تصویر
علی الوندی

17 روز پیش

مبادله چیست؟

مبادله چیست؟

بورس بازاری است که در آن اوراق بهادار، کالاها، مشتقات و سایر دارایی های مالی معامله می شود.

وظیفه اصلی یک بورس تضمین معاملات منصفانه و منظم و انتشار کارآمد اطلاعات قیمت برای هر اوراق بهاداری است که در بورس معامله می شود.

بورس‌ ها به شرکت‌ ها، دولت‌ ها و سایر گروه‌ ها بستری می‌ دهند که از طریق آن اوراق بهادار را به عموم سرمایه‌ گذاران بفروشند.

نکات کلیدی

  • بورس ها بازارهایی برای معاملات اوراق بهادار، کالاها، مشتقات و سایر دارایی های مالی هستند.
  • شرکت ها ممکن است از بورس برای افزایش سرمایه استفاده کنند.
  • امروزه بیشتر حجم معاملات در بورس به صورت الکترونیکی انجام می شود.

کارگزاری های الکترونیکی

در دهه اخیر، معاملات به صورت کاملاً الکترونیکی انجام می شود.

اصولی بودن شبکه ها و پلتفرم های الکترونیکی یا همان کارگزاری ها می توانند معاملات منصفانه را بدون نیاز به حضور فیزیکی برای جامعه فراهم کنند.

معاملات روزانه معمولا از طریق چندین شبکه کارگزاری به صورت الکترونیکی انجام می شود، اگر چه هنوز هم مکان هایی برای معاملات فیزیکی و حضوری انجام می شود، فرایند معاملات به صورت الکترونیکی توانسته سهولت در این روند را برای معامله گران وسرمایه گذاران فراهم کند.

هوش مصنوعی ارز دیجیتال و بورس

فهرست مورد نیاز

در هر کارگزاری فهرستی از اوراق بهادار وجود دارد که معامله گران و سرمایه گذارن می توانند سهام را خرید و فروش کنند، همین موضوع در صرافی ها نیز صدق می کند که افراد می توانند سهام اوراق بهادار( ارز و ارز دیجیتال) فهرست شده در صرافی را برای معاملات به سرمایه گذاران و معامله گران ارائه کنند.

اما الزمات اساسی و خاصی برای بازار های بورس وجود دارد که در بازار هایی مثل ارز و ارز دیجیتال کمتر دیده می شود و بر عکس صرافی ها که می توانند تعداد محدودی ارز یا ارز دیجیتال را ارائه کنند، کارگزاری ها مستلزم ارائه فهرست تمام شرکت های سهامی موجود در بورس برای معاملات هستند.

دسترسی به سرمایه

بورس اوراق بهادار جهت جذب سرمایه برای شرکت هایی که به دنبال رشد و گسترش فعالیت های خود هستند، استفاده می شود.

اولین فروش سهام توسط یک شرکت خصوصی به عموم به عنوان عرضه اولیه عمومی (IPO) نامیده می شود.

شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار معمولا دارای مشخصات خاصی هستند، دیده شدن یک شرکت در بورس می تواند باعث رشد برای شرکت باشد زیرا پذیرفته شدن یک شرکت توسط بورس، اعتباری را برای شرکت ایجاد می کند که می تواند باعث جذب بیشتر مشتری های جدید، تامین کننده های بهتر و... شود.

شرکت های خصوصی اغلب برای سرمایه گذاری، به سرمایه گذاران خطر پذیر متکی هستند و این معمولاً منجر به از دست دادن کنترل روند نیز می شود.

به عنوان مثال: یک شرکت سرمایه‌ گذاری ممکن است بخواهد که نماینده‌ ای از شرکت تأمین مالی جایگاه برجسته‌ای در هیئت مدیره داشته باشد؛ از طرف دیگر، شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار دارای کنترل و استقلال بیشتری هستند زیرا سرمایه گذارانی که سهام خریداری می کنند دارای حقوق محدودی می باشند.

مبادله چیست؟ 1

نمونه دنیای واقعی

بورس نیویورک شاید شناخته شده ترین بورس در ایالات متحده باشد که در وال استریت در منهتن نیویورک واقع شده است و اولین معامله خود را در سال 1792 انجام داده است.

از لحاظ تاریخی، کارگزاران استخدام شده توسط اعضای بورس نیویورک معاملات را با حراج سهام آسان می کنند، این فرآیند در دهه 1990 شروع به خودکار شدن کرد و تا سال 2007، تقریباً تمام سهام از طریق یک بازار الکترونیکی در دسترس قرار گرفتند، تنها استثنا در این فرایند چند سهام با قیمت های بسیار بالا هستند.

تا سال 2005، تنها صاحبان صندلی های بورس می توانستند مستقیماً در بورس معامله کنند، این صندلی ها اکنون با شرایط یک ساله اجاره داده می شوند.

ارسال نظر