تصویر
علی الوندی

14 روز پیش

آشنایی با بازار بورس

آشنایی با بازار بورس

بورس اوراق بهادار بازاری است که در آن سهام، اوراق قرضه و سایر اوراق بهادار خرید و فروش می شود.

اما بورس‌ ها چیزی فراتر از بازار هستند: آنها راه‌ های ارزشمندی را برای شرکت‌ ها فراهم می‌کنند تا سرمایه‌ شان را افزایش دهند، بازار بورس به عموم مردم کمک می‌کند تا ارزش سرمایه‌ گذاری‌ هایشان را درک کنند.

بورس اوراق بهادار چگونه کار می کند

وقتی به بورس فکر می کنید، به احتمال زیاد فضای شلوغ معاملات را تصور می کنید، با صد ها کارگزار که دور هم جمع می شوند و سفارش های خرید و فروش را به یکدیگر فریاد می زنند و این یک تصویر کم و بیش دقیق از نحوه عملکرد بورس به شما می دهد: این مکانی است که خریداران و فروشندگان برای معامله سهام جمع می شوند.

در گذشته، بورس‌ ها فضا های فیزیکی بودند؛ اما امروزه تمام معاملات را به صورت الکترونیکی انجام می‌ دهند و با این حال، فقط هر کسی که نمی تواند در بورس به صورت الکترونیکی سرمایه گذاری کند، به صورت حضوری در مراکزی که امور مربوط به سهام را انجام می دهد حاضر می شوند.

به همین ترتیب، هر شرکتی نمی تواند در بورس اوراق بهادار معامله کند و برای فهرست شدن یا معامله شدن در بورس، یک شرکت باید حداقل استاندارد های خاصی را رعایت کند، مانند ثبت در کمیسیون بورس و اوراق بهادار، داشتن حداقل تعداد سهامداران و سهام موجود، به علاوه طیف وسیعی از موارد دیگر.

بورس اوراق بهادار فراتر از اینکه به عنوان یک انجمن برای خرید و فروش اوراق بهادار خدمت می کند، طیف وسیعی از خدمات مهم را ارائه می دهد.

نقدینگی را فراهم می‌ کند و تضمین می‌ کند که همیشه سرمایه زیادی برای خرید و فروش سهام وجود دارد، که به نوبه خود بازار سهام گسترده‌ تر را قادر می‌ سازد تا به طور کار آمد عمل کند.

یک بورس اوراق بهادار همچنین اطلاعات قیمت گذاری در زمان واقعی را اعلام می کند تا سرمایه گذاران بتوانند تصمیمات آگاهانه ای در مورد ارزش دارایی های خود بگیرند.

آشنایی با بازار بورس 1

هوش مصنوعی ارز دیجیتال و بورس

پذیره نویسی در بورس اوراق بهادار

بورس‌ ها همچنین به شرکت‌ های خصوصی اجازه می‌ دهند تا با فروش سهام از طریق فرآیندی که به عنوان عرضه اولیه عمومی (IPO) شناخته می‌شود، مقدار زیادی پول جمع آوری کنند و هنگامی که این اتفاق می افتد، شرکت سهامی عام می شود و سهام آن برای تجارت در بورس فهرست می شود.

وقتی یک شرکت جدید وارد بورس می شود، هیجان زیادی وجود دارد، اما با احتیاط سرمایه گذاری کنید و شرکت‌ هایی که به تازگی عمومی شده‌ اند، اغلب برای حفظ موفقیت یا رشد خود با مشکل مواجه می‌ شوند و برخی حتی از کار خارج می‌ شوند. این باعث می شود IPO های اخیر سرمایه گذاری های بسیار پر خطری داشته باشند.

آشنایی با بازار بورس 2

نحوه خرید سهام در بورس اوراق بهادار

باز کردن یک حساب کارگزاری آنلاین به شما امکان می دهد خرید و فروش اوراق بهادار فهرست شده در بورس را آغاز کنید.

اگر مشاوره و راهنمایی شخصی تر می خواهید، می توانید یک مشاور مالی را به عنوان کارگزار سهام خود انتخاب کنید، یا می توانید یک شرکت کارگزاری را انتخاب کنید.

هر مدلی را که انتخاب کنید، کارگزار شما سفارش های خرید و فروش را به دلال هایی که در بورس معامله می کنند ارسال می کند و آن‌ ها همیشه سعی می‌ کنند خریدار یا فروشنده‌ ای را پیدا کنند که بتواند قیمتی را که در سفارش شما مشخص کرده‌ اید برآورده کند، اگرچه ممکن است بسته به سطوح نسبی نقدینگی بازار، تکمیل سفارش شما کمتر یا بیشتر طول بکشد.

ارسال نظر