تصویر
علی الوندی

9 روز پیش

آشنایی با KYC در بازار های مالی

آشنایی با KYC در بازار های مالی

KYC یا مشتری خود را بشناسید، استانداردی در صنعت سرمایه گذاری است که تضمین می کند مشاوران سرمایه گذاری اطلاعات دقیقی درباره میزان تحمل ریسک، دانش سرمایه گذاری و موقعیت مالی مشتریان خود دارند.

KYC، از مشتریان و از مشاوران سرمایه گذاری محافظت می کند.

مشتریان با وجود مشاوری که بهترین انتخاب را برای موقعیت های سرمایه گذاری معرفی می کند، محافظت می شوند.

مشاوران سرمایه گذاری با شناخت و انتخاب درست برای هر مشتری نسبت به فعالیت خود محافظت می شوند.

انطباق با KYC، شامل الزامات و سیاست هایی مانند: مدیریت ریسک، سیاست های پذیرش مشتری و نظارت بر معاملات است.

نکات کلیدی

  • KYC مجموعه ای از استاندارد هایی است که در صنعت سرمایه گذاری و خدمات مالی برای تأیید مشتریان، میزان ریسک و مشخصات مالی آنها استفاده می شود.
  • در صنعت سرمایه گذاری، KYC اعلام می کند که هر کارگزار و فروشنده باید تلاش خود را در مورد حساب های مشتری به کار گیرد.
  • بازار ارزهای دیجیتال نیازی به استفاده از استاندارد های KYC ندارد، اگرچه برخی از آنها شامل این استاندارد هستند.

قانون شناخت مشتری خود

قانون مشتری خود را بشناسید یا KYC، یک الزام اخلاقی برای کسانی است که در صنعت اوراق بهادار فعالیت می کنند و در حین افتتاح و نگهداری حساب ها با مشتریان ارتباط دارند.

یکی از قوانین KYC بیان می کند که هر کارگزار و فروشنده باید هنگام باز کردن و نگهداری حساب های مشتری تلاش لازم را جهت حفظ و نگهداری و موارد دیگر برای حساب مشتری انجام دهد.

دانستن و نگهداری سوابق مالی در مورد موارد اساسی و مهم برای هر مشتری و شناسایی هر فردی که صلاحیت عمل از جانب مشتری را دارد، الزامی است.

KYC در ابتدای رابطه مشتری و کارگزار برای تعیین موارد اساسی هر مشتری قبل از ارائه هرگونه توصیه مهم است.

موارد اساسی، مواردی هستند که برای سرویس دهی مؤثر به حساب مشتری و آگاهی از هرگونه دستور العمل ویژه رسیدگی به حساب مورد نیاز استفاده می شود، همچنین لازم است کارگزار با هر فردی که صلاحیت اقدام از جانب مشتری را دارد و نیاز به رعایت کلیه قوانین و مقررات اوراق بهادار است، آشنا باشد.

هوش مصنوعی ارز دیجیتال و بورس

قانون مناسب بودن

این قانون خاطرنشان می کند که یک کارگزار یا فروشنده هنگام ارائه توصیه ای که برای مشتری بر اساس وضعیت مالی و نیازهای مشتری مناسب است، باید دلایل منطقی داشته باشد.

این قانون به این معنی است که کارگزار قبل از خرید، فروش یا مبادله اوراق بهادار، بررسی کامل حقایق و مشخصات فعلی مشتری از جمله سایر اوراق بهادار مشتری را انجام داده است.

انطباق با KYC

برای جلوگیری از پولشویی، مؤسسات مالی می توانند ارزیابی های عمیق تری از حساب های مشتریان خود انجام دهند.

انطباق با KYC از مؤسسات مالی می‌خواهد که نوع و هدف ارتباط با مشتری را هنگام توسعه حساب کاربری مشتری درک کنند.

این انطباق زمانی ایجاد می‌شود که ارتباط با مشتری برقرار شود و به عنوان مبنایی برای شناسایی فعالیت‌ ها استفاده شود.

هنگام استفاده از اشخاص ثالث برای جمع‌ آوری و تأیید مشخصات مشتریان، مؤسسات مالی باید تأیید کنند که شخص ثالث از کنترل‌ های ریسک خاصی استفاده می‌ کند و ساختار حاکمیتی مناسبی دارد.

موسسات مالی همچنین باید اطلاعات جاری و دقیق مشتریان را حفظ کنند و همچنان به نظارت بر حساب‌ های آنها برای فعالیت‌ های مشکوک و غیرقانونی ادامه دهند و در صورت شناسایی، آنها باید به سرعت یافته های خود را به مراجع مربوطه گزارش کنند.

آشنایی با KYC در بازار های مالی 1

 

الزامات KYC برای حساب های کاربری

مشاوران و شرکت‌ های سرمایه‌ گذاری با کاوش و جمع‌ آوری سن مشتری، سرمایه‌ گذاری‌ ها، وضعیت مالیاتی، نیازهای مالی، تجربه سرمایه‌ گذاری، افق زمانی سرمایه‌ گذاری، نیاز های نقدینگی و تحمل ریسک، مسئول اطلاع از وضعیت مالی هر مشتری هستند.

KYC ایجاب می کند که یک مشتری جدید اطلاعات مالی دقیقی را که شامل نام، تاریخ تولد، آدرس، وضعیت اشتغال، درآمد سالانه، دارایی خالص، اهداف سرمایه گذاری و شماره شناسایی قبل از افتتاح حساب است، ارائه دهد.

KYC در ارز دیجیتال

ارز دیجیتال به دلیل غیر متمرکز بودن و وسیله مبادله ای که محرمانگی را ترویج می کند به شدت مورد ستایش قرار می گیرد.

با این حال، این مزایا همچنین چالش هایی را در جلوگیری از پولشویی ایجاد می کند، مجرمان ارز دیجیتال را وسیله ای برای پیشبرد فعالیت های غیرقانونی خود و وسیله ای برای پولشویی می دانند.

نهاد های حاکم به دنبال راه‌ هایی برای تحمیل KYC در بازار های ارزهای دیجیتال هستند و از پلتفرم‌ های ارزهای دیجیتال می‌ خواهند تا مشتریان خود را مانند مؤسسات مالی تأیید کنند.

بسیاری از پلتفرم های KYC را نپذیرفته و این قوانین را تایید نمی کنند اما بسیاری از پلتفرم ها با پذیرش KYC، قوانین KYC را نیز اجرا می کنند.

از آنجایی که صرافی های ارز دیجیتال با ارز های فیات ارتباطی ندارند پس در نتیجه فشاری هم برای استفاده از استاندارد های KYC مانند صرافی های ارز های فیات وجود ندارد.

تبدیل ارز فیات به ارز دیجیتال توانسته مبادلات ارز های فیات و خود ارز های دیجیتال را نیز آسان کند، از آنجایی که ارز فیات ارز رسمی یک کشور است، اکثر صرافی های ارز فیات از استاندارد های KYC استفاده می کنند.

سوالات متداول KYC

تأیید KYC چیست؟

تایید KYC مجموعه‌ ای از استاندارد ها و الزامات مورد استفاده در صنایع سرمایه‌ گذاری و خدمات مالی است تا اطمینان حاصل شود که آنها اطلاعات کافی در مورد مشتریان، مشخصات ریسک و موقعیت مالی خود دارند.

KYC در بخش بانکی چیست؟

KYC در بخش بانکی شامل بانکداران و مشاوران مالی می شود که ماهیت و هدف روابط با مشتریان و صاحبان کسب و کار ها را شناسایی می کنند و همچنین حساب های مشتریان را برای فعالیت مشکوک و غیر قانونی بررسی می کنند.

بانک ها نیز باید از حساب های مشتریان نگهداری کرده و نسبت به اطلاعات آنها اطمینان حاصل کنند.

اسناد KYC چیست؟

الزامات در حوزه های قضایی مختلف بر اساس موقعیت جغرافیایی متفاوت است، با این حال مالکان حساب معمولاً باید یک شناسه صادر شده توسط دولت را به عنوان مدرک هویت ارائه کنند.

برخی از موسسات با مدارکی مانند: گواهینامه رانندگی، شناسنامه، کارت شناسایی، کارت تامین اجتماعی یا پاسپورت این شناسه صادر شده توسط دولت را برای هر کاربر دریافت می کنند.

علاوه بر تایید هویت، آدرس کاربران باید تایید شود، این کار را می توان با مدرک شناسایی یا با یک سند همراه که نشانی را تأیید می کند انجام داد.

آشنایی با KYC در بازار های مالی 2

نتیجه گیری

KYC مجموعه ای از استاندارد ها و الزاماتی است که شرکت های خدمات مالی و سرمایه گذاری از آنها برای تأیید هویت مشتریان خود و هرگونه خطر مرتبط با ارتباط با مشتری استفاده می کنند.

KYC همچنین تضمین کند که مشاوران سرمایه‌ گذاری اطلاعات دقیقی درباره میزان تحمل ریسک و موقعیت مالی مشتریان خود دارند.

موسسات مالی باید شرایط مربوط و روابط را با مشتری بررسی کنند و همچنین هرگونه فعالیت مشکوک یا غیرقانونی را نظارت و گزارش دهند.

با افزایش فشارها برای انطباق با استاندارد های KYC، تمرکز به سمت بازارهای ارزهای دیجیتال تغییر می کند.

ارسال نظر