بازدارندگی تخلف یقه‌سفیدان با مصوبه جدید شورای عالی بورس
۱۴۰۱/۰۹/۱۶

پایگاه خبری بازار سرمایه ایران، محمدصادق شبانی، رئیس مرکز تدوین، تنقیح و تطبیق قوانین و مقررات بازار سرمایه سازمان بورس در نشست خبری با اصحاب رسانه پیرامون موضوع بند چ ماده ۳۶ قانون احکام دائمی برنامه توسعه کشور مبنی بر انتشار اسامی مدیران متخلف، اظهار کرد: مضمون بند چ احکام دائمی، تجربه‌ای موفق در کشورها دیگر بوده و برخی از مدیران متخلف که به آن‌ها اصطلاحا متخلفان یقه‌سفید گفته می‌شود با وجود جریمه باز هم تمایل به تخلف داشتند.

شبانی تشریح کرد: بعضا گفته می‌شد که با این اقدام سیاه‌نمایی نسبت به دولت به وجود می‌آید و این تصور را به وجود می‌آورد که مدیران متخلف غلظت زیادی دارند اما با توجه به اینکه بعضی از محکومیت‌ها بازدارندگی نداشت، افشای تخلف آن‌ها پیش گرفته شد.

وی با تاکید بر اینکه این قانون رویکرد بازدارندگی دارد، بیان کرد: با تصویب این مقررات، رای‌هایی که پس از ابلاغ این مصوبه صادر می‌شود، مشمول اجرای این بند می‌شود. البته در اجرای این موضوع بحث تکرار تخلف نیز حائز اهمیت بوده است.

شبانی تشریح کرد: در آیین و دستورالعمل‌ها، مهلت ۳ ماه برای راه اندازی تارنمای اجرای این بستر در نظر گرفته شده است و فکر نمی‌کنم در این بازه زمانی تخلفی کشف بشود که در فرآیند قطعی رای را پشت سر بگذارد، لذا این ابلاغ می‌تواند به‌طور کامل پوششی را در افشای تخلفات داشته باشد.

وی تاکید کرد: هیچ تبعیض و استثنایی در افشای تخلف مدیران وجود ندارد و تاثیرگذاری این موضوع بستگی به همراهی افکار عمومی و مطالبه‌گری آن‌ها دارد. اگر اصحاب رسانه در شناخت این موضوع کمک کنند، ضریب اثرگذاری این موضوع به مراتب بیشتر می‌شود.

شبانی گفت: سازمان بورس نیازمند پشتیبانی دولت و قوه قضایه دارد تا این بستر و موتور متحول‌کننده بتواند با قدرت به وظیفه خود بپردازد.

منبع: پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

ارسال نظر :
نظرات :