تصویر
علی الوندی

14 روز پیش

حمایت و مقاومت در بازارهای مالی چیست؟

حمایت و مقاومت در بازارهای مالی چیست؟

در بازار های مالی با استفاده از تحلیل تکنیکال میتوانید حمایت و مقاوت ها را رسم کنید.

برای رسم حمایت و مقاومت می توانید از ابزار های متفاوتی استفاده کنید ولی تمامی این ابزار ها در نهایت به یک نتیجه گیری در مورد موقعیت ورود و خروج مناسب ختم می شود.

شناسایی حمایت و مقاومت می تواند یک چالش واقعی باشد، اما زمانی که این کار را انجام می دهید، کمک زیادی به شما در معاملات می کند.

مقدمه حمایت و مقاومت

به بیان ساده، حمایت یک منطقه تقاضا است در حالی که مقاومت یک منطقه عرضه است.

زمانی که قیمت به حدی برسد که نتواند از آن عبور کند یا به سقف خود برسد، به آن مقاومت می گویند.

عرضه آنقدر زیاد می شود که تقاضا جوابگوی آن نیست و وقتی قیمت به حدی کاهش می‌ یابد که عرضه جوابگوی تقاضا نیست و قیمت نمی‌ تواند پایین تر بیاید، کف قیمتی ایجاد می‌ کند که این موقعیت را حمایت می نامند و این دو محدوده هستند که باعث افزایش فعالیت معامله گران می شود.

هوش مصنوعی ارز دیجیتال و بورس

معامله گران چگونه می توانند از سطوح حمایت و مقاومت استفاده کنند؟

  • سطوح حمایت و مقاومت توسط تحلیلگران تکنیکال در بازارهای مالی برای شناسایی مناطق مورد علاقه در نمودار قیمت که در آن احتمال برگشت یا توقف در روند جاری بیشتر است، مشخص می شود.
  • دانستن مناطق حمایت و مقاومت به معامله گران بزرگ یا نهنگ ها کمک می کند تا به صورت استراتژیک وارد موقعیت ورود یا خروج شوند و از آنجایی که روانشناسی بازار بر سطوح حمایت و مقاومت تأثیر می گذارد بسیاری از معامله گران با همین ذهنیت به نمودار های قیمت نگاه می کنند، این امر زمینه را برای افزایش نقدینگی هموار می کند.

هنگامی که قیمت دامنه حمایت یا مقاومت را لمس می کند، دو نتیجه ممکن وجود دارد:

1. این روند را ادامه می دهد.

2. احتمالا از روند جدا می شود و در جهت مخالف حرکت می کند.

بنابراین، توانایی شناسایی سطوح حمایت و مقاومت برای مدیریت صحیح ریسک بسیار مهم است که پس از عبور از ناحیه حمایت، زمان مناسبی برای ورود به موقعیت برای بازدهی بالا و زمانی که ناحیه مقاومت عبور کرد، خروج از موقعیت برای کاهش ضرر عاقلانه است.

حمایت و مقاومت در بازارهای مالی چیست؟ 1

شاخص های حمایت و مقاومت

1. حمایت و مقاومت روانی

از آنجایی که بیشتر سرمایه گذاران بر اساس تجربیات گذشته خود تصمیم به معامله می گیرند روانشناسی نقش بسیار زیادی در ایجاد حمایت و مقاومت ایفا می کند.

 گاهی اوقات، ارزش یک دارایی به سختی از یک عدد عبور می کند. این یک ویژگی مشترک حمایت یا مقاومت است.

2. خط روند حمایت و مقاومت

با استفاده از یک خط یا منحنی در جهت خط روند به وجود می آید و این بدان معناست که تحلیلگر توقع دارد با برخورد کندل ها به این خط روند ها، واکنشی در قیمت اتفاق بیفتد.

الگوهای خط روند ایجاد شده تا زمانی که شکست کاملی از سمت بالا یا پایین اتفاق نیفتاده است اعتبار دارند و شکست این خطوط اغلب به معنای تغییر روند بازار می باشد.

3. میانگین متحرک حمایت و مقاومت

میانگین متحرک یک اندیکاتور است که به پیش‌ بینی حرکت کوتاه‌ مدت کمک می‌کند، اما می‌توان از آن برای شناسایی حمایت و مقاومت در بازار های مالی نیز استفاده کرد.

میانگین متحرک حمایت و مقاومت خطی است که دائما در حال تغییر می باشد و داده‌ های قیمت گذشته را هموار می‌کند و مناطق حمایت و مقاومت را به شما نمایش می دهد و هنگامی که روند رو به افزایش است، قیمت دارایی در میانگین متحرک حمایت می شود و هنگامی که روند رو به پایین است، قیمت دارایی در میانگین متحرک مقاومت می کند و از آنجایی که قیمت با میانگین متحرک فاصله دارد، بهتر است وارد معامله شوید و از آنجایی که قیمت نسبت به میانگین متحرک به شدت پایین می‌ آید، بهتر است از بازار خارج شوید.

4. حمایت و مقاومت فیبوناچی

حمایت و مقاومت فیبوناچی در طبیعت، معماری، نقاشی و حتی در معاملات رخ می دهد ما با استفاده از فیبوناچی در تحلیل تکنیکال می توانیم بهترین نقطه حمایت و مقاومت را پیدا کنیم.

حمایت و مقاومت فیبوناچی یکی از ابزارهای مورد علاقه معامله گران است که به دلیل توانایی آنها در پیش بینی صحیح سطوح حمایت و مقاومت استفاده می شود.

حمایت و مقاومت در بازارهای مالی چیست؟ 2

بسته شدن

سطوح حمایت و مقاومت توسط تحلیلگران تکنیکال برای شناسایی نقاط ورود و خروج استفاده می شود که در آن احتمال تغییر روند وجود دارد و هنگامی که یک روند نزولی به دلیل افزایش تمام می شود اصطلاحا می گوییم که حمایت شده است و از سوی دیگر زمانی که یک روند صعودی، به دلیل افزایش عرضه تمام می شود اصطلاحا می گوییم که به مقاومت خود بر خورد کرده و قیمت دیگر تمایلی به افزایش ندارد.

صرف نظر از استراتژی معاملاتی که به کار می گیرید برای تبدیل شدن به یک معامله گر موفق باید مفهوم حمایت و مقاومت را درک کنید که آنها به شما کمک می کنند تا سود خود را به حداکثر برسانید و خطرات احتمالی را کاهش دهید.

ارسال نظر