تصویر
علی الوندی

7 روز پیش

آشنایی با حق بیمه ریسک

آشنایی با حق بیمه ریسک

حق بیمه ریسک، نوعی جبران خسارت برای سرمایه گذاران است.

حق بیمه ریسک، پرداخت ضرری است که سرمایه گذاران نسبت به ضرر یک دارایی دریافت می کنند.

سرمایه گذاران می توانند با بیمه کردن یک دارایی، تا حدی نسبت به متضرر شدن آن آسوده باشند، حق بیمه ریسک به سرمایه گذاران جرعت معاملات بزرگ تر و سرمایه گذاری های بیشتری را می دهد.

اوراقی هستند که میزان ریسک کمتری دارند و معمولا به سهامداران خود سود می دهند و کمتر دیده می شود که ضرری را ایجاد کنند، در نتیجه حق بیمه ریسک به این اوراق تعلق نمی گیرد یا مقدار کمی از این اوراق توسط حق بیمه ریسک پوشش داده می شود و هزینه کمتری نیز بابت این حق بیمه وجود دارد اما در سهام و اوراق بهادار پر ریسک امکان متضرر شدن بیشتر است، لذا بهتر است که حق بیمه ریسک به این اوراق تعلق گیرد و قطعا هزینه این نوع بیمه ها هم بیشتر خواهد بود.

نکات کلیدی

  • حق بیمه ریسک، پرداخت ضرری است که سرمایه گذاران نسبت به ضرر یک دارایی دریافت می کنند.
  •  حق بیمه ریسک به این معنی است که سرمایه گذاران انتظار دارند نسبت به ریسکی که در هنگام سرمایه گذاری متحمل می شوند، اگر متضرر شدند، جبران شود.
  • حق بیمه ریسک سهام، حق بیمه ای است که سرمایه گذاران برای پذیرش ریسک خرید سهام انتظار دارند.

حق بیمه ریسک چگونه کار می کند

حق بیمه ریسک را به عنوان نوعی پرداخت در مقابل خطری که سرمایه شما را تهدید می کند در نظر بگیرید.

کارمندی که کار خطرناکی به او محول شده است انتظار دارد به عنوان جبران خطراتی که متحمل می شود، دستمزد خطر را نیز دریافت کند، سرمایه گذاری های پرخطر نیز تا حدودی مشابه است.

یک سرمایه گذاری پرخطر باید پتانسیل بازده بیشتر را برای جبران ریسک از دست دادن بخشی یا تمام سرمایه را فراهم کند.

حق بیمه ریسک یک نوع غرامت است، که باعث بازده بالاتر برای سرمایه گذاران می شود که نسبت به ریسک معاملات، ترسی برای از دست دادن سرمایه خود ندارند و می توانند به راحتی در بازار های مالی برای بازده بیشتر در معاملات ریسک کنند و در صورت زیان، حق بیمه ریسک وجود دارد تا غرامت را پرداخت کند.

حق بیمه ریسک را می توان به عنوان یک پاداش سود واقعی تعبیر کرد، زیرا سرمایه گذاری های پر ریسک در صورت موفقیت ذاتا سود آور هستند.

سرمایه گذاری در بازار هایی که روند مشخصی دارند و قابل پیش بینی هستند، طبیعتا دارای ریسک کمتری هستند و انتظار تغییرات چشمگیری و سود های کلان را نباید از اینگونه سرمایه گذاری ها داشت، از سوی دیگر سرمایه گذاری هایی که غیر قابل پیش بینی هستند، ضمن اینکه می توانند بسیار خطرناک باشند و باعث نابودی سرمایه شوند از طرفی نیز می توانند سود های کلان را ایجاد کنند و همین موضوع باعث پر ریسک بودن آنها می شود، لذا حق بیمه ریسک برای پوشش دادن سرمایه گذاری های پر ریسک بسیار مفید است.

آشنایی با حق بیمه ریسک 1

هوش مصنوعی ارز دیجیتال و بورس

هزینه حق بیمه

حق بیمه ریسک می تواند برای وام گیرندگان، به ویژه آنهایی که چشم انداز مشکوک دارند، پرهزینه باشد. این وام گیرندگان باید حق بیمه ریسک بالاتری را در قالب نرخ های بهره بالاتر به سرمایه گذاران بپردازند. با این حال، با بر عهده گرفتن بار مالی بیشتر، آنها می توانند شانس موفقیت خود را به خطر بیندازند و در نتیجه پتانسیل نکول را افزایش دهند.

با در نظر گرفتن این موضوع، به نفع سرمایه گذاران است که در نظر بگیرند که چه میزان حق بیمه تقاضای ریسک دارند. در غیر این صورت، ممکن است در صورت نکول، بر سر جمع آوری بدهی ها درگیر شوند.

در بسیاری از ورشکستگی‌ های غرق در بدهی، سرمایه‌ گذاران برخلاف وعده‌ های اولیه مبنی بر پرداخت حق بیمه با ریسک بالا، تنها چند سنت از دلار را از سرمایه‌ گذاری خود جبران می‌ کنند.

در حالی که اقتصاد دانان معتقدند که حق بیمه سهام در بازار وجود دارد، آنها به همان اندازه در مورد دلیل وجود حق بیمه در بازار سهام سردرگم هستند.

حق بیمه ریسک سهام

حق بیمه ریسک سهام، اشاره به سود اضافه ای دارد که سرمایه گذاری در بازار سهام با نرخی بدون ریسک ایجاد می کند.

این سود اضافی، ریسک نسبتاً بالاتر خرید سهام سرمایه گذاران را به خاطر پذیرش آن جبران می کند.

اندازه حق بیمه بسته به سطح ریسک در یک پرتفوی خاص متفاوت است و همچنین در طول زمان با نوسانات ریسک بازار می تواند تغییر کند.

به عنوان یک اصول، سرمایه گذاری های پر ریسک با حق بیمه بالاتر جبران می شود.

اقتصاد دانان معتقدند مفهوم حق بیمه ریسک در بلند مدت در بازار ها برای پذیرش بیشتر ریسک سرمایه گذاری و جبران خسارات معتبر است.

ارسال نظر