تصویر
علی الوندی

3 روز پیش

تفاوت کوین و توکن چیست؟

تفاوت کوین و توکن چیست؟

تقریباً همه افراد در بازار ارزهای دیجیتال یک توکن را با یک کوین اشتباه گرفته‌ اند.

واقعیت این است که کوین و توکن در سطح بنیادی بسیار شبیه به هم هستند.

کوین و توکن هم میزان ارزش یک دارایی را نشان می دهند و هم می توانند پرداخت ها را پردازش کنند.

همچنین می توانید کوین ها را با توکن ها و بالعکس تعویض کنید.

تفاوت اصلی بین این دو به سودمندی آنها باز می گردد و کارهایی که با کوین قادر به انجام آن نیستید را می توانید با توکن انجام دهید؛ از سوی دیگر، برخی از بازارها فقط از کوین ها پشتیبانی می کنند و توکن را نمی پذیرند.

این شبیه به مقایسه سرمایه گذاران و معامله گران است که همه معامله گران سرمایه گذاری می کنند، اما همه سرمایه گذاران معامله نمی کنند.

تفاوت کوین و توکن

کوین چیست؟

زمانی که بیت کوین برای اولین بار عرضه شد، معیاری را برای معنای کوین بودن تعیین کرد.

ویژگی های واضحی وجود دارد که کوین ها را از توکن‌ ها متمایز می کند.

کوین با ویژگی های زیر تعریف می شود:

1. بر روی بلاکچین خود عمل می کند : یک بلاکچین تمام تراکنش‌ هایی را که شامل کریپتو کوین اصلی آن می‌شود، پیگیری می‌کند.

وقتی با اتریوم به شخصی پول پرداخت می کنید، رسید آن به بلاکچین اتریوم می رود و اگر همان شخص بعداً با بیت کوین به شما پول پرداخت کند، رسید به بلاکچین بیت کوین می رود و هر تراکنش با رمزگذاری محافظت می شود و توسط هر عضو شبکه قابل دسترسی است.

2. به عنوان پول عمل می کند : بیت کوین تنها با هدف جایگزینی پول سنتی ایجاد شد و جذابیت متناقض، شفافیت و ناشناس بودن باعث ایجاد ارز های دیگر از جمله ETH، NEO و Litecoin شد.

امروزه می‌توانید از بسیاری از شرکت‌های بزرگ مانند آمازون، مایکروسافت و تسلا، کالا و خدمات را با استفاده از ارز های دیجیتال خریداری کنید و بیت کوین اخیراً در کنار دلار آمریکا به ارز رسمی السالوادور تبدیل شده است.

3. قابل استخراج است: شما می توانید ارز دیجیتال را از دو طریق بدست آورید.

یکی از راه های استخراج سنتی،  سیستم اثبات کار است و سرمایه گذارانی که از ماینر استفاده می کنند، این روش را برای افزایش سرمایه خود انتخاب کرده اند اما مشکلاتی که در استخراج برخی ارز ها مانند بیت کوین وجود دارد این است که بیت کوین زیادی برای استخراج باقی نمانده است، بنابراین هر روز روند استخراج دشوار تر می شود.

روش دیگر، اثبات سهام است که رویکرد مدرن تری برای کسب ارز دیجیتال دارد، که از نظر مصرف انرژی کم هزینه تر و انجام آن آسان تر است.

کاردانو (ADA) یکی از بزرگترین ارزهایی است که از این سیستم استفاده می کند.

تفاوت کوین و توکن چیست؟ 1

توکن چیست؟

برخلاف کوین ها، توکن ها زنجیره بلوکی یا شبکه خود را ندارند، در عوض آن‌ ها روی بلاکچین‌ های دیگر ارز های دیجیتال مانند اتریوم کار می کنند.

برخی از رایج‌ترین توکن‌ هایی که در اتریوم مشاهده می‌شوند عبارتند از BAT، BNT، Tether و استیبل کوین‌ هایی مختلف مانند USDC.

اگر تراکنش‌ های کوین توسط بلاکچین انجام شود، توکن‌ ها به قرارداد های هوشمند متکی خواهند بود.

آنها مجموعه ای از کدها هستند که معاملات یا پرداخت های بین کاربران را آسان می کنند.

هر بلاکچین از قرارداد هوشمند خود استفاده می کند به عنوان مثال، اتریوم از ERC-20 استفاده می کند و NEO از Nep-5 استفاده می کند.

هنگامی که یک توکن خرج می شود به صورت فیزیکی از مکانی به مکان دیگر منتقل می شود.

یک مثال عالی از این امر، معاملات NFT ها (توکن های غیرقابل تعویض) است. آنها اقلام ارزشمندی هستند بنابراین تغییر در مالکیت باید به صورت دستی انجام شود. NFT ها اغلب فقط دارای ارزش احساسی یا هنری هستند، بنابراین به نوعی شبیه توکن های کاربردی می باشند با این تفاوت که شما نمی توانید هیچ خدماتی را به اجبار دریافت کنید. وقتی از بانک خود به شخص دیگری پول منتقل می کنید، پول شما به جایی نمی رسد، بانک موجودی هر دو حساب را تغییر می دهد و کارمزد ها را کسر می کند که همین اتفاق در مورد بلاکچین نیز صدق می کند، موجودی کیف پول شما تغییر می‌کند و تراکنش انجام می شود.

یکی دیگر از تفاوت های قابل توجه بین توکن ها و کوین ها، ساختار و معماری آن ها است در حالی که کوین ها اساساً نسخه‌ های دیجیتالی پول هستند، توکن‌ ها می‌توانند دارایی یا اسناد باشند. شما می توانید توکن ها را با کوین خریداری کنید اما برخی از توکن ها می توانند ارزشمند تر از سایر آن ها باشند. با این حال، از آنجایی که معمولاً محدودیت‌ هایی برای محل خرج کردن یک توکن وجود دارد؛ نقدینگی کوین ها بیشتر از توکن ها می باشد. به عبارت ساده، یک توکن نشان دهنده چیزی است که شما دارید در حالی که یک کوین نشان دهنده چیزی است که شما قادر به داشتن آن هستید.

برخی از شبکه‌ ها مانند اتریوم قالب‌ هایی را ارائه می‌ کنند که در آن می‌ توانید توکن‌ های خود را بسازید و معاملات مربوط به آن را شروع کنید.

این باعث می‌شود هر کسی که دانش تکنیکال کمی دارد یا اصلا دانش تکنیکال ندارد یک توکن داشته باشد و می‌ تواند به یک بازار ساز تبدیل شود؛ در صرافی های غیرمتمرکز مانند Uniswap، تراکم بالایی از این نوع فعالیت ها را خواهید دید.

تفاوت کوین و توکن چیست؟ 2

هوش مصنوعی ارز دیجیتال و بورس

جمع بندی

تفاوت زیادی بین کوین و توکن وجود ندارد ولی اگر اغلب نادیده گرفته شود، می تواند باعث سردرگمی سرمایه گذاران شود.

یکی از راه‌ های سریع برای شناسایی کوین و توکن که باید استفاده کنید این است که به چیزی که می‌خرید توجه کنید؛ اگر خرید شما یک محصول باشد اغلب به کوین نیاز خواهید داشت و اگر خرید شما یک سرویس باشد، می توانید از توکن های ابزاری استفاده کنید. 

جالب اینجاست که روشی که ما توکن ها را خرج می کنیم کاملاً شبیه به پول نقد است و وقتی پول نقد را پرداخت می کنید، پول شما به صورت فیزیکی از دست شما به دست شخص دیگری منتقل می شود.

اما همانطور که گفته شد فقط کوین ها نشان دهنده پول هستند.

ارسال نظر