تصویر
علی الوندی

3 روز پیش

تعریف دامنه نوسان در بازار های مالی

تعریف دامنه نوسان در بازار های مالی

دامنه نوسان یا دامنه مجاز نوسان عاملی است که بورس ها از آن برای کنترل نوسانات بازار استفاده می کنند.

دامنه نوسان یک عامل محدود کننده است که یک سقف مجاز قیمتی و یک کف مجاز قیمتی را برای هر سهم تعیین می کند و در معاملاتی که در بازار انجام می شود قیمت از سقف مجاز فراتر نمی رود و از کف مجاز هم کمتر نمی شود.

برخی از متخصصان بازار معتقد هستند که وجود دامنه نوسان مفید است و باعث می شود نوسانات بازار کنترل شده و سهامداران در روند های نزولی روحیه خود را نبازند و برخی از متخصصان بازار مخالف وجود دامنه نوسان هستند و دلیل آن ها نیز این است که دامنه نوسان سهم را محدود می کند و نمی گذارد در یک روز معاملاتی قیمت یک سهم در جایگاه واقعی قرار بگیرد.

نکات کلیدی

  • دامنه نوسان عاملی برای محدود کردن نوسانات بازار بورس می باشد.
  • دامنه نوسان سقف و کف قیمتی را برای هر سهام ایجاد می کند و اجازه نمی دهد قیمت از این سقف و کف عبور کند.
  • برخی از متخصصان وجود دامنه نوسان را مفید و برخی از آن ها وجود دامنه نوسان را مضر می دانند.

تعریف دامنه نوسان در بازار های مالی 1

هوش مصنوعی ارز دیجیتال و بورس

دامنه نوسان در ایران

دامنه نوسان در بازار بورس ایران و فرابورس توسط سازمان بورس تعیین می شود، برخی از سهام در بازار های بورس و فرابورس دامنه نوسانات متفاوتی را دارند، سهام هایی در بازار بورس و بازار اول فرابورس وجود دارند که بسته به نوع سهام و تشخیص سازمان بورس دارای دامنه نوسان متفاوتی هستند و در بازار های دیگر نیز به همین شکل با تشخیص سازمان بورس میزان دامنه نوسان تعیین می گردد.

برای بررسی هر کدام از سهام های بورس ایران با مراجعه به وبسایت TSETMC و جستجو کردن سهام مورد نظر می توانید دامنه نوسان را بررسی کنید.

استثنائات

برخی از مواقع وجود دارد که سهم بدون دامنه نوسان برای مدت محدودی (یک یا چند روز معاملاتی) قابل معامله می شود، به طور مثال زمانی که هیئت مدیره جلساتی را برای تغییر سرمایه برگزار می کند، یا بعد از بازگشایی مجمع عمومی که برای تقسیم سود ها یا بررسی صورت های مالی انجام می شود، سهام بدون دامنه نوسان باز می شود.

تعریف دامنه نوسان در بازار های مالی 2

دامنه نوسان در خارج از ایران

برخی از بازار های بورس در دنیا معتقد به وجود دامنه نوسان هستند و از دامنه نوسان استفاده می کنند، این کشور ها، عبارتند از: فرانسه، اسپانیا، ژاپن، کره، ترکیه و... در این کشور ها بورس ها برای جلوگیری از هیجانات سرمایه گذار، کنترل نوسانات و موارد دیگر تصمیم به وجود دامنه نوسان گرفته اند.

اما بعضی از بازار های بورس از توقف معاملات برای سهام ها استفاده می کنند، آمریکا، هنگ کنگ، انگلیس، کانادا، آلمان و ... از جمله کشور هایی هستند که ترجیح داده اند به جای استفاده از دامنه نوسان از توقف معاملات استفاده کنند.

نتیجه گیری

دامنه نوسان عامل محدود کننده ای است که بورس ها با استفاده از آن میزان نوسانات را کنترل و از هیجانات سرمایه گذاران که باعث متضرر شدن می شود اجتناب می کند.

اگر قصد سرمایه گذاری در سهامی را دارید ابتدا به نسبت دامنه نوسان آن آگاهی لازم را به دست آورید، زیرا با وجود دامنه نوسان قیمت سهام از سقف و کف تعیین شده عبور نمی کند و شما باید اطلاعات لازم را درباره سقف مجاز و کف مجاز قیمتی داشته باشید.

دامنه نوسان در برخی از کشور ها مانند ایران، فرانسه و ترکیه وجود دارد و در برخی از کشور ها وجود ندارد، برخی کشور ها مانند آمریکا و کانادا نیز وجود دارند که به جای استفاده از دامنه نوسان از توقف معاملات استفاده می کنند.

ارسال نظر