تصویر
علی الوندی

17 روز پیش

بازخرید چیست؟

بازخرید چیست؟

خریدی که به عنوان خرید مجدد سهام نیز شناخته می شود، زمانی است که یک شرکت سهام موجود خود را خریداری می کند تا تعداد سهام موجود در بازار آزاد را کاهش دهد.

شرکت‌ ها به دلایلی سهام را باز خرید می‌ کنند، دلایلی مانند: افزایش ارزش سهام باقی‌ مانده، کاهش عرضه یا جلوگیری از گرفتن سهام توسط سایر سهامداران .

نکات کلیدی

  • باز خرید زمانی است که یک شرکت سهام خود را در بازار سهام خریداری می کند.
  • خرید مجدد، تعداد سهام موجود را کاهش می دهد و در نتیجه سود هر سهم و اغلب ارزش سهام را افزایش می دهد.
  • خرید مجدد سهام می تواند به سرمایه گذاران نشان دهد که این سهام دارای پول نقد کافی برای مواقع اضطراری و احتمال کم مشکلات اقتصادی است.
هوش مصنوعی ارز دیجیتال و بورس

درک بازخرید

بازخرید به شرکت ها اجازه می دهد تا به روی سهام خودشان سرمایه گذاری کنند.

کاهش تعداد سهام موجود در بازار باعث افزایش نسبت سهام در مالکیت سرمایه گذاران می شود، یک شرکت ممکن است احساس کند که سهامش کمتر از مقدار واقعی ارزش گذاری شده است و برای ارائه بازدهی به سرمایه گذاران، یک بازخرید انجام می دهد و از آنجایی که شرکت نسبت به شرایط فعلی خود خوش‌ بین است، بازخرید سودی که به یک سهم تخصیص داده شده را افزایش می دهد.

بازخرید سهام، تعداد سهام موجود برای معامله را کاهش می دهد و ارزش هر یک از سهام را درصدی بیشتر از ارزش واقعی افزایش می دهد، بنابراین سود هر سهم (EPS) افزایش می یابد در حالی که نسبت  قیمت به درآمد (P/E) کاهش می یابد.

بازخرید می تواند به معامله گران این پالس را بدهد که ارزش این سهام مثل پول نقد است و این سهام همیشه در چرخه معامله قرار می گیرند.

یکی دیگر از دلایل بازخرید، جبران خسارت ها است.

شرکت ها معمولا از سهام شرکت به عنوان پاداش برای مدیران و کارمندان استفاده می کنند، روند به این گونه است که با بازخرید، پاداش ها را برای کارمندان و مدیران منتشر می کنند.

اثر اقتصادی بازخرید برای سهامداران مثل این است که سود انباشته را به عنوان سود سهام پرداخت کنند و این روند به دلیل بازخرید سهام با استفاده از سود انباشته شرکت است (به غیر از ملاحظات مالیاتی).

نحوه عملکرد بازخرید

بازخرید به دو شکل انجام می شود:

  1. در طی یک مناقصه، شرکت اعلام می کند که سهام را خریداری می کند و سهامداران در یک بازه زمانی معین با حق بیمه سهام را به قیمت فعلی به شرکت می فروشند و این حق بیمه جبران کننده فروش سهام به جای نگه داشتن آن است.
  2. شرکت‌ها سهام را در بازار آزاد در مدت زمان طولانی بازخرید می‌ کنند و حتی ممکن است یک برنامه بازخرید سهام داشته باشند که در زمان‌ های معین یا در فواصل زمانی معین سهام را خریداری کنند.

یک شرکت می تواند بازپرداخت خود را با گرفتن بدهی، با پول نقد در دست یا با جریان نقدی حاصل از عملیات تامین مالی کند.

بازخرید سهام گسترش یافته، افزایش در طرح بازخرید سهام موجود یک شرکت است.

بازخرید سهام به صورت گسترده، طرح بازخرید سهام شرکت را سریع می‌ کند و منجر به جمع آوری سریع‌ تر سهام توسط شرکت می شود.

تأثیر بازخرید سهام گسترش یافته به میزان بازخرید آن بستگی دارد، یک خرید بزرگ و گسترده احتمالاً باعث افزایش قیمت سهام می شود.

نسبت بازخرید، پول های بازخریدی را که در سال گذشته خرج شده است، تقسیم بر ارزش بازار آن در ابتدای دوره خرید در نظر می‌ گیرند.

نسبت خرید مجدد امکان مقایسه تأثیر بالقوه خرید مجدد در شرکت های مختلف را فراهم می کند.

همچنین شاخص خوبی از توانایی یک شرکت برای بازگشت ارزش به سهامدارانش است، زیرا شرکت هایی که در بازخریدهای منظم شرکت می کنند از لحاظ تاریخی عملکرد بهتری از بازار گسترده داشته اند.

نمونه ای از بازخرید

قیمت سهام یک شرکت با وجود اینکه از نظر مالی سال خوبی را پشت سر گذاشته است، نسبت به سهام رقیب خود عملکرد کمتری داشته است، این شرکت برای پاداش دادن به سرمایه گذاران و ارائه بازده به آنها، برنامه بازخرید سهام را با 10 درصد از سهام موجود خود با قیمت فعلی بازار اعلام می کند.

این شرکت قبل از خرید 1 میلیون دلار درآمد و 1 میلیون سهام باقی مانده داشت که معادل سود هر سهم (EPS) 1 دلار است.

معامله با قیمت هر سهم 20 دلار، نسبت P/E آن 20 است. با همه مساوی بودن، 100000 سهم خریداری می شود و EPS جدید 1.11 دلار یا 1 میلیون دلار سود در 900000 سهم خواهد بود. برای حفظ همان نسبت P/E 20، سهام باید 11 درصد افزایش یابد و به 22.22 دلار برسد.

بازخرید چیست؟ 1

نقد های وارد شده به بازخرید

بازخرید سهام می تواند به سرمایه گذاران این هشدار را بدهد که شرکت فرصت های سودآور دیگری برای رشد ندارد، که این موضوع برای سرمایه گذاران رشدی است که به دنبال افزایش درآمد و سود هستند.

یک شرکت متعهد به خرید مجدد سهام به دلیل تغییرات در بازار یا اقتصاد نیست.

اگر اقتصاد یک کشور دچار رکود شود یا شرکت دچار مشکلاتی شود که نتواند از پس آن بر بیاید، بازخرید سهام می تواند برای افزایش قیمت مصنوعی سهام در بازار به عنوان یک استراتژیک از طرف شرکت ایجاد شود.

چرا شرکت ها بازخرید انجام می دهد؟

بازخرید شرکت ها اجازه می دهد تا روی خودشان سرمایه گذاری کنند، اگر شرکتی احساس کند که سهام آن کمتر از ارزش واقعی خود ارزش گذاری شده است، ممکن است یک بازخرید انجام دهد تا سرمایه گذاران بازدهی داشته باشند.

بازخرید سهام، تعداد سهام موجود را کاهش می دهد و ارزش هر یک از آنها درصد بیشتری از ارزش فعلی را افزایش می یابد.

یکی دیگر از دلایل بازخرید، برای اهداف جبران خسارت است، شرکت ها معمولا از سهام شرکت به عنوان پاداش برای مدیران و کارمندان استفاده می کنند، در نهایت، بازخرید می تواند راهی برای جلوگیری از کنترل سهام توسط سایر سهامداران باشد.

بازخرید چگونه انجام می شود؟

یک شرکت می تواند طی یک مناقصه سهام، سهامداران خود را با قیمت فعلی با پرداخت حق بیمه باز خرید کند و سرمایه داران با این حق بیمه می توانند سود خود را نسبت به نگه داری سهام توجیه کنند

از طرف دیگر، یک شرکت ممکن است یک برنامه بازخرید سهام مشخص داشته باشد که در زمان های معین یا در فواصل زمانی معین، سهام را در بازار آزاد در یک دوره زمانی طولانی خریداری کند.

ارسال نظر