تصویر
علی الوندی

14 روز پیش

معرفی ارز دیجیتال سولانا

معرفی ارز دیجیتال سولانا

سولانا یک پلتفرم بلاکچین است که برای پذیرش برنامه های غیر متمرکز و مقیاس پذیر طراحی شده است.

سولانا در سال 2017 تأسیس شد که یک پروژه اوپن سورس است که در حال حاضر توسط بنیاد Solana مستقر در ژنو اجرا می شود، در حالی که بلاکچین این شبکه توسط آزمایشگاه Solana مستقر در سانفرانسیسکو ساخته شده است.

سولانا از نظر تعداد تراکنش‌ هایی که می تواند پردازش کند بسیار سریع‌ است و در مقایسه با بلاکچین‌ های رقیب مانند اتریوم کارمزد تراکنش‌ های پایین‌ تری دارد.

ارز پایه ای که بر روی بلاکچین سولانا اجرا می شود، با نام سولانا (SOLUSD) معامله می شود.

نکات کلیدی

  • سولانا یک پلتفرم بلاکچین است که برای پذیرش برنامه های غیر متمرکز و مقیاس پذیر طراحی شده است.
  • سولانا می‌تواند تراکنش‌ های بسیار بیشتری را در هر ثانیه پردازش کند و کارمزد تراکنش‌ های بسیار کمتری نسبت به بلاکچین‌ های رقیب مانند اتریوم دارد.
  • سولانا یک بلاکچین اثبات سهام (PoS) است و همچنین از فناوری جدیدی به نام اثبات تاریخچه (PoH) استفاده می کند.

معرفی ارز دیجیتال سولانا 1

هوش مصنوعی ارز دیجیتال و بورس

مفهوم اثبات تاریخ

آناتولی یاکوونکو، یکی از بنیانگذاران سولانا، در نوامبر 2017 یک وایت پیپیر منتشر کرد که در آن مفهوم اثبات تاریخ (PoH) را توصیف می کرد.

PoH مدرکی برای تأیید نظم و گذر زمان بین رویداد ها است و برای رمزگذاری در گذر زمان غیر قابل اعتماد، در یک سیستم مرکزی استفاده می شود.

در وایت پیپر، یاکوونکو خاطر نشان می کند که بلاکچین‌ هایی که در آن زمان در دسترس عموم قرار گرفتند، به زمان متکی نبودند، زیرا هر گره در شبکه بدون اطلاع از ساعت‌ های سایر شرکت‌ کنندگان در شبکه به ساعت محلی خود متکی بودند.

نبودن یک منبع زمانی قابل اعتماد (یعنی یک ساعت استاندارد) به این معنی است که وقتی از تایید زمانی پیام برای پذیرش یا رد پیام استفاده می‌شود، هیچ تضمینی وجود ندارد که هر شرکت‌ کننده دیگری در شبکه دقیقاً همان انتخاب را انجام دهد.

در PoH هر گره شبکه می تواند به گذر زمان ثبت‌ شده در سیستم مرکزی بر مبنای غیر قابل اعتمادی که کلید عملکرد بلاکچین است تکیه کند.

فناوری سولانا

هدف سولانا این است که نشان دهد مجموعه‌ ای از الگوریتم‌ های نرم‌ افزاری وجود دارد که وقتی در ترکیب برای پیاده‌ سازی یک بلاکچین استفاده می‌شوند، نرم‌ افزار را به‌ عنوان مسیر اصلی عملکرد حذف می کنند و این امکان را فراهم می‌کنند که ظرفیت تراکنش متناسب با پهنای باند شبکه مقیاس شود.

سولانا هر سه ویژگی مطلوب یک بلاکچین را برآورده می کند: مقیاس پذیر، ایمن و غیر متمرکز.

بلاکچین سولانا بر اساس مدل اثبات تاریخچه (PoH) و اثبات سهام (PoS) عمل می کند.

PoS به اعتبارسنجی‌ ها (کسانی که تراکنش‌های اضافه شده به سیستم مرکزی بلاکچین را تأیید می‌کنند) اجازه می‌دهد تا تراکنش‌ها را بر اساس تعداد کوین یا توکن که دارند تأیید کنند.

PoH به تراکنش ها اجازه می دهد تا خیلی سریع تأیید شوند.

معرفی ارز دیجیتال سولانا 2

سولانا در مقادیر کسری موجود است

 سولانا در مقادیر کسری به نام لامپورت در دسترس هستند، یک لامپورت دارای ارزش 0.000000001 SOL است.

واژه لامپورت از نام لزلی لامپورت، دانشمند کامپیوتر که بیشتر به خاطر کارش در سیستم های توزیع شده شهرت دارد، نامگذاری شده است.

ارسال نظر