تصویر
علی الوندی

8 روز پیش

آشنایی با NFT

آشنایی با NFT

توکن غیر قابل تعویض (NFT)

توکن‌ های غیرقابل تعویض یا NFT دارایی‌ های رمزنگاری شده در یک بلاکچین با کد های شناسایی منحصر به‌ فرد و ابر داده‌ ها هستند که آن‌ ها را از یکدیگر متمایز می‌کند.

برخلاف ارزهای رمزنگاری شده، نمی توان NFT را به صورت معادل رمز ارز ها معامله کرد و این با توکن های قابل تعویض مانند ارزهای رمزنگاری شده متفاوت است، که با یکدیگر یکسان هستند.

هوش مصنوعی ارز دیجیتال و بورس

نکات کلیدی

  • NFT ها توکن های رمزنگاری منحصر به فردی هستند که روی یک بلاکچین وجود دارند و قابل تکرار نیستند.
  • NFT ها را می توان برای نمایش آیتم های دنیای واقعی مانند آثار هنری و املاک استفاده کرد.
  • توکن‌ سازی این دارایی‌ های قابل احساس در دنیای واقعی به آنها امکان می‌ دهد تا کارآمد تر خرید، فروش و معامله شوند و در عین حال احتمال تقلب را کاهش می‌دهند.
  • NFT ها همچنین می توانند برای نشان دادن هویت افراد، حقوق مالکیت و موارد دیگر استفاده شوند.
  • ساختار متمایز هر NFT پتانسیل استفاده از چندین مورد را دارد، به عنوان مثال: آنها وسیله ای ایده آل برای نمایش دیجیتال دارایی های فیزیکی مانند املاک و مستغلات و آثار هنری هستند و از آنجایی که NFT ها مبتنی بر بلاکچین هستند، می توانند برای حذف واسطه ها و ارتباط هنرمندان با مخاطبان یا برای مدیریت هویت استفاده شوند.
  • NFT ها می توانند واسطه ها را حذف کنند، معاملات را ساده کنند و بازار های جدیدی ایجاد کنند.
  • در اوایل ماه مارس، یک گروه NFT توسط هنرمند دیجیتال Beeple به قیمت بیش از 69 میلیون دلار فروخته شد و این فروش یک سابقه و رکورد برای گران ترین قطعات هنر دیجیتال فروخته شده تا کنون ایجاد کرد که این اثر هنری یک کلاژ بود که از 5000 روز اول کار بیپل تشکیل شده بود.

آشنایی با NFT 1

درک NFT ها

NFT ها مانند پول فیزیکی، ارزهای قابل تعویض هستند، یعنی می توان آنها را مبادله کرد.

NFT ها نمایش دیجیتالی دارایی ها هستند و به پاسپورت های دیجیتال تشبیه شده اند زیرا هر توکن دارای هویت منحصر به فرد و غیرقابل انتقالی است تا آن را از سایر مدل ها متمایز می کند.

NFT ها همچنین قابل توسعه هستند، به این معنی که می توانید یک NFT را با دیگری ترکیب کنید تا یک NFT سوم و منحصر به فرد را تولید کنید.

درست مانند بیت کوین ، NFT ها همچنین حاوی جزئیات مالکیت برای شناسایی آسان و انتقال بین دارندگان توکن هستند.

مالکان همچنین می توانند متادیتا یا ویژگی های مربوط به دارایی را در NFT اضافه کنند. به عنوان مثال، هنرمندان می توانند آثار هنری دیجیتال خود را با امضای خود در قرارداد ها امضا کنند.

NFT ها بر اساس استاندارد شبکه ERC-721 تکامل یافته اند.

استاندارد شبکه ERC-721 توسط برخی از افراد مسئول قرارداد هوشمند ERC-20 توسعه یافته است.

استاندارد ERC-1155 با کاهش هزینه‌ های تراکنش و ذخیره‌ سازی مورد نیاز برای NFT ها و دسته‌بندی انواع مختلف توکن‌ های غیرقابل تعویض در یک قرارداد، مفهوم این چرخه را کاربردی تر می کند.

چرا توکن های غیر قابل تعویض مهم هستند؟

توکن های غیرقابل تعویض، تحولی نسبت به مفهوم نسبتاً ساده ارزهای دیجیتال هستند.

با فعال کردن نمایش دیجیتال دارایی های فیزیکی، NFT ها گامی رو به جلو در اختراع مجدد این زیر ساخت هستند.

مطمئناً، ایده نمایش دیجیتال دارایی های فیزیکی جدید نیست و استفاده از شناسایی دارایی ها هم منحصر به فرد نیست.

با این حال، زمانی که این مفاهیم با مزایای یک بلاکچین مقاوم در برابر دستکاری قرارداد های هوشمند ترکیب می‌شوند، به نیرویی قوی برای ایجاد تغییرات زیرساختی تبدیل می‌شوند.

تبدیل یک دارایی فیزیکی به دارایی دیجیتال، فرآیندها را ساده می کند و واسطه ها را حذف می کند.

NFT هایی که آثار هنری دیجیتال یا فیزیکی را در یک بلاکچین نشان می دهند، نیاز به عوامل را از بین می برد و به هنرمندان اجازه می دهد تا مستقیماً با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنند.

آنها همچنین می توانند فرآیندهای معاملات را بهبود بخشند.

توکن های غیر قابل تعویض نیز برای مدیریت هویت عالی هستند.

گذرنامه های فیزیکی را در نظر بگیرید که باید در هر نقطه ورودی و خروجی ارائه شوند، در صورت تبدیل گذرنامه های فردی به NFT که هر کدام دارای ویژگی های شناسایی منحصر به فرد خود هستند، می توان فرآیند های ورود و خروج را برای حوزه های شبکه ساده تر کرد.

با گسترش این مورد، NFT ها می توانند برای مدیریت هویت در قلمرو دیجیتال نیز استفاده شوند.

هیجان انگیزترین امکان برای NFT ها در ایجاد بازارها و اشکال جدید سرمایه گذاری است.

یک قطعه از املاک و مستغلات را در نظر بگیرید که به چندین بخش تقسیم شده است، که هر کدام دارای ویژگی های خاص و متفاوت است و یکی از بخش ها ممکن است در کنار یک ساحل باشد در حالی که دیگری یک مجتمع تفریحی و دیگری یک منطقه مسکونی است و بسته به ویژگی های آن، هر قطعه زمین منحصر به فرد است که قیمت متفاوتی دارد و با NFT نشانه گذاری شده است.

تجارت املاک و مستغلات، که یک امر پیچیده است، می تواند با ترکیب ابر داده های مرتبط در هر NFT منحصر به فرد ساده شود.

Decentraland، یک پلتفرم واقعیت مجازی در بلاکچین اتریوم، قبلاً چنین مفهومی را پیاده سازی کرده است و با پیچیده‌ تر شدن NFT ها و ادغام در زیرساخت‌ های مالی، ممکن است بتواند همان مفهوم زمین‌ های توکن‌ شده را که از نظر ارزش و مکان متفاوت هستند، در دنیای فیزیکی پیاده‌ سازی کند.

آشنایی با NFT 2

سوالات متداول

توکن های غیر قابل تعویض چیست؟

توکن‌ های غیرقابل تعویض می‌ توانند هر دارایی را به‌ صورت دیجیتالی نشان دهند، از جمله دارایی‌ های آنلاین مانند آثار هنری دیجیتال و دارایی‌ های واقعی مانند املاک و مستغلات.

نمونه‌ های دیگری از دارایی‌ هایی که NFT می‌ تواند نشان دهند شامل مواردی مانند کلکسیون‌ های دیجیتال، نام‌ های دامنه و بلیط‌ های رویداد است.

چگونه می توانم NFT بخرم؟

بسیاری از NFT ها را فقط می توان با اتریوم خریداری کرد، بنابراین داشتن مقداری از این ارز دیجیتال و ذخیره آن در یک کیف پول دیجیتال، معمولا اولین قدم است.

سپس می توانید NFT ها را از طریق هر یک از بازار های آنلاین NFT، از جمله OpenSea، Rarible، و SuperRare خریداری کنید.

آیا توکن های غیر قابل تعویض ایمن هستند؟

توکن‌ های غیرقابل تعویض، که از فناوری بلاکچین مانند ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند، عموماً ایمن هستند.

ماهیت توزیع شده بلاکچین ها، هک کردن NFT ها را دشوار می کند، اگرچه این اقدام غیر ممکن نیست.

یکی از خطرات امنیتی برای NFT ها این است که اگر پلتفرم میزبان NFT از کار بیفتد، ممکن است دسترسی به توکن NFT خود را از دست بدهید.

ارسال نظر