تصویر
علی الوندی

18 روز پیش

سرمایه گذاری از پایین به بالا چیست؟

سرمایه گذاری از پایین به بالا چیست؟

سرمایه گذاری از پایین به بالا یک رویکرد سرمایه گذاری است که بر تجزیه و تحلیل سهام تمرکز می کند و بر اهمیت چرخه های اقتصاد کلان و بازار تأکیدی ندارد.

سرمایه‌ گذاری از پایین به بالا معمولاً شامل تمرکز بر روی اصول یک شرکت خاص، مانند؛ درآمد در مقابل نوع صنعت یا اقتصاد کلی است.

سرمایه‌ گذاری از پایین به بالا اعلام می کند که شرکت‌ های منفرد می‌ توانند حتی در صنعتی که عملکرد ضعیفی دارند، حداقل بر مبنای نسبی، عملکرد خوبی داشته باشند.

سرمایه گذاری پایین به بالا، سرمایه گذاران را وادار می کند تا عوامل اقتصادی خرد از جمله سلامت مالی کلی شرکت، صورت های مالی، محصولات و خدمات ارائه شده، عرضه و تقاضا را در نظر بگیرند.

به عنوان مثال؛ استراتژی بازاریابی منحصر به فرد یا ساختار سازمانی یک شرکت ممکن است یک شاخص پیشرو باشد که باعث می شود سرمایه گذار از پایین به بالا سرمایه گذاری را انجام دهد، از طرف دیگر، بی‌ نظمی‌ های حسابداری در صورت‌ های مالی یک شرکت خاص ممکن است مشکلاتی را برای یک شرکت در یک بخش صنعتی پر رونق نشان دهد.

نکات کلیدی

  • سرمایه گذاری از پایین به بالا یک رویکرد سرمایه گذاری است که بر تجزیه و تحلیل سهام تک تک تمرکز می کند و بر اهمیت چرخه های اقتصاد کلان و بازار تأکید نمی کند.
  • سرمایه گذاران پایین به بالا، بر یک شرکت خاص و اصول آن تمرکز می کنند، در حالی که سرمایه گذاران از بالا به پایین بر صنعت و اقتصاد تمرکز دارند.
  • رویکرد پایین به بالا به این شکل است که شرکت‌ های منفرد می‌ توانند حتی در یک صنعت با عملکرد ضعیف عملکرد خوبی داشته باشند.

عملکرد سرمایه گذاری از پایین به بالا

رویکرد پایین به بالا بر عکس سرمایه گذاری از بالا به پایین است، این رویکرد استراتژی است که ابتدا عوامل کلان اقتصادی را هنگام تصمیم گیری برای سرمایه گذاری در نظر می گیرد.

اما سرمایه گذاران از بالا به پایین در عوض به عملکرد گسترده اقتصاد نگاه می کنند و سپس به دنبال صنایعی هستند که عملکرد خوبی دارند و در بهترین فرصت ها در آن صنعت سرمایه گذاری می کنند.

 تصمیم گیری صحیح بر اساس استراتژی سرمایه گذاری از پایین به بالا مستلزم انتخاب یک شرکت و بررسی کامل آن قبل از سرمایه گذاری است، این استراتژی شامل آشنایی با گزارش های تحقیقاتی عمومی شرکت است.

در بیشتر مواقع، سرمایه گذاری از پایین به بالا در سطح شرکت منفرد متوقف نمی شود، اگرچه از آنجا تحلیل شروع می شود.

گروه صنعت و بخش اقتصادی، بازار و عوامل اقتصاد کلان در نهایت به تجزیه و تحلیل کلی آورده می شوند، با این حال، فرآیند تحقیق سرمایه گذاری از پایین شروع می شود و در مقیاس به سمت بالا حرکت می کند.

سرمایه گذاران پایین به بالا معمولا از استراتژی های بلند مدت خرید و نگهداری استفاده می کنند که به شدت بر تحلیل بنیادی متکی است.

سرمایه گذاران پایین به بالا زمانی می توانند بیشترین موفقیت را داشته باشند باید در شرکتی سرمایه گذاری کنند که فعالانه از آن استفاده شود و از سطح زمین درباره آن اطلاع دارند.

شرکت‌ هایی مانند متا (فیسبوک سابق)، گوگل و تسلا همگی نمونه‌ های عالی این استراتژی هستند، زیرا هر کدام یک محصول مصرف‌ کننده معروفی دارند که می‌ توان هر روز از آن استفاده کرد، دیدگاه پایین به بالا شامل درک ارزش یک شرکت از منظر ارتباط با مصرف کنندگان در دنیای واقعی است.

سرمایه گذاری از پایین به بالا چیست؟ 1

هوش مصنوعی ارز دیجیتال و بورس

نمونه ای از رویکرد پایین به بالا

متا (FB) کاندیدای اصلی خوبی برای رویکرد پایین به بالا است زیرا سرمایه گذاران به طور مستقیم محصولات و خدمات آن را به خوبی درک می کنند.

هنگامی که شرکتی مانند متا به عنوان یک شرکت خوب شناخته می شود، یک سرمایه گذار به بررسی ساختار مدیریتی و سازمانی، صورت های مالی، تلاش های بازاریابی و قیمت هر سهم آن می پردازد.

این موضوع شامل محاسبه نسبت های مالی برای شرکت، تجزیه و تحلیل چگونگی تغییر این ارقام در طول زمان و پیش بینی رشد آینده است.

در مرحله بعد، تحلیلگر یک قدم بالاتر از شرکت فردی بر می‌ دارد و وضعیت مالی متا را با رقبا و همتایانش در صنعت رسانه‌ های اجتماعی و صنعت اینترنت مقایسه می‌ کند.

انجام این کار می تواند نشان دهد که متا از همتایان خود جداست یا ناهنجاری هایی را نشان می دهد که دیگران ندارند.

مرحله بعدی مقایسه متا با گستره بزرگتر شرکت های فناوری به صورت نسبی است. پس از آن، شرایط عمومی بازار در نظر گرفته می شود، مانند اینکه آیا نسبت P/E متا مطابق با S&P 500 است یا اینکه آیا بازار سهام در یک بازار صعودی عمومی قرار دارد.

در نهایت، داده‌ های اقتصاد کلان در تصمیم‌ گیری گنجانده شده است، با نگاهی به روند بیکاری، تورم، نرخ بهره، تولید ناخالص داخلی (GDP) رشد و ... .

هنگامی که همه این عوامل در تصمیم سرمایه گذار گنجانده شد، از پایین به بالا شروع می شود، آنگاه می توان تصمیم گرفت که معامله ای انجام دهد.

سرمایه گذاری از پایین به بالا در مقابل سرمایه گذاری از بالا به پایین

همانطور که دیدیم، سرمایه گذاری از پایین به بالا با اطلاعات مالی یک شرکت شروع می شود و سپس به طور زیادی لایه های کلان بیشتری از تحلیل را اضافه می کند.

در مقابل، یک سرمایه‌ گذار از بالا به پایین ابتدا عوامل مختلف کلان اقتصادی را بررسی می‌ کند تا ببیند چگونه این عوامل ممکن است بر کل بازار و بنابراین سهامی که علاقه‌ مند به سرمایه‌ گذاری در آن هستند تأثیر بگذارد.

آنها تولید ناخالص داخلی (GDP)، کاهش را تجزیه و تحلیل می‌ کنند یا افزایش نرخ بهره، تورم و قیمت کالاها برای اینکه ببینیم بازار سهام به کجا می‌ رود، آنها همچنین به عملکرد کل بخش یا صنعت نگاه خواهند کرد.

این سرمایه گذاران معتقدند که اگر بخشی به خوبی کار می کند، سهام مورد بررسی آنها نیز باید خوب باشد و بازدهی را به همراه داشته باشد.

این سرمایه گذاران ممکن است به این نگاه کنند که چگونه عوامل خارجی مانند افزایش قیمت نفت یا کالاها یا تغییرات در نرخ بهره بر برخی بخش ها و در نتیجه بر شرکت ها تأثیر می گذارد.

به عنوان مثال؛ فرض کنید قیمت کالایی مانند نفت افزایش یابد و شرکتی که در نظر دارند در آن سرمایه گذاری کند، از مقادیر زیادی نفت برای تولید محصول خود استفاده می کند، سرمایه گذار در نظر خواهد داشت که افزایش قیمت نفت چه تأثیر قوی بر سود شرکت خواهد داشت.

بنابراین رویکرد آنها بسیار گسترده شروع می شود و به  اقتصاد کلان، سپس به بخش و سپس به خود سهام نگاه می کند.

سرمایه گذاران از بالا به پایین نیز ممکن است در یک کشور یا منطقه سرمایه‌ گذاری کنند، اگر اقتصاد آن به خوبی پیش برود.

به عنوان مثال؛ اگر سهام اروپا دارای مشکل باشد، سرمایه‌ گذار خارج از اروپا می‌ ماند و در عوض اگر آن منطقه رشد سریعی داشته باشد، ممکن است پول را به سهام آسیایی سرازیر کند.

سرمایه گذاران پایین به بالا درباره اصول یک شرکت تحقیق می کنند تا تصمیم بگیرند که آیا در آن سرمایه گذاری کنند یا نه، از سوی دیگر، سرمایه گذاران از بالا به پایین، بازار و شرایط اقتصادی گسترده تر را هنگام انتخاب سهام برای پرتفوی خود در نظر می گیرند.

ارسال نظر