تصویر
علی الوندی

14 روز پیش

تعریف کارگزاری و انواع آن

تعریف کارگزاری و انواع آن

کارگزاری وظیفه دارد به عنوان واسطه، خریداران و فروشندگان را برای آسان شدن معاملات به یکدیگر متصل کند.

درآمد کارگزاری ها از طریق کارمزد معاملات، تامین می شود.

بسیاری از کارگزاری ها برای رقابت با همکاران خود، تخفیفاتی در کارمزد ها بابت معاملات ارائه می کنند تا بتوانند معامله گران و سرمایه گذاران بیشتری را به کارگزاری خود جذب کنند.

نکات کلیدی

  • یک کارگزاری در درجه اول به عنوان واسطه ای عمل می کند تا خریداران و فروشندگان را برای آسان شدن معامله به یکدیگر متصل کند.
  • درآمد کارگزاری ها از کارمزد معاملات تامین می شود.
  • انواع مختلفی از کارگزاری ها با کاربری های متفاوت وجود دارند تا خریدارن و فروشندگان یک کالا یا دارایی را بهم متصل کنند.
هوش مصنوعی ارز دیجیتال و بورس

آشنایی با شرکت های کارگزاری

در بازاری که تمام اطلاعات برای یک معامله موجود باشد و همه در مورد اطلاعات مربوطه آگاهی کافی را داشته باشند و بتوانند به سرعت و درستی معاملاتی را انجام دهند، دلیلی برای وجود کارگزاری نیست.

اما در واقع اطلاعات و عدم دانش کافی باعث شده تا خریداران اطلاعاتی راجب فروشندگان نداشته باشند و بهترین قیمت را نمی توانند محاسبه کنند که به همین ترتیب کارگزاری هایی به وجود می آیند تا به اتصال بین خریدار و فروشنده را ایجاد کرده و بهترین قیمت ها را برای معاملات ارائه می دهند.

در بازار های مالی کارگزاری های مختلفی طیف های متنوعی از محصولات و خدمات را ارائه می کنند.

در زیر با بخشی از کارگزاری ها آشنا می شویم:

  • کارگزاری با خدمات کامل: یک کارگزاری با خدمات کامل، یک واسطه مالی حرفه ای است که تمام تصمیمات سرمایه گذاری را مدیریت می کند و مشاوره و پشتیبانی مداوم را ارائه می دهد.
  • کارگزاری‌ تخفیف: کارگزاران تخفیف، تحت پلتفرم های آنلاینی فعالیت می کنند و به سرمایه گزاران این امکان را می دهند تا به صورت خودگردان تصمیمات معاملاتی خود را بگیرند و کارمزد کمتری نیز از سرمایه گذاران دریافت می کنند.

تعریف کارگزاری و انواع آن 1

سرمایه گذاران هنگام انتخاب یک شرکت کارگزاری طیف وسیعی از گزینه ها را دارند.

نوع خدماتی که یک فرد نیاز دارد، سطح دانش بازار، پیچیدگی، تحمل ریسک و راحتی در اعتماد به دیگران برای مدیریت پول خود است.

کارمزد کارگزاری در طول زمان بازدهی را کاهش می دهد، بنابراین سرمایه گذاران باید به میزان کارمزدی که توسط کارگزاری ها دریافت می شود توجه کنند، لازم به ذکر است کارگزاری های بورس معمولا بسته به موقعیت های جغرافیایی کارمزد ثابتی را که سازمان بورس برایشان تعریف کرده است، دریافت می کنند.

مبلغ کارمزدی که به کارگزاری می پردازید به سطح خدماتی که دریافت می کنید، میزان شخصی سازی کارگزاری و اینکه آیا به جای الگوریتم های کامپیوتری شامل انسان ها می شود بستگی دارد.

کارگزاری با خدمات کامل

کارگزاری‌ های خدمات کامل که به کارگزاری‌ های سنتی نیز معروف هستند، طیف وسیعی از محصولات و خدمات از جمله مدیریت سرمایه، برنامه‌ ریزی، مشاوره مالیاتی و مشاوره مالی را ارائه می‌ دهند.

برخی از کارگزاری های سنتی با خدمات کامل، خدمات واسطه گری را نیز انجام می دهند.

تفاوت کارگزاری ها در وسعت خدمات و هزینه های آنها است.

این کارگزاری ها همچنین قیمت های به روز سهام، تحقیق در مورد شرایط اقتصادی و تجزیه و تحلیل بازار را ارائه می دهند.

کارگزاران و مشاوران مالی حرفه ای بسیار آموزش دیده و معتبر در این شرکت ها کار می کنند.

کارگزاری های سنتی کارمزد بابت معاملات دریافت می کنند.

کارگزاران بنا به درصدی که سازمان بورس برایشان تعریف کرده است بابت هر معامله کارمزد دریافت می کنند.

کارگزاری تخفیف

کارگزاری تخفیف کمتر از یک کارگزاری سنتی هزینه دارد، اما ممکن است خدمات و محصولات جامع کمتری ارائه دهد و ارتباط شخصی با یک مشاور خدمات کامل را نداشته باشد و از پشتیبانی کارگزاری های سنتی نیز بهرمند نیستند.

این کارگزاری ها به مشتریان خود اجازه می دهند تا خودشان به صورت خودکار معاملات خود را انجام دهند و مشاوره ای بابت معاملات ارائه نمی کنند در نتیجه کارمزد کمتری نیز نسبت به سایر کارگزاری ها دریافت می کنند.

تعریف کارگزاری و انواع آن 2

کارگزاری مستقل در مقابل کارگزاری وابسته

همچنین مهم است که بدانید آیا کارگزار شما فقط به شرکت های خاصی وابسته است یا می تواند طیف گسترده ای از انتخاب ها را به شما ارائه دهد.

این موضوع بسیار در معاملات شما تاثیر گذار است و حق انتخاب را برای معاملات شما ایجاد می کند که دسترسی به شرکت های خاصی خواهید داشت یا به چندین شرکت، بدون محدودیت دسترسی دارید و معاملات را انجام می دهید.

کارگزاری مستقل

کارگزاری های مستقل وابسته به هیچ شرکت یا صندوق سرمایه گذاری نیستند، اما مانند یک کارگزاری با خدمات کامل عمل می کنند.

به طور معمول، این کارگزاران می توانند خدماتی را به مشتریان توصیه کنند و بفروشند که به احتمال زیاد به نفع آنهاست، زیرا آنها به یک شرکت وابسته نیستند.

آنها موظفند استانداردهای امانت داری را رعایت کنند، به این معنی که آنها باید سرمایه گذاری ها را بیشتر به نفع مشتری توصیه کنند و نه خودشان و شرکت های دیگر.

کارگزاری وابسته

کارگزاری های وابسته، وابسته به یک صندوق سرمایه گذاری مشترک یا شرکت بیمه یا مرکز خاصی هستند و با ارائه دهندگان خاصی قرار داد دارند تا فقط خدمات خود را بفروشند و ارائه کنند.

این کارگزاران برای توصیه و فروش طیف وسیعی از محصولاتی که شرکت متقابل یا بیمه در اختیار دارد به کار گرفته می شود، چنین محصولاتی ممکن است در مقایسه با سایر گزینه ها به نفع مشتری نباشد.

ارسال نظر