تصویر
علی الوندی

14 روز پیش

تاثیر اخبار بر بازار های مالی چیست؟

تاثیر اخبار بر بازار های مالی چیست؟

قیمت اوراق بهادار در بازار های مالی به دلیل نوسانات عرضه و تقاضا دائماً بالا و پایین می شود.

اگر افراد بیشتری بخواهند خرید انجام دهند، قیمت افزایش می یابد و اگر افراد بیشتری برای فروش تلاش کنند، قیمت کاهش می یابد.

رابطه بین عرضه و تقاضا نسبت به اخبار لحظه ای بسیار حساس است.

با این وجود، دنبال کردن اخبار، استراتژی مناسبی برای انتخاب سهام برای سرمایه گذاران فردی نیست.

اخبار چگونه بر بازار های مالی تأثیر می گذارد

مایکرو سافت گزارش می دهد که درآمد سه ماهه خود نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است که این خبر خوبی است.

با این تفاوت که وال استریت ممکن است انتظار افزایش شدید تری داشته باشد و قیمت سهام ممکن است کاهش یابد.

یک روز بعد، معامله گران ممکن است تصمیم بگیرند که قیمت سهام مایکرو سافت را از قیمت منصفانه آن پایین تر بیاورند و همچنین می توانند با پیش بینی فروش بهتر در سه ماهه جاری، آن را بخرند و قیمت سهم را بالا ببرند.

ساعاتی بعد، گزارش جدیدی ممکن است کاهش فروش را در کل بخش فناوری پیش بینی کند و ممکن است سهام مایکرو سافت، همراه با هر شرکت فناوری دیگری که وجود دارد، سقوط کند.

این یکی از دلایلی است که انتخاب کنندگان سهام محافظه کار، استراتژی خرید و نگهداری را ترجیح می دهند که آنها می توانند اخبار کوتاه مدت را نادیده بگیرند و مطمئن باشند که سهام یک شرکت خوب در بلند مدت بالا می رود.

تاثیر اخبار بر بازار های مالی چیست؟ 1

هوش مصنوعی ارز دیجیتال و بورس

نکات کلیدی

  • گزارش‌ های اقتصادی دولت در دسته اخبار قرار می گیرند، زیرا نشان‌ دهنده قدرت یا ضعف اقتصاد، مصرف‌کننده و بخش‌ های کلیدی صنعت هستند.
  • گزارش های مالی سه ماهه نشان می دهد که یک شرکت در ماه های اخیر چگونه عمل کرده است و ممکن است حاوی سرنخ هایی برای آینده نزدیک باشد.
  • رویداد های جهانی می توانند ویرانی غیر منتظره ای را ایجاد کنند.

خبر خوب و خبر بد

اخبار منفی معمولاً باعث می شود مردم اوراق بهادار خود را بفروشند.

گزارش درآمد بد، نقص در حاکمیت شرکتی ، نااطمینانی اقتصادی و سیاسی با تصویر بزرگ و اتفاقات ناگوار، همگی منجر به فروش و کاهش قیمت بسیاری از اوراق بهادار می‌شوند.

معامله گران بازار های مالی سعی نمی کنند اخبار را دنبال کنند. سعی می کنند آن را پیش بینی کنند.

اخبار مثبت به طور معمول باعث می شود که افراد اقدام به خرید اوراق بهادار کنند و گزارش های سود خوب، اعلام یک محصول جدید، خرید شرکتی و شاخص های مثبت اقتصادی همگی منجر به خرید و افزایش قیمت می شوند.

وقتی خبر بد خبر خوب است

خبر بد برای برخی از صنعت ها می تواند خبر خوب برای صنایع دیگر باشد.

به عنوان مثال، اخباری مبنی بر اینکه یک طوفان به خشکی رسیده است، ممکن است با پیش بینی پاسخ های اضطراری و تعمیرات پرهزینه، باعث کاهش موجودی آب و برق شود. بسته به شدت طوفان، سهام بیمه در اخبار ضربه خواهدخورد.

در همین حال، سهام خرده فروشان صنعت تعمیرات خانه با پیش بینی فروش بیشتر در ماه های آینده، افزایش می یابد.

تاثیر اخبار بر بازار های مالی چیست؟ 2

پیش بینی اخبار

همانطور که اشاره شد، معامله‌ گران حرفه‌ ای بیشتر وقت خود را صرف پیش بینی اخبار بعدی می‌کنند تا بتوانند اوراق بهادار را قبل از انتشار اعداد واقعی خرید و فروش کنند. آنها در این تلاش از تعدادی منابع اطلاعاتی استفاده می کنند:

  • گزارش های اقتصادی دولت: گزارش اشتغال از اداره آمار کار نشانگر قدرت اقتصاد و مصرف کننده است و بسیاری از گزارش های دولتی هستند که به عنوان شاخص های عقب مانده و شاخص های پیشرو مورد استفاده قرار می گیرند.
    شاخص های پیشرو، مانند سفارشات کالا ها، ارزش بیشتری دارند.
  • اخبار شرکت و صنعت: گزارش های فصلی، به معنای واقعی کلمه، اخبار قدیمی هستند و معامله‌ گران می‌خواهند بدانند سفارش‌ ها در حال حاضر چگونه شکل می‌گیرند، چه محصولاتی مطرح می‌شوند و کدام روند رو به نابودی است.
  • شایعات: گزارش‌های خبری تجاری اغلب به این نکته اشاره می‌کنند که درآمد یا فروش یک شرکت به یک عدد فوق العاده رسیده یا شکست خورده است که این خبر مستقیم برروی قیمت یک دارایی تاثیر میگذارد.

اخبار غیر منتظره

خبر هایی هستند که به سادگی قابل پیش بینی نیستند، مانند فراخوان گسترده ایمنی خودرو، بحران خاورمیانه که قیمت نفت را بالا می برد، یا خشکسالی طولانی مدت که محصولات را ویران می کند.

معامله گران ممکن است فکر کنند که در حال قیمت گذاری درست هستند، اما احتمالات برای اشتباه پیش رفتن بسیار است.

بنابراین، این یک خبر غیر منتظره است نه فقط یک خبر قدیمی که قیمت ها را به یک جهت یا جهت دیگر هدایت می کند.

نتیجه گیری

همواره در دنیا خبر های مهمی در حال انتشار هستند که تاثیرات مهمی بر بازار های مالی دارند و بسیاری از این اخبار وابسته به هم هستند که می توانند روند بازار های مالی را تغییر دهند و بمب های خبر نیز در لحظه می توانند باعث سقوط یا سود ناگهانی در این بازار ها شوند.

سرمایه گذاران با استفاده از تحلیل های مختلف می توانند روند بازار ها را پیش بینی کنند اما این اخبار هستند که می توانند تمام پیش بینی ها را تغییر دهند.

در نتیجه بررسی اخبار لحظه برای سرمایه گذاران به خصوص افرادی که به صورت کوتاه مدت در بازار های مالی فعالیت می کنند امر واجبی است.

ارسال نظر