تصویر
علی الوندی

8 روز پیش

هش ریت چیست و چه کاربردی دارد؟

هش ریت چیست و چه کاربردی دارد؟

هش ریت به میزان قدرت محاسباتی که توسط یک شبکه به عنوان مثال، شبکه بیت کوین برای پردازش تراکنش ها استفاده می شود، اشاره دارد.

هش ریت می تواند به سرمایه گذاران کمک کند تا سلامت و امنیت شبکه یک ارز دیجیتال را بسنجند.

چرا هش ریت مهم است؟

برای سرمایه گذاران رمز ارز، هش ریت معیار مهمی است که نشان می دهد شبکه اثبات کار یک ارز دیجیتال تا چه حد ممکن است در برابر هکرها امن و غیر قابل دسترسی باشد.

هرچه هش ریت بالاتر باشد، حمله به شبکه برای هکرها دشوار تر و پر هزینه تر است.

کاهش ناگهانی هش ریت می تواند منجر به توقف معاملات یا حذف یک ارز توسط پلتفرم های رمزنگاری شود تا از سرمایه گذاران خود محافظت کنند.

هوش مصنوعی ارز دیجیتال و بورس

هش ریت چگونه اندازه گیری می شود؟

اندازه گیری هش ریت تعداد محاسبه در هر ثانیه است و می توان آن را در میلیارد ها، تریلیون ها، کوادریلیون ها و کوئنتیلیون ها اندازه گیری کرد.

به عنوان مثال، هش 1TH/s به این معنی است که می توان یک تریلیون محاسبه را در هر ثانیه انجام داد.

محاسباتی که اندازه گیری می شود مربوط به استخراج است.

ماینینگ یا استخراج فرآیند تایید و افزودن تراکنش ها به یک شبکه بلاکچین مانند بیت کوین است.

افرادی که ارز دیجیتال را استخراج می‌کنند معمولاً از سخت‌ افزار های تخصصی استفاده می‌ کنند که می‌ تواند تریلیون‌ ها محاسبات را در ثانیه انجام دهند و در ازای تأیید و افزودن تراکنش‌ ها، ماینرها ارز دیجیتال پاداش می‌گیرند.

به طور کلی، ماینر های بیشتری که در یک شبکه شرکت می کنند، هش ریت آن شبکه بیشتر می شود، زیرا ماینر های بیشتری برای دریافت پاداش رقابت می کنند و هر چه ماینرها کمتر باشند، هش ریت کمتر می شود.

هش ریت چیست و چه کاربردی دارد؟ 1

چه چیزی باعث تغییر هش ریت می شود؟

خیلی پارامتر ها می توانند روی هش ریت تاثیر بگذارند.

ماینرها می توانند ارز های دیجیتال را که می خواهند استخراج کنند، انتخاب کنند.

از آنجایی که ماینینگ مستلزم هزینه‌ ها (انرژی، سخت‌ افزار، زمان) است، ماینرها تشویق می‌شوند تا ارز های دیجیتال با بالاترین بازده سرمایه‌ گذاری را استخراج کنند.

هش ریت بالا نشان می دهد که رقابت بیشتری وجود دارد، اما پاداش ها به شکلی است که رقابت هنوز هم می تواند ارزشمند باشد.

به عنوان مثال، نرخ هش ریت بیت کوین به 179 اگزاهش در ثانیه (1 اگزاهاش = 1 کوینتیلیون) رسیده است، اما ماینرها همچنان برای مشارکت انگیزه داشتند زیرا پاداش زیاد ارزش این رقابت را دارد.

ماینرها معمولاً با ارزیابی هزینه استخراج در مقابل پاداشی که می گیرند، تصمیم می‌گیرند که چه ارزی را استخراج کنند.

برای مثال بیت کوین را در نظر بگیرید، هر چند هفته یکبار، پروتکل بیت کوین به طور خودکار میزان سختی استخراج بیت کوین های جدید را بر اساس هش ریت فعلی تنظیم می کند، وقتی هش ریت بالا باشد، سختی ماینینگ زیاد است و وقتی هش ریت کم باشد، سختی نیز با آن کاهش می یابد.

بسته به میزان سختی استخراج، ماینرها می توانند محاسبه کنند که آیا تلاش آنها برای استخراج یک رمز ارز خاص ارزش دارد یا خیر که این یک سیستم تنظیم شده است.

اگر هش ریت کاهش یابد چه اتفاقی می افتد؟

هش ریت کمتر به معنای قدرت محاسباتی کمتری برای تأیید و افزودن تراکنش‌ ها به بلاکچین آن ارز دیجیتال است.

این امر می‌تواند آن ارز دیجیتال را به میزان کم تری غیرمتمرکز کند، زیرا ماینر های کمتری برای تسلط به شبکه نیاز است.

هر چه یک ارز دیجیتال غیرمتمرکزتر باشد، ریسک بیشتری با آن همراه است زیرا اگر بازیگر مخربی شبکه ای را تصاحب کند، می تواند شبکه را به شدت مختل کند که این یک خطر بزرگ برای سرمایه گذاران و پلتفرم های رمزنگاری است.

اگر نرخ هش ریت یک ارز دیجیتال به طور پیوسته یا به سرعت در حال کاهش باشد، پلتفرم‌ های رمزنگاری ممکن است برای محافظت از خود و سرمایه گذاران در برابر از دست دادن دارایی هایشان، معاملات را محدود کرده یا آن رمز ارز را از فهرست حذف کنند.

هش ریت چیست و چه کاربردی دارد؟ 2

اگر هش ریت افزایش یابد چه اتفاقی می افتد؟

هش ریت بالاتر به این معنی است که برای تأیید و افزودن تراکنش ها به بلاکچین آن ارز دیجیتال، به قدرت محاسباتی بیشتری نیاز است.

این باعث می‌شود که ارز دیجیتال ایمن‌ تر شود، زیرا به ماینر های بیشتر، هزینه، انرژی و زمان بیشتری برای تسلط بر شبکه نیاز دارد.

ارسال نظر