تصویر
علی الوندی

73 روز پیش

معرفی ارز دیجیتال نیر پروتکل

معرفی ارز دیجیتال نیر پروتکل

نیر پروتکل (NEAR) یک بلاکچین لایه یک است که از Nightshade، یک فناوری منحصر به فرد به اشتراک گذاری، برای دستیابی به مقیاس پذیری استفاده می کند.

نیر پروتکل (NEAR) در سال 2020 به عنوان یک زیرساخت ابری غیرمتمرکز برای میزبانی برنامه های غیرمتمرکز (DApps) راه اندازی شد.

نیر پروتکل (NEAR) قابلیت همکاری زنجیره ای متقابل را از طریق پل رنگین کمان و یک راه حل لایه 2 به نام Aurora ارائه می دهد.

کاربران نیر پروتکل (NEAR) می توانند توکن ها و دارایی های ERC-20 را از بلاکچین اتریوم به شبکه پروتکل نیر پروتکل (NEAR) متصل کنند که به آنها امکان دسترسی به توان بالاتر و هزینه های تراکنش کمتر را می دهد.

NEAR نماد ارز دیجیتال نیر پروتکل (NEAR) است و برای پرداخت هزینه های تراکنش و ذخیره سازی داده ها استفاده می شود.

دارندگان توکن NEAR همچنین می‌ توانند توکن‌ های خود را روی کیف پول نیر (NEAR) قرار دهند تا جوایزی دریافت کنند یا از آن‌ ها برای رأی دادن به پیشنهادات کنترل شبکه استفاده کنند.

با محبوبیت بیشتر ارزهای دیجیتال و فناوری بلاکچین، بیت کوین، اتریوم و سایر شبکه ها به دلیل افزایش تقاضا با چالش های مقیاس پذیری مواجه شدند.

علاقه روزافزون به برنامه‌ های غیرمتمرکز و توکن‌ های غیرقابل تعویض (NFT) این چالش‌ ها را به‌ ویژه در بلاکچین اتریوم قابل توجه می‌ کند، این شبکه اغلب به دلیل ترافیک سنگین با افزایش قیمت و هزینه های تراکنش مواجه است که می تواند برای بسیاری از کاربران و توسعه دهندگان ناامید کننده باشد.

در حالی که چندین تیم در حال بررسی راه حل های مقیاس بندی مختلف برای شبکه های بلاکچین هستند، تیم نیر پروتکل (NEAR) بر روی رفع محدودیت ها از طریق اشتراک گذاری متمرکز شده است.

نیر پروتکل (NEAR) چیست؟

نیر پروتکل (NEAR) یک بلاکچین لایه 1 است که از فناوری Nightshade برای دستیابی به مقیاس پذیری استفاده می کند.

نیر پروتکل (NEAR) از قرارداد های هوشمند استفاده می کند و مکانیسم اجماع اثبات سهام (PoS) را برای ایمن سازی شبکه خود به کار می گیرد.

نیر پروتکل (NEAR) که توسط NEAR Collective ساخته شده است، توسط Alex Skidanov و Illia Polosukhin در سال 2020 بنیانگذاری شد، این پروژه به عنوان یک زیرساخت ابری برای میزبانی برنامه های غیرمتمرکز (DApps) در حال توسعه است.

پلتفرم نیر (NEAR) شامل طیف گسترده ای از ابزارها و زبان های برنامه نویسی و همچنین قرارداد های هوشمند با قابلیت زنجیره ای متقابل است و به توسعه دهندگان در ساخت DApps کمک کند، این پلتفرم با یک فرآیند ورود ساده به حساب می‌ آید و به جای آدرس‌ های کیف پول ارز دیجیتال، نام‌ های حساب‌ های قابل خواندن توسط انسان را نشان می‌ دهد.

معرفی ارز دیجیتال نیر پروتکل 1

هوش مصنوعی ارز دیجیتال و بورس

عملکرد نیر پروتکل (NEAR)

نیر پروتکل (NEAR) برای رقابت با سایر بلاکچین‌ های دارای قرارداد هوشمند مانند؛ اتریوم، Polkadot و... است.

نیر پروتکل (NEAR) چندین ویژگی را در اکوسیستم خود پیاده‌ سازی می‌ کند تا عملکرد خود را افزایش دهد.

Nightshade چیست؟

Nightshade فناوری اصلی بلاکچین نیر پروتکل (NEAR) است.

Nightshade یک فناوری اشتراک گذاری برای پردازش داده ها به صورت کارآمدتر است.

Sharding به تقسیم کار پردازش تراکنش ها در بسیاری از گره های اعتبار سنجی اشاره دارد، هر گره تنها کسری از تراکنش‌ های شبکه را مدیریت می‌ کند، که امکان تعداد بیشتر تراکنش در ثانیه  را فراهم می‌ کند.

در نیر پروتکل (NEAR)، فناوری Nightshade از تولیدکنندگان بلوک و اعتبار دهنده‌ ها برای پردازش داده‌ های تراکنش به صورت موازی در چند بخش استفاده می‌ کند.

در Nightshade ممکن است به نیر پروتکل (NEAR) اجازه دهد تا میلیون‌ ها تراکنش در ثانیه را بدون تأثیرگذاری بر عملکرد آن انجام دهد، بسته به شرایط شبکه، به صورت پویا بر اساس ترافیک شبکه و استفاده از منابع، خرده ها را تقسیم و ادغام می کند.

وقتی شبکه در ظرفیت بالایی باشد، تعداد گره ها افزایش می یابد و راندمان کلی را می توان حفظ کرد و هزینه تراکنش ها را می توان پایین نگه داشت.

برخلاف سایر شبکه‌ های PoS، اعتبار سنجی‌ ها برای بلوک بعدی بر اساس اندازه سهام خود رقابت نمی‌ کنند. نیر پروتکل (NEAR) از مکانیزم انتخابی به نام Thresholded Proof of Stake (TPoS) برای انتخاب اعتبار دهنده ها استفاده می کند.

TPoS مشابه حراجی است که در آن تعداد زیادی از اعتبارسنجی‌ های احتمالی نشان می‌ دهند که چقدر توکن NEAR مایلند از طریق یک معامله امضا شده به اشتراک گذاشته شوند، سپس TPoS حداقل آستانه را برای اعتباربخش شدن در هر دوره تعیین می کند (معمولاً یک بازه زمانی 12 ساعته).

کسانی که بالاتر از این آستانه شرط بندی کرده اند، متناسب با مبلغی که شرط کرده اند، شانس انتخاب به عنوان اعتبار سنجی را خواهند داشت.

Rainbow Bridge چیست؟

Rainbow Bridge اپلیکیشنی در شبکه نیر پروتکل (NEAR) است که به کاربران اجازه می دهد توکن های ERC-20، استیبل کوین ها و حتی NFT ها را بین بلاکچین اتریوم و NEAR منتقل کنند.

این به توسعه دهندگان و کاربران امکان می دهد از توان عملیاتی بالاتر و هزینه های کمتر در نیر پروتکل (NEAR) استفاده کنند.

Rainbow Bridge کاملاً بدون مجوز و غیرمتمرکز است، برای دور زدن توکن ها، کاربران می توانند دارایی های ERC-20 را مستقیماً از MetaMask یا سایر کیف پول های Web3 به NEAR Wallet ارسال کنند و بالعکس.

ابتدا باید توکن را در یک قرارداد هوشمند اتریوم واریز کنند و از آنجایی که انتقال مستقیم توکن بین شبکه ها امکان پذیر نیست، توکن ها قفل شده در اتریوم از گردش خارج می شوند.

توکن‌ های جدیدی در نیر پروتکل (NEAR) ایجاد خواهند شد تا نشانه‌ های اصلی را نشان دهند، کل عرضه در گردش توکن در هر دو بلاکچین ثابت می ماند.

در بیشتر موارد، تراکنش‌ های نیر پروتکل (NEAR) در 1-2 ثانیه تایید می‌ شوند و هزینه آن کمتر از 1 دلار است.

اگر کاربر بخواهد توکن را به اتریوم بازگرداند، این روش ممکن است هزینه بیشتری داشته باشد و پردازش آن بیشتر طول بکشد.

معرفی ارز دیجیتال نیر پروتکل 2

Aurora چیست؟

Aurora یک راه حل لایه 2 در بلاکچین نیر پروتکل (NEAR) است، هدف آن کمک به توسعه دهندگان است که برنامه های خود را بر روی یک پلتفرم سازگار با اتریوم گسترش دهند که هزینه تراکنش پایینی را برای کاربرانشان ارائه می دهد.

به گفته نیر پروتکل (NEAR)، Aurora قادر است در هر ثانیه هزاران تراکنش را میزبانی کند، تنها با حدود 2 ثانیه زمان تأیید بلوک.

Aurora Engine یک سیستم مجازی اتریوم (EVM) بر روی پروتکل NEAR است، به این معنی که با اتریوم سازگار است و از تمام ابزارهای موجود در اکوسیستم اتریوم پشتیبانی می‌ کند.

توکن NEAR چیست؟

نیر پروتکل (NEAR) نشانه اصلی اکوسیستم NEAR است.

NEAR یک توکن ERC-20 با حداکثر عرضه 1 میلیارد است و از NEAR می توان برای پرداخت هزینه تراکنش و ذخیره سازی در شبکه استفاده کرد، توسعه دهندگان قرارداد هوشمند می توانند بخشی از کارمزد تراکنش هایی را که قراردادشان ایجاد می کند، دریافت کنند.

برای کمیاب نگه داشتن NEAR، کارمزد تراکنش های باقیمانده سوزانده می شود.

دارندگان توکن می‌ توانند در کیف پول NEAR، ارز های خود را ذخیره کنند تا جوایزی نیز کسب کنند و NEAR را برای اجرای گره‌ های اعتبارسنجی برای پاداش‌ هایی که 4.5 درصد از کل عرضه NEAR است، شرط می‌ بندند.

آنها همچنین می توانند با رای گیری در مورد تصمیمات و ارائه پیشنهادات مربوط به پلتفرم و محصولات در اداره شبکه NEAR شرکت کنند.

ارسال نظر