تصویر
علی الوندی

6 روز پیش

تعریف پامپ و دامپ

تعریف پامپ و دامپ

بیت کوین، اتر و دوج کوین در سال های اخیر به بالاترین میزان ارزش خود رسیدند، طرفداران ارزهای دیجیتال آنها را به عنوان جایگزین پول در آینده می بینند.

فناوری بلاکچین به ارز ها اجازه می دهد تا با ایجاد یک سیستم مرکزی دیجیتالی که تراکنش ها را ثبت می کند، کار کند و عملیات ایمن تری ایجاد می شود.

همیشه در مکان هایی که پول وجود دارد، کلاهبرداران هم نیز وجود دارند.

طرح‌ های پامپ و دامپ از افراد سود می‌ برند در حالی که پول زیادی برای کلاهبرداران به دست می‌ آورند.

این طرح ها می توانند از افراد تاثیرگذار در رسانه های اجتماعی استفاده کنند تا مردم را ترغیب به خرید یک ارز دیجیتال خاص کنند، با خرید زیاد ارزش ارز بالا می رود و هنگامی که ارزش ارز بالا رفت کلاهبرداران و گاهی اوقات خود افرادی که تبلیغ این ارز را کردند، ارز های خود را می فروشند و سود می کنند در حالیکه سرمایه دیگران بی ارزش می شود.

مثال: چندی پیش گروهی شروع به فروش ارز دیجیتال اسکوئید (Squid) بر گرفته از سریال اسکوئید گیم در شبکه نتفلیکس کردند، این ارز هیچ ارتباطی با شبکه نتفلیکس نداشت و حتی با خود سریال اسکوئید گیم هم ارتباطی نداشت، مردم با خرید و اطمینان به این ارز ارزش آن را به 2800 دلار نیز افزایش دادند و پس از چندی در چند ثانیه ارزشش را از دست داد و سقوط کرد، این اتفاق باعث شد حدود 2 میلیون دلار برای عوامل سازنده این ارز (کلاهبرداران) درآمد ایجاد شود و کسانی که به روی این ارز سرمایه گذاری کردند ضرر کنند.

این طرح ها باعث شده که با این مدل کلاهبرداری ها افرادی میلیونر شوند و برخی با ایجاد نوسانات مداوم نیز ورشکست شوند.

با آسان تر شدن توسعه و ساخت ارزهای دیجیتال، کلاهبرداران از افراد به امید ثروتمند تر شدن سوء استفاده می کنند.

تعریف پامپ و دامپ 1

هوش مصنوعی ارز دیجیتال و بورس

کلاهبرداری پامپ و دامپ

پامپ و دامپ یک نوع کلاهبرداری اوراق بهادار است که معمولاً در ارز های دیجیتال انجام می شود.

کلاهبرداران به منظور ایجاد علاقه، تبلیغات کاذب در مورد ارز های دیجیتال ایجاد می کنند. هنگامی که سرمایه گذاران شروع به خرید ارز ها می کنند، قیمت افزایش می یابد؛ هنگامی که قیمت به نقطه خاصی می رسد کلاهبردارانی که در پشت صحنه هستند، تمام ارز های خود را می فروشند و این امر باعث می‌شود قیمت ارز دیجیتال سقوط کند و سرمایه‌ گذاران جدید را نگه می‌ دارد.

بیت کوین، اتر، دوج کوین و برخی از ارزهای دیجیتال هستند که به خوبی تثبیت شده اند.

از آنجایی که ایجاد یک سیستم مرکزی بلاکچین برای یک ارز زمان و تلاش زیادی لازم دارد، کسانی که در مورد کدنویسی آگاه هستند، می‌ توانند ارز های دیجیتال خود را ایجاد کنند.

در پلتفرم هایی که از فناوری بلاکچین استفاده می کنند، می توان کریپتو ها را ایجاد کرد؛ مانند: ارز دیجیتال شیبا (Shiba Inu) که در پلتفرم اتریوم در شبکه بلاکچین ایجاد شده است.

با این تفاسیر شخصی می توانید میلیارد ها توکن را به راحتی ایجاد کند و تنها چیزی که لازم دارد متقاعد کردن افراد برای خرید این کریپتو ها است، این کار را می تواند از طریق کانال ها، انجمن ها، رسانه های اجتماعی و حتی با تبلیغات توسط افراد تاثیر گذار در شبکه های اجتماعی انجام دهد.

چند نمونه از پامپ و دامپ ارزهای دیجیتال

چهار عضو از FaZe در یک پامپ و دامپ برای توکنی به نام SaveTheChildren شرکت کردند.

گیمرهای حرفه ای، همراه با سایر اینفلوئنسرها این ارز را به طرفداران خود معرفی کردند؛ هنگامی که قیمت افزایش یافت، آنها شروع به فروش توکن هایی کردند که به آنها داده شده بود تا بخشی از این کلاهبرداری باشند و برخی از آنها حدود 30.000 دلار درآمد کسب کردند.

ارسال نظر