در این زبانه می توانید تمام اطلاعیه های منتشر شده توسط شرکت را مشاهده کنید.
 5. آگهی مجمع: در این زبانه می توانید اطلاعات برگزاری مجمع مربوط به شرکت را مشاهده کنید.
 6. تغییر وضعیت: در این زبانه می توانید اطلاعات مربوط به بازگشایی و بسته شدن نماد را مشاهده کنید.
 7. شناسه: در این زبانه می توانید اطلاعات مربوط به نماد، شرکت و صنعت مورد نظر را مشاهده کنید.
 8. هیئت مدیره: در این زبانه می توانید اطلاعات مربوط به جلسات و اعضاء هیئت مدیره شرکت را مشاهده کنید.
 9. حقیقی و حقوقی: در این زبانه می توانید اطلاعات آماری مربوط به اشخاص حقیقی و حقوقی را در روز های گذشته مشاهده کنید.
 10. سهامداران: در این زبانه می توانید سهامداران عمده (درصدی) را مشاهده کنید.
 11. EPS: در این زبانه می توانید اطلاعات مربوط به EPS شرکت را مشاهده کنید.
 12. DPS: در این زبانه می توانید اطلاعات مربوط به DPS شرکت را مشاهده کنید.
 13. آمار ها: در این زبانه می توانید وضعیت کلی نماد را در بازه های زمانی مختلف مشاهده کنید.
 14. معرفی: در این زبانه می توانید اطلاعاتی مانند، آدرس، شماره تماس، نام مدیر عامل، موضوع فعالیت و... را مشاهده کنید.
 15. ترازنامه: در این زبانه اطلاعات کاربردی ترازنامه شرکت قابل مشاهده است.
 16. سود و زیان: در این زبانه اطلاعات مربوط به سود و زیان شرکت در پایان سال مالی قابل مشاهده می باشد.
 17. تولید و فروش: در این زبانه اطلاعات مربوط به تولید و فروش شرکت را مشاهده کنید.
 18. پرتفوی: در این زبانه می توانید اطلاعات مربوط به پرتفوی سرمایه گذاری شرکت را مشاهده کنید.
 19. تصمیمات مجمع: در این زبانه می توانید تصمیمیات مجمع را در پایان سال مالی مشاهده کنید.

زمانی که در صفحه نماد هستنید، در نواری زیر 19 زبانه اصلی در قسمت سمت چپ سایت بخش هایی وجود دارد که در ادامه به این بخش ها می پردازیم:

 • مدیریت سبد: می توانید با انتخاب این بخش نماد را به پرتفوی خود در سایت TSETMC اضافه کنید.
 • تهیه خروجی: با انتخاب این بخش می توانید در یک فایل اکسل برخی از داده های آماری و قیمتی مربوط به گذشته نماد را دریافت کنید.
 • اطلاعات تکمیلی: در این بخش می توانید ریز اطلاعات نماد را مشاهده کنید.
 1. تقویم معاملات: با انتخاب این بخش می توانید اطلاعات نماد را در یک روز مشخص مشاهده کنید.
 2. تعدیل قیمت: با انتخاب این بخش می توانید تاریخ تعدیل قیمت به همراه قیمت قبل تعدیل و بعد تعدیل را مشاهده کنید.
 3. افزایش سرمایه: با انتخاب این بخش می توانید تاریخ افزایش سرمایه و تعداد سهام قدیم و جدید را مشاهده کنید.
 4. جدول حجم قیمت: در این بخش می توانید حجم معامله شده در قیمت های روز جاری را مشاهده کنید.
 5. ریز معاملات: در این بخش می توانید تعداد سفارشات و حجم های معامله شده در روز جاری را مشاهده کنید.
 6. جدول قیمت، حجم در طول روز: در این بخش می توانید اطلاعات حجمی و قیمتی در روز جاری را مشاهده کنید.
 7. نمودار تعاملی: با انتخاب این بخش می توانید نمودار قیمتی و تکنیکال نماد را مشاهده کنید.

توضیح زبانه در یک نگاه

در این زبانه داده های قیمتی و آماری و تمام موارد مربوط به تغییرات نماد نمایش داده می شود.

شما می توانید اطلاعات کاملی درباره هر نماد در روز معاملاتی جاری را در این زبانه مشاهده کنید.

این اطلاعات شامل:

 • قیمت آخرین معامله
 • درصد تغییر آخرین معامله
 • تغییر قیمت آخرین معامله
 • قیمت پایانی
 • درصد تغییر قیمت پایانی
 • تغییر قیمت پایانی
 • قیمت دیروز
 • تعداد معاملات
 • حجم معاملات
 • ارزش بازار
 • آخرین اطلاعات قیمت
 • وضعیت
 • نوسانات قیمت در روز جاری
 • دامنه نوسان مجاز روزانه
 • نوسانات قیمت هفتگی
 • نوسانات قیمت سالانه
 • تعداد سهام شرکت
 • حجم مبنا
 • سهام شناور
 • میانگین حجم ماهانه
 • EPS
 • P/E
 • P/E گروه
 • P/S
 • حجم خرید حقیقی
 • حجم فروش حقیقی
 • حجم خرید حقوقی
 • حجم فروش حقوقی
 • تعداد خریداران حقیقی
 • تعداد فروشندگان حقیقی
 • تعداد خریدارن حقوقی
 • تعداد فروشندگان حقوقی
 • آخرین سفارشات خرید و فروش
 • نمودار روزانه
 • نماد های هم گروه
 • آخرین اطلاعیه های کدال
 • سابقه معاملات

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران (TSETMC) پرداختیم و به این نتیجه رسیدیم که این سایت یکی از مهمترین سایت های بورسی برای دریافت اطلاعات دقیق از هر نماد می باشد.

لذا بررسی این سایت برای سهامداران می تواند امری مفید باشد تا تصمیمات بهتری برای معاملات و سرمایه گذاری های خود بگیرند.

ارسال نظر