تصویر
علی الوندی

6 روز پیش

تعریف بازپرداخت

تعریف بازپرداخت

 

بازپرداخت پولی است که قبلاً از وام دهنده قرض گرفته شده است، به طور معمول، بازگشت وجوه از طریق پرداخت های دوره ای انجام می شود که شامل اصل و بهره پول است.

اصل پول به مبلغ اصلی وام گرفته شده در یک وام اشاره دارد و بهره، هزینه امتیاز بابت قرض گرفتن پول است.

یک وام گیرنده باید برای توانایی استفاده از وجهی که از طریق وام در اختیار او قرار می گیرد، بهره بپردازد.

معمولاً می‌ توان وام‌ ها را در هر زمانی به‌ طور یکجا پرداخت کرد، اگرچه برخی از قرارداد ها ممکن است شامل کارمزد بازپرداخت زود هنگام نیز باشند.

انواع متداول وام هایی که نیاز به بازپرداخت دارند عبارتند از: وام خودرو ، وام مسکن، وام تحصیلی و هزینه کارت اعتباری و... .

شرکت‌ ها همچنین قرارداد هایی به نام قرارداد بدهی منعقد می‌ کنند که می‌ تواند شامل وام خودرو، وام مسکن و خطوط اعتباری، همراه با صدور اوراق قرضه و انواع دیگر بدهی‌ های سازمانی باشد.

عدم توجه به بازپرداخت بدهی‌ ها می‌ تواند به دنباله‌ ای از مشکلات اعتباری از جمله ورشکستگی اجباری، افزایش هزینه‌ های تاخیر در پرداخت‌ ها و تغییرات منفی در رتبه اعتباری منجر شود.

نکات کلیدی

  • عمل بازپرداخت پولی است که از وام دهنده قرض گرفته شده است.
  • شرایط بازپرداخت وام در توافقنامه وام که شامل نرخ سود قراردادی نیز می شود، ذکر شده است.
  • وام های دانشجویی و وام مسکن از رایج ترین وام هایی هستند که افراد در نهایت بازپرداخت می کنند.
  • انواع وام گیرندگان، در صورت ناتوانی در پرداخت منظم ممکن است گزینه های مختلفی داشته باشند.
هوش مصنوعی ارز دیجیتال و بورس

بازپرداخت چگونه کار می کند

هنگامی که مصرف کنندگان وام می گیرند، انتظار وام دهنده این است که در نهایت قادر به بازپرداخت وام باشند.

نرخ‌ های بهره بر اساس یک نرخ قراردادی و برنامه زمانی که از زمان واگذاری وام تا زمانی که وام گیرنده پول را به طور کامل بر می‌ گرداند، محاسبه می‌ شوند؛ بهره معمولاً به صورت نرخ درصدی سالانه بیان می شود.

برخی از وام گیرندگانی که نمی توانند وام را بازپرداخت کنند ممکن است به حمایت از ورشکستگی روی بیاورند.

با این حال وام گیرندگان باید قبل از اعلام ورشکستگی، هر جایگزینی را بررسی کنند. (ورشکستگی می تواند بر توانایی وام گیرنده برای به دست آوردن منابع مالی در آینده تأثیر بگذارد).

جایگزین های ورشکستگی عبارتند از: کسب درآمد اضافی، تامین مالی مجدد، دریافت حمایت از طریق برنامه های کمکی و مذاکره با وام دهنده ها.

ساختار بازپرداخت ها ممکن است به نوع وام گرفته شده و موسسه وام دهنده بستگی داشته باشد.

قرارداد ها در اکثر وام مشخص می کند که وام گیرنده در صورتی که قادر به پرداخت وام نباشد، چه کاری باید انجام دهد.

در صورت عدم توانایی برای بازپرداخت بهتر است از طریق مذاکره با وام دهنده، او را نسبت به شرایط خود آگاه کنید و از او درخواست زمان یا شرایطی را کنید تا بازپرداخت را انجام دهید.

تعریف بازپرداخت 1

انواع بازپرداخت

وام های دانشجویی

در وام های دانشجویی معمولا شرایط بهتری را برای بازپرداخت چه از نظر بهره چه از نظر زمان بازپرداخت در نظر می گیرند.

وام های دانشجویی، معمولا بنا به شیوه زندگی، انعطاف در باز پرداخت و دسترسی به گزینه های مختلف جهت تامین مالی باز پرداخت، فراهم می شوند به ویژه اگر گیرنده وام با بحران مالی یا سلامتی مواجه شود بسیار شرایط بهتری برای بازپرداخت در نظر گرفته می شود.

بهترین شیوه بازپرداخت، بازپرداخت استاندارد به معنای پرداخت های منظم با همان مبلغ در نظر گرفته شده برای هر ماه تا زمانی که وام به طور کلی با بهره اش پرداخت شود، می باشد.

همچنین پرداخت استاندارد باعث می شود که بابت دیرکرد در پرداخت، گیرنده وام مشمول پرداخت خسارت مازاد بر وام نشود.

گزینه های دیگر عبارتند از برنامه های پرداخت تمدید شده و فارغ التحصیل. هر دو شامل بازپرداخت وام در یک دوره طولانی تر از گزینه استاندارد است. متأسفانه، بازه‌های زمانی طولانی همراه با تعلق ماه‌های اضافی هزینه‌های بهره است که در نهایت به بازپرداخت نیاز دارند.

وام مسکن

صاحبان خانه گزینه های متعددی برای جلوگیری از  سلب مالکیت به دلیل بازپرداخت معوق وام مسکن دارند.

یک وام گیرنده با وام مسکن و نرخ قابل تنظیم e (ARM) ممکن است برای تامین مالی مجدد به وام مسکن با نرخ ثابت یا نرخ بهره پایین‌تر اقدام کند. اگر مشکل پرداخت‌ها موقتی باشد، وام‌گیرنده می‌تواند مبلغ سررسید گذشته به اضافه کارمزد تأخیر و جریمه‌ها را تا تاریخ معینی برای بازگرداندن به سرویس‌دهنده وام بپردازد.

با اصلاح وام، یک یا چند شرط در قرارداد وام مسکن تغییر می کند تا قابل مدیریت تر شود. ممکن است تغییر نرخ بهره، تمدید مدت وام، یا اضافه کردن پرداخت های از دست رفته به مانده وام رخ دهد. اصلاح همچنین ممکن است با بخشش بخشی از وام مسکن، مقدار پول بدهی را کاهش دهد.

بردباری در صورت عدم بازپرداخت

برخی از وام ها به گیرندگان زمان مازاد می دهند، که پرداخت های خود را اگر به درستی انجام نداند، زمانی را برای بازپرداخت مجدد داشته باشند، همچنین گزینه هایی وجود دارند که در صورت عدم بازپرداخت و انجام ندادن تعهد می توانید از آنها استفاده کنید که بهترین آنها مذاکره با وام دهنده است تا زمانی را برای بازپرداخت به شما بدهد و گزینه های دیگر مثل اعلام ورشکستگی وجود دارد که شما را در روندی قانونی قرار می دهد که پیچ و تاب های خود را خواهد داشت.

برخی از افراد برای بازپرداخت یک وام و انجام یک تعهد گاها مجبور به دریافت وام دیگر می شوند که با دریافت این وام بازپرداخت وام اولی را انجام می دهند و با تلاش برای بر طرف کردن بحران اقدام به بازپرداخت های وام دومی می کنند که اینکار برای افرادی که در بحران قرار گرفته اند، می تواند زمانی را ایجاد کند که بازپرداخت خود را انجام دهند.

ارسال نظر