تصویر
علی الوندی

10 روز پیش

معرفی ارز دیجیتال اتریوم

معرفی ارز دیجیتال اتریوم

اتریوم پلتفرمی است که از فناوری بلاکچین پشتیبانی می‌ کند و بیشتر به خاطر ارز دیجیتال خود به نام اتر یا همان اتریوم با نماد (ETH) شناخته شده است.

پلتفرم اتریوم توسط ماهیت توزیع‌ شده بلاکچین ایمن می شود و این امنیت باعث می‌شود که ETH ارزشمند شود.

پلتفرم اتریوم علاوه بر شبکه‌ ای از برنامه‌ های غیر متمرکز، که با نام dApps شناخته می‌شود و قرارداد های هوشمند که از پلتفرم اتریوم منشا گرفته اند، جزء اصلی نحوه عملکرد پلتفرم هستند.
بسیاری از امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و سایر برنامه ها از قرارداد های هوشمند در ارتباط با فناوری بلاکچین استفاده می کنند.

نکات کلیدی

  • اتریوم یک پلتفرم مبتنی بر بلاکچین است که بیشتر به خاطر ارز دیجیتال خود یعنی ETH شناخته شده است.
  • فناوری بلاکچین که اتریوم را تقویت می کند، امکان ایجاد و نگهداری سیستم مرکزی دیجیتال امن را به صورت عمومی فراهم کرده است.
  • بیت کوین و اتریوم دارای شباهت های زیادی می باشند اما دیدگاه ها و محدودیت های بلند مدت متفاوتی دارند.
  • اتریوم در حال انتقال به یک پروتکل عملیاتی است که انگیزه هایی برای پردازش تراکنش ها به افرادی که دارای بیشترین مقدار ETH هستند ارائه می دهد.

معرفی ارز دیجیتال اتریوم 1

هوش مصنوعی ارز دیجیتال و بورس

عملکرد اتریوم

اتریوم مانند سایر ارزهای دیجیتال از فناوری بلاکچین استفاده می کند.

تصور کنید که یک زنجیره بسیار طولانی از بلوک‌ ها به هم مرتبط شده‌ اند، که تمام اطلاعات مربوط به هر بلوک برای هر عضو شبکه بلاکچین شناخته شده است.

با داشتن دانش یکسانی از بلاکچین که مانند یک سیستم مرکزی الکترونیکی عمل می کند، هر عضو در این سیستم، اجماع توزیع شده ای را می توان در مورد وضعیت بلاکچین ایجاد و حفظ کرد.

بلوک‌ هایی در بلاکچین وجود دارند تا تراکنش‌ های اتریوم را پردازش کنند و ارز های اتریوم جدید را تولید کنند.

شبکه اتریوم امنیت خود را از ماهیت غیر متمرکز بلاکچین می گیرد.

شبکه گسترده ای از سیستم ها در سر تا سر جهان شبکه بلاکچین اتریوم را حفظ می کند و این شبکه برای ایجاد هرگونه تغییر در بلاکچین نیازمند توافق اکثریت است.

یک فرد یا گروهی از شرکت‌ کنندگان در شبکه، باید کنترل اکثریت قدرت محاسباتی پلتفرم اتریوم را به دست آورند.

پلتفرم اتریوم می تواند برنامه های بسیار بیشتری را نسبت به ETH و سایر ارزهای دیجیتال پشتیبانی کند.

کاربران شبکه اتریوم می توانند در این پلتفرم برنامه های متفاوتی را ایجاد و منتشر کنند و با این برنامه ها کسب درآمد کنند.

می توان از اتریوم برای انجام برخی امور پرداخت استفاده کرد.

تاریخچه اتریوم

ویتالیک بوترین، که به مفهوم اصلی اتریوم اعتبار داد در سال 2013 یک وایت پیپر برای معرفی اتریوم منتشر کرد.

پلتفرم اتریوم در سال 2015 توسط بوترین و جو لوبین، بنیانگذار شرکت نرم افزاری بلاکچین ConsenSys راه اندازی شد.

بنیانگذاران اتریوم جزو اولین کسانی بودند که پتانسیل کامل فناوری بلاکچین را فراتر از امکان تجارت امن ارز دیجیتال در نظر گرفتند.

یکی از رویدادهای قابل توجه در تاریخ اتریوم، هارد فورک یا تقسیم اتریوم و اتریوم کلاسیک است.

در سال 2016، گروهی از شرکت کنندگان شبکه کنترل، اکثریت بلاکچین اتریوم را به دست آوردند تا بیش از 50 میلیون دلار اتر را که برای پروژه ای به نام The DAO جمع آوری شده بود، به سرقت ببرند و موفقیت این حمله به مشارکت یک توسعه دهنده شخص ثالث برای پروژه جدید نسبت داده شد که در حالی که اکثریت جامعه اتریوم تصمیم گرفتند با بی اعتبار کردن بلاکچین موجود اتریوم و تایید یک بلاکچین با تاریخچه اصلاح شده، سرقت را معکوس کنند، بخشی از جامعه ترجیح دادند نسخه اصلی بلاکچین اتریوم را حفظ کنند و آن نسخه بدون تغییر اتریوم برای همیشه از هم جدا شد و تبدیل به ارز دیجیتال Ethereum Classic یا ETC شد.

معرفی ارز دیجیتال اتریوم 2

اتریوم و بیت کوین

اتریوم اغلب با بیت کوین مقایسه می شود، اگرچه این دو ارز دیجیتال شباهت های زیادی دارند اما سرمایه گذاران باید به تفاوت های مهم آن ها نیز توجه کنند.

اتریوم به عنوان بلاکچین قابل برنامه ریزی در جهان توصیف می شود که خود را به عنوان یک شبکه الکترونیکی و قابل برنامه ریزی با برنامه های کاربردی بسیاری قرار می دهد و در مقابل، بلاکچین بیت کوین تنها برای پشتیبانی از ارز دیجیتال بیت کوین ایجاد شده است.

پلتفرم اتریوم برای استفاده از فناوری بلاکچین برای بسیاری از برنامه‌ های کاربردی مختلف تأسیس شد، اما بیت کوین دقیقاً به عنوان یک ارز دیجیتال طراحی شده است.

حداکثر تعداد بیت کوینی که می تواند وارد گردش شود 21 میلیون است و مقدار اتریومی که می تواند ایجاد شود نامحدود است.

یکی از تفاوت های اصلی که بر سرمایه‌ گذاران تأثیر می گذارد، نحوه برخورد شبکه‌ های اتریوم و بیت‌ کوین با هزینه‌ های تراکنش است و توسط شرکت کنندگان در تراکنش های اتریوم پرداخت می شود و کارمزد های مرتبط با تراکنش های بیت کوین توسط شبکه گسترده تر بیت کوین پرداخت می شود.

خرید اتریوم

سرمایه گذاران می توانند یکی از پلتفرم های مبادله ارزهای دیجیتال برای خرید و فروش اتریوم را انتخاب و استفاده کنند.

ارسال نظر