تصویر
علی الوندی

68 روز پیش

حد ضرر چیست و چگونه محاسبه می شود؟

حد ضرر چیست و چگونه محاسبه می شود؟

برای هیچ سرمایه گذار و معامله گری، چه آماتور و چه حرفه ای، امکان ندارد که به طور کامل از ضرر جلوگیری کند.

معامله گر های منطقی، کاملاً نسبت به سود هایی که به سختی به دست آورده اند، آگاه هستند و در صورت متضرر شدن نیز بدون آشفتگی های احساسی، ضرر را پذیرفته و به فکر جبران می باشند، با این حال، روش‌ های هوشمندی نیز وجود دارد که با استفاده از آنها می شود در معاملات، اطمینان بیشتری حاصل کرد.

سیستم های هوشمند حد ضرر

هر معامله گر باید از یک سیستم حد ضرر استفاده کند، که به واسطه آن زیان را نسبت به درصد ثابتی از دارایی ها محدود کند یا درصد ثابتی از زیان را برای معاملات در نظر بگیرد.

به طور مثال؛ حد ضرر تا سقف 100% زیان برای 20% از کل دارایی محدود شود، یا حد ضرر، 8% زیان نسبت به کل دارایی باشد.

می توان چنین سیستم هوشمندی را به عنوان یک متوقف کننده در روند معاملات در نظر گرفت.

ممکن است یه معامله گر با یک حساب معاملاتی بعد از متضرر شدن به مقدار و درصد، معامله را متوقف کند یا بلافاصله از موقعیت زیان ده خارج شود.

با داشتن یک سیستم حد ضرر، معامله گر می تواند با تعیین درصد ضرر در یک معامله در صورت متضرر شدن، توسط این سیستم هوشمند به صورت خودکار از معامله خارج شود تا از متضرر شدن جلوگیری شود.

هوش مصنوعی ارز دیجیتال و بورس

قانون حد ضرر 2%

سطح متداول زیان قابل قبول برای حساب معاملاتی یک معاملگر 2 درصد از حقوق صاحبان سهام در حساب معاملاتی است.

سرمایه موجود در حساب معاملاتی شما میزان ریسک شماست، یعنی سرمایه ای که به طور روزانه برای معامله به کار می گیرید میزان ریسک شما در معاملات را با توجه به نوع و حجم و مقدار خرید و فروش تعیین می کند.

سیستم حد ضرر می تواند قبل از ورود به معاملات نیز پیاده سازی شود.

هنگامی که تصمیم می گیرید چه مقدار از یک دارایی خاص را بخرید، به طور همزمان می توانید میزان ضرر را در آن معامله محاسبه کنید، بدون اینکه قانون 2% خود را نقض کنید.

هنگام ایجاد سیستم ضرر، شما همچنین یک دستور توقف در حداکثر 2٪ از کل حقوق صاحبان حساب خود را انجام می دهید.

البته، توقف شما می تواند از 0٪ تا 2٪ ضرر کل باشد.

هر معامله گری واکنش متفاوتی به قانون 2 درصد دارد.

از طرف دیگر، اکثر متخصصان فکر می کنند که 2٪ یک سطح مسخره ریسک بالا است و ترجیح می دهند ضرر به حدود 0.5٪ - 0.25٪ از پرتفوی آنها محدود شود.

مسلماً، افراد حرفه‌ای به طور طبیعی نسبت به آنهایی که حساب های کوچک تری دارند، ریسک گریزتر خواهند بود، زیرا ضرر 2 درصدی در یک پرتفوی بزرگ ضربه مخربی است.

صرف نظر از اندازه سرمایه خود، عاقلانه است که هنگام طراحی استراتژی معاملاتی خود به جای عجول بودن، محافظه کار باشید.

محدودیت ضرر ماهانه 6٪

علاوه بر محدود کردن ضررهای ناشی از معاملات فردی، معامله گران باید یک قطع کننده مدار ایجاد کنند که از زیان کلی گسترده در طول یک دوره زمانی جلوگیری کند.

یک قانون کلی برای زیان کلی ماهانه حداکثر 6 درصد از پرتفوی شما است.

قانون ضرر ماهانه 6% می گوید، به محض اینکه ارزش حساب شما به 6% کمتر از جایی که در آخرین روز ماه قبل ثبت شده بود کاهش یافت، معامله را متوقف کنید.

وقتی به حد ضرر 6 درصدی خود رسیدید، معامله را برای بقیه ماه به طور کامل متوقف کنید، در واقع، هنگامی که مدار شکن 6 درصدی شما خاموش شد، حتی جلوتر بروید و تمام موقعیت های برجسته خود را ببندید و بقیه ماه را در حاشیه بگذرانید.

روزهای باقی مانده از ماه را به جمع بندی مجدد، تجزیه و تحلیل مشکلات، مشاهده بازارها و آماده شدن برای ورود مجدد در زمانی که مطمئن هستید که می توانید از وقوع مشابهی در ماه بعد جلوگیری کنید، اختصاص دهید.

راه اندازی سیستم محدود کننده ضرر 6 درصدی، شما باید هر روز درآمد خود را محاسبه کنید و این شامل تمام پول نقد موجود در حساب معاملاتی شما، معادل های نقدی و ارزش بازار فعلی و همه موقعیت های باز در حساب شما می شود، مجموع روزانه را با کل سهام خود در آخرین روز معاملاتی ماه قبل مقایسه کنید و اگر به آستانه 6 درصد نزدیک می شوید، آماده توقف معامله شوید.

استفاده از حد ضرر ماهانه 6 درصد به معامله گر اجازه می دهد تا سه موقعیت باز با پتانسیل زیان 2 درصدی یا شش موقعیت باز با پتانسیل زیان 1 درصد و غیره را حفظ کند.

حد ضرر چیست و چگونه محاسبه می شود؟ 1

انجام تنظیمات لازم

البته، ماهیت محدودیت معاملاتی 2٪ و محدودیت ضرر ماهانه 6٪ به این معنی است که شما باید هر ماه موقعیت های معاملاتی خود را دوباره کالیبره کنید. به عنوان مثال؛ اگر با دریافت سود قابل توجه در ماه قبل وارد ماه جدیدی شوید، توقف ها و اندازه سفارش های خود را طوری تنظیم می کنید که بیش از 2٪ از کل حقوق صاحبان سهام جدید محاسبه شده در معرض خطر زیان نباشد.

در عین حال، هنگامی که ارزش حساب شما افزایش می یابد، قانون 6٪ به شما امکان می دهد در ماه بعد با موقعیت های بزرگتر معامله کنید و عکس این موضوع نیز وجود دارد، اگر در یک ماه پول را از دست بدهید، پایه سرمایه کوچکتر در ماه بعد تضمین می کند که موقعیت های معاملاتی شما کوچکتر است.

هر دو قانون 2% و 6% به شما اجازه می دهد از سیستم هرمی استفاده کنید، یا زمانی که در حال حرکت هستید به موقعیت های برنده خود اضافه کنید.

افزودن یک سیستم هرمی به معادله، به شما این امکان را می دهد که موقعیت های سودآور را بدون افزایش مطلق در آستانه ریسک خود گسترش دهید.

نتیجه گیری

قوانین 2٪ و 6٪ برای همه معامله گران، به ویژه کسانی که دچار شرایط نامطلوب ناشی از ضرر هستند، به شدت توصیه می شود.

اگر ریسک گریزتر هستید، به هر حال، درصد ضرر را به اعداد کمتر از 2% و 6% تنظیم کنید.

با این حال، توصیه نمی شود که آستانه خود را افزایش دهید، با توجه به حجم دارایی و تحلیل، میزان ریسک خود را افزایش و کاهش دهید، اما اگر توان متضرر شدن را ندارید و آماتور هستید، توصیه می شود حتما قبل از افزایش میزان ریسک، فکر کنید و تصمیم درست بگیرید.

ارسال نظر