تصویر
علی الوندی

18 روز پیش

آشنایی با انواع حساب کارگزاری

آشنایی با انواع حساب کارگزاری

حساب کارگزاری، نوعی حساب کاربری در یک کارگزاری می باشد که سرمایه گذار یا معامله گر، پول را نزد یک کارگزاری دارای مجوز واریز کرده و معاملات خود را با استفاده از این حساب انجام می دهند.

اگرچه کارگزاری دستوراتی که از طرف معامله گر صادر می شود را اجرا می کند اما تمام سود و زیان حاصل از معاملات متعلق به معامله گر است و کارگزار فقط درصدی از معامله را به عنوان کارمزد برداشت می کند.

نکات کلیدی

  • سرمایه گذاران و معامله گران برای انجام معاملات خود به کارگزاری ها احتیاج دارند.
  • سرمایه‌ گذارانی که به مشاوره و مراقبت از معاملات نیاز دارند، می توانند از کارگزاری هایی با خدمات کامل استفاده کنند و در ازای استفاده از این کارگزاری ها کارمزد بالاتری نیز پرداخت می کنند.
  • کارگزاری های خدمات کامل، بر اساس حساب ها، هزینه هایی را دریافت می‌ کنند و یا برای معاملاتی که انجام می‌ دهند، کمیسیون می گیرند.
  • کارگزاری های آنلاین کارمزد کمتری دریافت می کنند و برای سرمایه گذارانی که مایل به انجام معاملات خود هستند مناسب هستند.

آشنایی با انواع حساب کارگزاری 1

هوش مصنوعی ارز دیجیتال و بورس

آشنایی با حساب های کارگزاری

انواع مختلفی از حساب‌ های کارگزاری وجود دارد و سرمایه‌ گذاران این فرصت را دارند تا مدلی را انتخاب کنند که فعالیت و معامله در آن برایشان راحت تر باشد.

برخی از کارگزاران خدمات کامل مشاوره سرمایه گذاری را ارائه می دهند و هزینه های بسیار بالایی را برای چنین راهنمایی هایی دریافت می کنند.

کارگزاران آنلاین به سادگی یک ارتباط امن ارائه می کنند که از طریق آن سرمایه گذاران می توانند سفارشات معاملاتی را انجام دهند و هزینه های نسبتاً کمی نیز برای این خدمات دریافت می کنند.

حساب‌ های کارگزاری ممکن است از نظر سرعت اجرای سفارش، ابزارهای تحلیلی، دامنه دارایی‌ های قابل معامله و میزانی که سرمایه‌ گذاران می‌ توانند با مارجین معامله کنند، متفاوت باشد.

در هر نوع کارگزاری، اساسی ترین نوع حساب، حساب نقدی است، این موضوع به مشتریان اجازه می دهد تا با استفاده از پول واریز شده در حساب، سهام خریداری کنند، با این حال، نمی‌ توانید کالا های کوتاه بفروشید، با قیمت سود خرید کنید، گزینه‌ های خرید یا سایر محصولات پیچیده‌ تر را معامله کنید.

برای انجام این کارها، در عوض به یک حساب حاشیه ای نیاز دارید.

با یک حساب مارجین، هرگونه کسری نقدی توسط کارگزار شما به شما قرض داده می شود، کارگزار برای این وام سود نگهداری منظم از شما دریافت می کند و ممکن است شما را مجبور کند که در صورت از دست دادن ارزش بیش از حد حساب که به عنوان مارجین فراخوان شناخته می شود، پول اضافه کنید.

اگر نتوانید با مارجین تماس مواجه شوید، ممکن است کارگزار شما مجبور شود اوراق بهادار را در حساب شما بفروشد.

حساب های کارگزاری با خدمات کامل

سرمایه گذارانی که به دنبال تخصص یک مشاور مالی هستند باید با شرکت های کارگزاری با خدمات کامل مانند مریل، مورگان استنلی، مشاوران ولز فارگو و UBS هماهنگ شوند. مشاوران مالی برای کمک به مشتریان خود در توسعه برنامه های سرمایه گذاری و اجرای معاملات بر اساس آن دستمزد می گیرند. مشاوران مالی یا به صورت غیر اختیاری که در آن مشتریان باید معاملات را تایید کنند، یا بر اساس اختیاری که نیازی به تایید مشتری ندارد، کار می کنند.

حساب‌های کارگزاری با خدمات کامل، کمیسیون معاملات یا هزینه‌های مشاور را دریافت می‌کنند. حساب کمیسیون هر زمان که سرمایه‌گذاری خریداری یا فروخته می‌شود، خواه این توصیه از سوی مشتری باشد یا مشاور و اینکه آیا تجارت سودآور است، کارمزدی را ایجاد می‌کند.

در مقابل، حساب‌های کارمزد مشاور هزینه‌های سالانه ثابتی را دریافت می‌کنند که از 0.5٪ تا 2٪ در کل موجودی حساب متغیر است. در ازای این کارمزد، هنگام خرید یا فروش سرمایه گذاری، هیچ کمیسیونی دریافت نمی شود. سرمایه گذاران باید در آغاز روابط با مشاوران مالی درباره مدل های جبران خسارت صحبت کنند.

معامله‌گرانی که خودشان انجام می‌دهند باید مراقب معاملات سهام کم‌حجم باشند که ممکن است خریداران کافی در طرف دیگر معامله نداشته باشند تا موقعیت‌ها را خالی کنند

حساب های کارگزاری آنلاین

کارگزاری های بازار ساز که بر تطبیق خریداران و فروشندگان از طریق شبکه‌ های ارتباطی الکترونیکی (ECN) تمرکز می‌ کنند، به جریان ثابت سفارش‌ های سرمایه‌ گذاران خرد نیاز دارند تا با خریداران و فروشندگان پایه ای مطابقت داشته باشند.

چگونه می توانم حساب کارگزاری باز کنم؟

امروزه باز کردن حساب کارگزاری از طریق اینترنت نسبتاً سریع و آسان است.

شما با سرچ کردن نام کارگزاری مورد نظر وارد صفحه اصلی می شوید، از طریق گزینه ثبت نام وارد منو ثبت نام شده و طبق قوانین جغرافیایی در هر کشور اطلاعات لازم، مانند: نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، آدرس و شماره تماس و اطلاعات لازم دیگر را ثبت کرد و مدارک لازم را بارگزاری کرده و در صورت لزوم احراز هویت خود را انجام می دهید.

پس از تایید توسط کارگزاری شما می توانید با انتقال پول در حساب خود معاملات را شروع کنید.

آشنایی با انواع حساب کارگزاری 2

آیا می توانم چندین حساب کارگزاری داشته باشم؟

بله، اگر چه ممکن است داشتن چند حساب کارگزاری ایده آل نباشد، اما امکان این وجود دارد که شما در چند کارگزاری مختلف حساب باز کنید و در تمام حساب ها می توان معامله انجام داد، اگر چه بعضی از خدمات و امتیاز ها وجود دارد که برای هر شخص تعیین می شود و نمی توان از یک امتیاز با چند حساب کارگزاری استفاده کرد، بلکه با یک هویت می توان از برخی امتیاز ها استفاده کرد.

حساب کارگزاری چه تفاوتی با حساب بانکی دارد؟

حساب های کارگزاری برای نگهداری اوراق بهادار مانند سهام، اوراق قرضه و صندوق های سرمایه گذاری در نظر گرفته شده است، یک حساب کارگزاری می تواند وجه نقد نیز نگهداری کند، در حساب های کارگزاری می توان پول را مثل بانک نگهداری کرد و هر زمان که خواستید در اوراق بهادار یا اوراق قرضه سرمایه گذاری کنید.

از سوی دیگر، یک حساب بانکی فقط می تواند سپرده های نقدی را نگه دارد، با یک حساب بانکی، اغلب می توانید چک بنویسید یا از کارت نقدی استفاده کنید.

البته امروزه برخی از حساب های کارگزاری نیز به شما امکان استفاده از تسهیلات بدهکاری یا چک نویسی را نیز می دهند.

ارسال نظر