تصویر
علی الوندی

10 روز پیش

آشنایی با فورک و کاربرد آن

آشنایی با فورک و کاربرد آن

ارز دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم توسط شبکه منبع باز و بزرگی با نام بلاکچین تامین می شوند.

فورک اصطلاحی است و در زمانی بکار می رود که یک جامعه عظیم تصمیم داشته باشند تا تغییری در شبکه بلاکچین ایجاد شود.

زمانی که فورک انجام می شود، زنجیره های بلوکی در شبکه بلاکچین از هم جدا می شوند و یک بلاکچین دیگر ایجاد می شود، البته تمام تاریخچه نسخه اصلی بلاکچین در نسخه دوم آورده می شود اما به سمتی جدید می رود.

دلیل اهمیت فورک

می شود گفت که ارز های دیجیتال معمولاً دارای تیم های توسعه مستقل هستند که مسئولیت تغییرات و بهبود سازی شبکه را بر عهده دارند و این توسعه شامل افزایش امنیت و افزایش شرکت در تراکنش ها و... می شود.

گاهی اوقات با یک فورک می توان یک ارز دیجیتال را ایمن تر کرد و از اکوسیستم های جدیدی استفاده کرد، اما جالب است بدانید که این امکان برای توسعه دهندگان یک ارز دیجیتال جدید نیز وجود دارد که از یک فورک برای ارز های دیجیتال و اکوسیستم های جدید استفاده کنند.

هوش مصنوعی ارز دیجیتال و بورس

انواع فورک

فورک ها به دو دسته سافت فورک و هارد فورک تبدیل می شوند که در ادامه به آن ها می پردازیم.

سافت فورک

سافت فورک در شبکه بلاکچین، تغییری نرم افزاری است که بلوک های تراکنش های معتبر قبلی نامعتبر می شوند.

در شبکه بلاکچین گره های قدیمی معتبر بودن بلوک های جدید را تایید می کنند، می توان گفت سافت فورک نوعی عقب نشینی است.

سافت فورک به دسترسی اکثریت ماینر ها نیاز دارد که برای اجرای قوانین جدید آن ها را ارتقا بخشد بر خلاف هارد فورک که نیاز به توافق در مورد نسخه جدید دارد.

آشنایی با فورک و کاربرد آن 1

هارد فورک

هارد فورک نیز به شبکه بلاکچین مربوط است، هارد فورک یک تغییر اساسی در شبکه بلاکچین می باشد که تراکنش های نامعتبر قبلی را معتبر می سازد یا تراکنش های معتبر قبلی را نامعتبر می سازد.

یک هارد فورک به تمام گره ها و کاربران نیاز دارد تا آن ها را به آخرین تغییرات در نسخه نرم افزار شبکه ارتقا دهد.

یک هارد فورک امکان دارد توسط توسعه دهندگان یک شبکه ارز دیجیتال یا یک جامعه ارز دیجیتال که از عملکرد ارائه شده در شبکه بلاکچین ناراضی هستند، آغاز شود.

همچنین ممکن است هارد فورک به عنوان راهی برای جذب سرمایه در پروژه های فناوری جدید یا ارزدیجیتال جدید انجام شود.

اضافه کردن یک قانون جدید به کد اساساً یک فورک را در شبکه بلاکچین ایجاد می کند.

به طور کلی زمانی که کسانی در زنجیره قدیمی حضور دارند متوجه می شوند نسخه بلاکچین آن ها مرتبط نیست و اشتباه است اقدام به ارتقا نسخه بلاکچین خود می کنند.

دلایل ایجاد فورک ها

مانند تمام سیستم ها که نیاز به ارتقا دارند، بلاکچین هم نیاز به ارتقا دارد و دلایل مختلفی برای به روز شدن وجود دارد.

دلایلی مانند: افزودن قابلیت جدید، جلوگیری از خطرات امنیتی و افزایش امنیت برای شبکه و حل اختلافات در جامعه برای جهت گیری های ارز های دیجیتال می توانند دلایلی برای فورک ها باشند.

آشنایی با فورک و کاربرد آن 2

فورک با توجه به آینده ارز دیجیتال

بلاکچین اتریوم برای ایجاد و اجرای قرارداد های هوشمند ساخته شده است، این بلاکچین شامل کد هایی است که به طور خودکار مجموعه ای از دستورات از پیش تعیین شده را با رعایت معیار های خاصی اجرا می کند، برنامه های کاربردی قرارداد های هوشمند شامل موارد مختلفی از بازی گرفته تا ابزار های لجستیکی و برنامه های DeFi می شود.

اگر بخواهیم پلتفرمی را در نظر بگیریم که تمام برنامه ها را اجرا می کند، می توانیم بلاکچین اتریوم را به عنوان یک سیستم کامپیوتری در نظر بگیریم.

اگر فورک ها اتریوم را با به روز رسانی یک سیستم کامپیوتری مقایسه کنیم به این شکل می شود: اتریوم - اتریوم کلاسیک و اتریوم - اتریوم 2.0، مانند نسخه های جدید یک سیستم عامل می شود و ویژگی های را اضافه می کند و ضعف های قبل را از بین می برد.

نمی توان گفت که فورک های جدید همیشه می توانند بهتر باشند، یک فورک قدیمی تر امکان دارد پلتفرمی ثابت و به خوبی اثبات شده باشد در حالی که یک فورک جدید امکان دارد به خوبی فورک قبلی اثبات نشود، توسعه دهندگان معمولا برای تعامل در نهایت فورک نسخه قدیم و فورک نسخه جدید را ادغام می کنند.

سافت فورک در کل به عنوان ارتقا نرم افزاری در نظر گرفته می شود مانند زمانی که تلفن همراه اعلام می کند که به روز رسانی کنید و هارد فورک به عنوان یک تغییر بزرگ مانند زمانی است که سیستم عاملی جدیدی را به روی کامپیوتر خود نصب می کنید.

ارسال نظر