سهم ۴۵ درصدی ۵ گروه در بازارهای فرابورس
۱۴۰۱/۱۱/۱۷

پایگاه خبری بازار سرمایه ایران، بازارهای فرابورس در هفته منتهی به ۱۴ بهمن‌ماه شاهد دادوستد بیش از ۴۱ میلیارد برگه انواع دارایی مالی بود و ارزش مبادلات طی ۵ روز کاری گذشته از ۲۷۴ هزار میلیارد تومان فراتر رفت که این نقل و انتقالات در ۱.۵ میلیون نوبت به ثبت رسید.

در هفته‌ای که گذشت حجم و ارزش معاملات نسبت به هفته ماقبل تغییر چندانی نداشت، به‌این‌ترتیب که حجم معاملات یک درصد کمتر شد و ارزش معاملات ۰.۱۷ درصد بالا رفت

بررسی ارزش معاملات به تفکیک بازارها نیز نشان می‌دهد طی این مدت بالغ‌بر ۱۲ هزار میلیارد تومان برگه سهم در بازارهای اول، دوم و پایه فرابورس دست‌به‌دست شد که در این میان بیشترین ارزش معاملات در بازار دوم با ارزش معاملاتی نزدیک به ۵ هزار میلیارد تومان بود.

پس از آن بازار پایه طی ۵ روز معاملاتی هفته گذشته ارزش معاملاتی بیش از ۴ هزار میلیارد تومانی را داشت و در بازار اول نیز حدود ۴ هزار میلیارد تومان برگه سهم خریدوفروش شد.

نگاهی به سایر بازارهای فرابورس نشان می‌دهد در بازار ابزارهای مشتقه فرابورس در هفته گذشته نزدیک به ۳۷ میلیارد تومان دارایی دادوستد شده که نسبت به هفته ماقبل آن رشد ۳۴ درصدی را تجربه کرده است.

همچنین در بازار ابزارهای نوین مالی نیز در مدت مورد بررسی بیش از ۲۶۱ هزار میلیارد تومان اوراق جابه‌جا شد که رشد ۱.۳ درصدی نسبت به هفته پیش از آن داشت. طی این مدت در حالی ۲۴۸ هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی در این بازار دست‌به‌دست شد که صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله شاهد جابه‌جایی بیش از ۱۰ میلیارد واحد به ارزش حدود ۱۳ میلیارد تومان بودند و رشد ۲۰ درصدی را در ارزش معاملات تجربه کردند.

این گزارش حاکی است طی ۵ روز معاملاتی هفته گذشته ارزش معاملات خرد بازار سهام و اختیار سهام حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان بود که از این رقم، بیش از ۱۴ درصد به گروه انبوه‌سازی، املاک و مستغلات اختصاص داشت.

پس از آن بانک‌ها ۱۰ درصد ارزش معاملات خرد را در اختیار گرفتند و رتبه سوم با سهم ۷ درصدی، هم زمان به سه گروه محصولات غذایی، سرمایه‌گذاری‌ها و هتل و رستوران رسید.

به‌این‌ترتیب ۵ صنعت انبوه‌سازی، املاک و مستغلات، بانک‌ها و موسسات اعتباری، محصولات غذایی و آَشامیدنی، سرمایه‌گذاری‌ها و هتل و رستوران در هفته‌ای که گذشت بیش از ۴۵ درصد ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند.

در پایان معاملات هفته گذشته آیفکس فرابورس با کاهش ۳.۵ درصدی، پرونده دومین هفته بهمن‌ماه را در عدد ۲۰ هزار و ۲۵۱ واحدی بست. ارزش بازار فرابورس هم به عدد ۱.۹ میلیون میلیارد تومان رسید.

منبع: پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

ارسال نظر :
نظرات :
avatar
هشدار