تصویر
علی الوندی

6 روز پیش

ریسک غیر سیستماتیک چیست و چه تاثیری در بازار های مالی دارد؟

ریسک غیر سیستماتیک چیست و چه تاثیری در بازار های مالی دارد؟

ریسک غیر سیستماتیک به ریسکی گفته می شود که مخصوص یک شرکت یا یک صنعت خاص است.

ریسک غیر سیستماتیک به عنوان ریسک خاص، ریسک متنوع یا ریسک باقیمانده نیز شناخته می شود.

در مورد یک سبد سرمایه گذاری، ریسک غیر سیستماتیک را می توان با تنوع دادن کاهش داد، اما ریسک سیستماتیک به این شکل نیست و ریسک سیستماتیک نوعی از ریسک است که در بازار نیز وجود دارد.

نکات کلیدی

  • ریسک غیر سیستماتیک یا ریسک خاص شرکت، مربوط به نوعی از سرمایه گذاری خاص است.
  • ریسک غیر سیستماتیک را می توان با ایجاد تنوع در سبد سرمایه گذاری کاهش داد و یکی از دلایلی که این ریسک را به عنوان ریسک تنوع پذیر می دانند همین موضوع می باشد.
  • پس از ایجاد تنوع برای کاهش ریسک غیر سیستماتیک، سرمایه گذاران در معرض ریسک سیستماتیک در بازار قرار می گیرند.
  • به ریسک سیستماتیک و ریسک غیر سیستماتیک در کنار هم ریسک کل می گویند.
  • ریسک سیستماتیک مربوط به عوامل گسترده ای در بازار است و ریسک مربوط به سبد سرمایه گذاری می باشد که بر اساس سرمایه گذاری فردی نیست.
هوش مصنوعی ارز دیجیتال و بورس

درک ریسک غیر سیستماتیک

ریسک غیر سیستماتیک را می توان به عنوان عدم قطعیت ذاتی در سرمایه گذاری یک شرکت یا صنعت توصیف کرد.

نمونه هایی از ریسک غیر سیستماتیک عبارتند از: وجود رقیب جدید در بازار با پتانسیل جذب سرمایه گذار ها و گرفتن سهام بازار به طور قابل توجه از شرکت سرمایه گذاری شده، تغییر قانونی که باعث کاهش فروش شرکت می شود.

البته امکان این موضوع وجود دارد که سرمایه گذاران بتوانند برخی از منابع ریسک غیر سیستماتیک را پیش بینی کنند، آگاهی از تمام ریسک ها غیر ممکن است.

به عنوان مثال: امکان دارد یک سرمایه گذار فعال در صنعت محصولات بهداشتی نسبت به یک سری تغییرات مطلع باشد، اما این امکان وجود دارد که به طور کلی از جزئیات تغییرات جدید و از واکنش شرکت ها و مصرف کنندگان مطلع نباشد.

نمونه های دیگر از خطرات ریسک غیر سیستماتیک شامل موضوعاتی مثل؛ اعتصابات، نتایج رسیدگی های قانونی و یا اتفاقات طبیعی باشد.

ریسک غیر سیستماتیک به عنوان ریسک قابل تنوع نیز شناخته می شود، زیرا با ایجاد یک تنوع در سبد معاملاتی می توان این ریسک را از بین برد یا کاهش داد.

در کل فرمولی برای ریسک غیر سیستماتیک وجود ندارد اما در عوض باید با کم کردن ریسک سیستماتیک از میزان ریسک کل می توان مقدار ریسک غیر سیستماتیک را به دست آورد.

ریسک غیر سیستماتیک چیست و چه تاثیری در بازار های مالی دارد؟ 1

انواع ریسک غیر سیستماتیک

ریسک کسب و کار

مسائل داخلی و خارجی می توانند باعث ایجاد ریسک معاملاتی شوند.

معمولا ریسک های داخلی با کار های عملیاتی مرتبط هستند.

به طور مثال: مدیریت یک مجموعه موفق به ثبت اختراع برای حفاظت از یک محصول جدید نمی شود، زیرا این اتفاق باعث می شود مزیت رقابتی بودن از بین برود.

اما موضوعی مثل اینکه سازمان غذا و داروی آمریکا، ممنوعیتی را برای استفاده از یک دارو اعلام می کند که فقط توسط یک شرکت به فروش می رسد، از نمونه ریسک های خارجی محسوب می شود.

ریسک مالی

ریسک مالی مربوط به ساختار سرمایه یک شرکت است.

یک شرکت برای ادامه پیشرفت خود و انجام تعهدات مالی نیاز به سطح بهینه بدهی و حقوق صاحبان سهام دارد.

ساختار های سرمایه ای ضعیف می توانند باعث ایجاد درآمد های متناقض و جریان های نقدی شوند که ممکن است مانع از معاملات شرکت باشد.

ریسک عملیاتی

خطرات عملیاتی می توانند باعث ایجاد فاجعه های پیش بینی نشده یا سهل انگاری هایی باشد، مانند؛ شکست در زنجیره تامین یا نادیده گرفتن خطای مهم در فرآیند تولید.

یک نقض یا مشکل امنیتی می تواند اطلاعات محرمانه در مورد مشتریان یا انواع دیگر داده های اختصاصی کلیدی را در معرض مجرمان قرار دهد.

ریسک عملیاتی و پتانسیل سیستم ها با سیاست های شکست خورده مرتبط هستند.

این موضوعات خطراتی برای عملیات های روزمره هستند و می توانند ناشی از اشکالات رویه های داخلی در مورد سیستم و کارکنان باشند.

ریسک استراتژیک

اگر یک کسب و کار در فروش کالاها یا خدمات در یک صنعت که رو به انقضاء است بدون برنامه مناسب برای تکامل پیشنهادات شرکت کند، ریسک استراتژیک وجود دارد.

یک شرکت همچنین ممکن است با وارد شدن در یک شراکت معیوب با یک شرکت یا رقیب دیگر به چشم انداز و رشد آینده اش آسیب بزند.

ریسک قانونی و نظارتی

ریسک قانونی و نظارتی نوعی خطر محسوب می شود و مربوط به تغییر در قوانین و مقررات است که به یک کسب و کار آسیب می زند.

این تغییرات در قوانین می تواند هزینه های عملیاتی را افزایش دهد یا موانع قانونی برای فعالیت شرکت ایجاد کند.

تغییرات قانونی یا مقررات سخت می تواند باعث توقف و تعطیلی یک کسب و کار نیز شود.

انواع دیگر ریسک حقوقی می تواند شامل اشتباه در توافقات یا نقض قوانین باشد.

ریسک غیر سیستماتیک چیست و چه تاثیری در بازار های مالی دارد؟ 2

ریسک غیر سیستماتیک در مقابل ریسک سیستماتیک

ریسکی که برای سرمایه گذاری در نظر گرفته می شود ریسک کل است که در واقع مجموع دو ریسک سیستماتیک و ریسک غیر سیستماتیک می باشد.

ریسک غیر سیستماتیک یک ریسک خاص برای یک شرکت یا صنعت است، در حالی که ریسک سیستماتیک ریسکی است که مربوط به بازار گسترده تر می باشد.

ریسک سیستماتیک به عوامل گسترده بازار نسبت داده می شود و ریسک مربوط به سبد سرمایه گذاری است که مربوط به سرمایه گذاری فردی نمی باشد.

انواع ریسک سیستماتیک می تواند شامل، تغییرات نرخ بهره، رکود یا تورم باشد.

ریسک سیستماتیک معمولاً در شرایطی محاسبه می شود که نوسانات یک سهام یا سبد را نسبت به کل بازار اندازه گیری می کند، اندازه گیری یا محاسبه ریسک شرکت ها کمی دشوار تر است.

ریسک های سیستماتیک و غیر سیستماتیک را می توان تا حدی با مدیریت ریسک کاهش داد.

ریسک سیستماتیک را می توان با تخصیص دادن دارایی کم کرد، در حالی که ریسک غیر سیستماتیک را می توان با تنوع در سبد سرمایه گذاری کاهش داد.

مثال ریسک غیر سیستماتیک

داشتن انواع سهام شرکت ها در صنایع مختلف و همچنین دارا بودن انواع اوراق بهادار در طبقات مختلف از دارایی ها، سرمایه گذاران کمتر تحت تاثیر رویداد های منفرد قرار خواهند گرفت.

برای مثال: سرمایه گذاری که سهام مربوط به یک صنعت را دارد، با سطح بالایی از ریسک غیر سیستماتیک مواجه می شود.

به طور مثال؛ اگر کارکنان آن صنعت دست به اعتصاب بزنند، سرمایه گذارانی که فقط در این صنعت سرمایه گذاری کردند آسیب پذیر خواهند بود، این اتفاقات باعث می شود قیمت سهام صنعت مربوطه به طور موقت کاهش یابد، صرفاً ایجاد این اتفاق می تواند یک صنعت را مختل کند و سرمایه گذاران خود را دچار دردسر کند.

سرمایه گذاران به افزایش سهام صنایع مختلف به پرتفوی خود، نگرانی های خود را نسبت به رخداد های ناگوار برای یک صنعت، کاهش می دهند.

ریسک غیر سیستماتیک می تواند صنعتی دچار مشکل و صنایعی که به آن صنعت وابستگی دارند را دچار اختلال کنند و بسیاری از صنایع را تحت تاثیر قرار دهند.

در این صورت سرمایه گذار می تواند با افزایش اوراق قرضه و خرید سهام صنایع مختلف، نگرانی خود را در برابر اتفاقات و نوسانات احتمالی کاهش دهد.

با تمام این تفاسیر، حتی با داشتن مجموعه ای از دارایی های متنوع نمی توان از تمام خطرات دور شد، پرتفوی همچنان در معرض ریسک سیستماتیک قرار دارد و به عدم اطمینانی اشاره می کند که کل بازار با آن مواجه هستند و شامل تغییرات در میزان نرخ بهره، انتخابات سیاسی کشور، بحران های مالی، جنگ و بلا های طبیعی می باشد.

نتیجه گیری

ریسک غیر سیستماتیک ریسکی متنوع می باشد، به این معنی که اگر سرمایه گذاری در صنایع مختلف انجام شود، می توان این ریسک را کاهش داد.

خطرات غیر سیستماتیک اغلب به یک شرکت یا یک صنعت خاص مربوط است و می توان تا حدی از آن اجتناب کرد.

ریسک سیستماتیک یک ریسک غیر قابل تنوع و مربوط به بازار است، این ریسک مربوط به عوامل خارج از کنترل کسب و کار یا سرمایه گذار می باشد، مانند؛ عوامل اقتصادی، سیاسی و یا اجتماعی.

البته باید به این موضوع توجه کرد که عوامل مربوط به اقتصاد خرد بر شرکت ها تاثیر مستقیم خواهد داشت و جزو ریسک غیر سیستماتیک محسوب می شوند.

ارسال نظر